| florynuk a întrebat:

Caut niste reactii chimice care sa 'prinda la public' si care sa poata fi realizate de elevi, fara mari dificultati. cine imi da cele mai interesante si care o sa fie apreciate de profa primeste funda si vot toate cele corecte!

Răspuns Câştigător
| vladteodor97 a răspuns:

Sau inca una :
ai nevoie de amoniac ( NH3 ) si apa minerala ( H2CO3 )

pui apa minerala intr-un pahar si pui amoniacul in ea. si... surpriza... o sa iasa bulbuci ca si cum ar fierbe apa

sau inca una da nu stiu formulele chimice.

ai nevoie de baia de aburi din alborator ( aia din cupru in forma de castron ), sapun si piper praf
pui apa in baia de aburi, pui mult piper ( cat sa acoperi toata suprafata ), dai cu sapun pe deget si bagi degetul in apa. o sa observi ca piperul se departeaza de deget

1 răspuns:
| vladteodor97 a răspuns:

Pune sodiu in apa si acopera paharelul cu un capac de sticla