| anonim_4396 a întrebat:

Ce a comprimat singularitatea Big Bang? Sau cum a aparut singularitatea Big Bang?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singularitatea comprimata nu a existat niciodata ca sa vorbim de o singularitate primara comprimata. Singularitatea sau singularitatile primare dintr-un spatiu virtual apropiat au aparut prin miscare de forte imateriale sau spirituale cu frecvente foarte mari asa numite fluctuatii cuantice imateriale sau spirituale. Un astfel de fenomen a fost observat la nivel cuantic: fotoni fara masa sau imateriali cu cantitate de miscare foarte mare prin ciocnirea lor au creat materie adica particule elementare cu masa sub forma de perechi precum electroni-pozitroni sau protoni-antiprotoni sau neutroni-antineutroni. Particulele elementare antimateriale precum pozitronii antiprotonii antineutronii avand durata de viata sau existentiala foarte scurta au disparut ramanand electronii, protonii neutronii sau alte particule materiale elementare cu masa. Totusi cum se face ca materia-antimateria nu s-a anihilat si doar antimateria a disparut? O explicatie ar fi energia negativa sau forte suficient de mari care s-au opus anihilarii si a transformat inapoi in energie doar antimateria. Duhul sfant sau campul de forte care exista inainte de singularitatile primare a selectat doar materia adica a facut ca doar materia sa predomine si sa ramana stabila si nu antimateria. Am inlocuit cuvintele "Big Bang" cu "primar" sau primordial pentru ca au fost mai multe explozii dar controlate de duhul sfant al lui dumnezeu. Un exemplu de explozii controlate este Soarele care nu se dezintegreaza. Radiatiile de fond sunt de fapt singularitati ramase in urma proceselor de creatie. Aceste singularitati sunt "muguri" care daca sunt suficient de concentrati in cadrul unor nebuloase dau nastere la noi stele. Exploziile supernovelor sunt explozii controlate de duhul sfant sau puterea lui dumnezeu. Isaia 40:26: "Ridicaţi ochii în sus şi priviţi: Cine le-a zidit pe toate acestea? - Cel ce scoate oştirea lor cu număr şi pe toate pe nume le cheamă! Celui Atotputernic şi cu mare vârtute nici una nu-I scapă!"

| Clockwork a răspuns:

Dar Dumnezeu cum a aparut?

| anonim_4396 explică (pentru Clockwork):

Am incercat sa dau o explicatie in cadrul intrebarilor anterioare. Redau explicatia: in spatiul virtual fortele au un grad mult mai mare de libertate si de modificare. Ca o mica paranteza, la fel se intampla si in gaze. In Biblie se spune ca templul lui Solomon odata construit a fost umplut cu un gaz cu un nor ce reprezenta prezenta lui dumnezeu. Acum revin cu explicatia. Aceste campuri de forte imateriale sau de energii de miscare nu aveau asupra ce sa actioneze adica neexistant particule de materie aceste forte imateriale erau oscilatii cu directii de propagare dintre cele mai diferite. Aceste energii cinetice foarte mari exista dintotdeauna in Universul spiritual imaterial sau in spatiul virtual. Cu timpul aceste forte in urma miliardelor de miliarde de ani de interactiuni au ajuns sa capete autodeterminare si sa se propage dupa anumite modele stabile. Astfel au aparut principii de conservare si legi ce in timp au devenit structuri de forte imateriale stabile orientate pe directii stabile. Cu timpul aceste forte au capatat constiinta de sine. Astfel dumnezeu s-a creat pe sine insusi nefiind creat de nimeni. Dumnezeu exista dintotdeauna pentru ca fortele din care este alcatuit exista dintotdeauna si nu au inceput si nici sfarsit. Deci nu e de mirare ca dumnezeu spune despre el ca exista prin el insusi. Dumnezeu nu-si cunoaste un creator pentru ca el s-a creat singur pe el insusi.