| anonim_4396 a întrebat:

Singularitatea Big Bang a aparut fiind inconjurata de o temperatura foarte scazuta de 0 Kelvin. La 0 Kelvin nu exista frecare iar miscarea particulelor elementare de felul fermionilor este mult redusa. Stim ca energia este reprezentata de miscare. Singularitatea nu avea cum sa apara decat prin vibratie sau miscare foarte multa. Ori miscarea particulelor elementare precum fermionii inconjurati de temperatura de 0 Kelvin este mult redusa si dintr-o miscare mica NU poate rezulta o energie foarte mare la cateva secunde dupa explozia singularitatii. Pe Dumnezeu nu-l afecteaza temperaturile de 0 Kelvin. Fotonii si gluonii sunt imateriali neavand masa si neavand sarcina electrica fiind neutri. Singularitatea nu avea cum sa apara fara deplasare sau miscare de la Dumnezeu pentru a crea acea energie foarte mare din singularitate. Deci? Unde este logica sau ratiunea NEGARII existentei lui Dumnezeu care a pus in miscare fotoni si gluoni pentru a crea materie?

7 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Vassile wrote:
"Singularitatea Big Bang a aparut fiind inconjurata de o temperatura foarte scazuta de 0 Kelvin."

Iar pui intrebari de doi bani?
"Singularitatea" NU a avut niciun "mediu inconjurator", nu era inconjurata de nimic, nici de spatiu, nici de vreo temperatura, de niciun fel.
Dintre userii TPU, nu stiu daca exista 3-4, care sa inteleaga faptul ca punctul ala a explodat IN NIMIC.
NU intr-un spatiu, NU intr-o temperatura, nici macar intr-un timp preexistent!
Asta este problema Big-Bang. Ca nu toata lumea intelege teoria. big grin
In mod evident, nici tu nu intelegi nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma,nu neaga nimeni ca nu exista Dumnezeu,ci ca nu exista Dumnezeu in asa fel,sa te rogi, sa ti post, si porcarii de astea.(ai citit bibla sigur).Se zice doar de Pamanat, dar de Marte si toate planetele astea cine le-a facut?
Nu o sa aflam niciodata, stai linistit.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Spune ca Dumnezeu a facut "cerurile" sau Universul. Vorbeste in Biblie ca Dumnezeu coordoneaza constelatiile si implicit stelele si toate corpurile cosmice.

| sir sanjei a răspuns:

De ce formulezi enuturi eronate in mod deliberat?
La momentul big bang-ului universul nu exista in forma actula, punctul sau singularitatea de care vorbesti tu avea o temperatura uriasa, inimaginabila, nu era rece asa cum afirmi tu.
Mediul inconjurator al singularitatii nu a putut influenta in nici un fel explozia din care a rezultat universul.

Am obserat o tendinta la tine de a deforma putin adevarul si vii cu explicatii stintifiice deformate.
Daca as face acelasi lucru cu rahatul ala de carte pe care o venerezi ai zice ca sunt rau intentionat.

De ce formulezi intrebari si enunturi eronate in mod deliberat?
Crezi ca o sa creada lume in carpa ta de zeu?

Eu personal voi incerca sa nu ma mai alatur discutiilor tale.

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Vezi ca am corectat enuntul intrebarii.
Materia se creeaza prin vibratie sau miscare. Dumnezeu prin punerea in miscare a bosonilor precum fotonii poate crea materie. La Geneza 1:2 scrie ca "Duhul Sfant se deplasa" prin asta aratand ca poate imprima deplasare.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Man, probabil ști de experimentul celor două fante. Gândește-te că dacă noi conștientizăm poziția unei particule, aceasta o să renunțe la superpoziție, alegând doar una din totalitatea posibilităților prezenței ei în spațiu. Gândește-te că dacă noi nu am conștientiza de această poziție, ea ar continua să existe în superpoziție. E ca în Pisica lui Schrödinger. Dacă suntem afară pisica e în superpoziție, dar dacă am fi înăuntru aceasta nu ar mai avea superpoziție, deoarece am vedea dacă e vie sau moartă. Acum, să presupunem că până nu a existat viața, nu a existat conștiința, iar universul ar fi doar un ansamblu de superpoziții a tuturor particulelor din univers, teoretic, imaginează-ți universul ca un canal libel pe un televizor vechi. Te face să te gândești că, pentru a exista ordine, trebuia să existe o conștiință la începutul universului... Sigur, acum vine ideea, dacă există așa ceva, cum de mai există superpoziția, am răspuns și la asta, dar nu o să-l invoc. Cât despre punerea în mișcare a fotonilor și glutonilor, e incorect. Acestea sunt puse în mișcare de legile fizicii. Toată materia din univers a fost strânsă într-un punct, asemenea unei găuri negre, din cauza singularității. Acestea nu avea energie cinetică, ne existând mișcare, dar aveau energie potențială, care a fost eliberată, din cauza singularității. Chiar dacă nu există temperatură, tot există gravitație, care va forța universul să se restrângă. Un fel de dispozitiv menit să aducă ordinea.

| anonim_4396 explică (pentru Tyberiu2000):

Pisica poate fi vazuta prin superpozitia bosonilor de felul fotonilor si gluonilor. Fermionii nu pot fi suprapusi DAR bosonii pot fi suprapusi. Nesuperpozitia Shrodinger este valabila doar pentru fermioni care au masa.

"Acestea nu avea energie cinetică, ne existând mișcare, dar aveau energie potențială, care a fost eliberată, din cauza singularității. Chiar dacă nu există temperatură, tot există gravitație, care va forța universul să se restrângă. Un fel de dispozitiv menit să aducă ordinea." - nu exista gravitatie fara temperaturi pozitive. Temperatura este o caracteristica a miscarii. In interiorul atomilor ca si cel de Hidrogen, de altfel, exista temperaturi pozitive cu atat mai pozitive cu cat ajungem spre centrul nucleului. Nu putem vorbi de energie potentiala fara miscare de forte preexistenta chiar si fara materie. Din definitia energiei sau lucrului mecanic NU avem nevoie de particule de materie ca sa existe lucru mecanic. E = L = Forta * distanta. Forta poate fi imateriala. Imagineaza-ti un foton cu masa zero si cu frecventa 0. 000000001 Herzi. Distanta e ceva imaterial existand spatiu vid. Tot ce exprim aici exprim in cadrul spatiului vid. Fotonii nu sunt afectati de temperaturi oricat de mari sau scazute ar fi pentru ca ei au masa zero. Insa ceea ce modifica la fotoni este frecventa lor. Cu cat temperaturile sunt mai scazute cu atat frecventele sunt mai mici. Daca universul primordial s-ar fi racit pana la 0 Kelvin NU ar mai fi existat gravitatie. De fapt in spatiul vid NU exista nicaieri 0 Kelvin. 0 Kelvin inseamna miscare zero. De aceea fizicienii nu au putut obtine 0 Kelvin pentru ca in spatiul vid nu exista nicaieri 0 Kelvin. 0 Kelvin exista doar in nimic unde nu e nimic sau nici o miscare. Singularitatea nu era inconjurata de 0 Kelvin ci de temperaturi apropiate de 0 Kelvin DAR NU zero Kelvin.