| Alphawolf a întrebat:

Ce anume ar putea sa-l schimbe pe un ateu in crestin? Va rog sa argumentati!

47 răspunsuri:
| GeorgeMihai a răspuns:

Doar daca i se va arata mantuitorul in fata si la-r indemna sa fie crestinraised eyebrows

| alexclaudiu2003 a răspuns:

Sa existe o singura religie pe toata planeta sau sa vina papa de la roma sa faca un miracol, sa bage pe youtube si nu ar mai fi nimeni ateu

| WR104 a răspuns:

Nimic, daca ar exista ceva care sa-l faca sa fie crestin nu s-ar mai numi crestin.

| cristiiiiiii a răspuns:

Credinta in dumnezeu l-ar putea schimba

| Alphawolf explică (pentru WR104):

In sensul sa-i schimbe credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostia.Nu-ti poti schimba asa de radical convingerea decat daca:
-fie ai fost prost initial cand nu ai inteles ce propovaduiau invatamintele crestine, fie acum cand fara un motiv logic te-ai intors la ce contestai.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Sa-l bati pana la inconstienta,dupa aceea il rastignesti pe o cruce facuta de tine,ii bati cuie la incheieturi(si-un cui in cap daca e nevoie,ca sa-si aminteasca cu adevarat cine e el,si ce bun crestin ar iesi din carnea lui). Cand se trezeste,ii aplici vreo doua galeti de apa sfintita de la nea Gogu,preotu',de peste drum(sa-l intrebi daca nu cumva e apa sfintita de caine,ca aia nu-si face efectul) pe tot corpul, ca sa simta raceala divina, iar daca se dovedeste a fi diavol, ii dai foc, si-l inmoi in excrement cald de sobolan.

| danyshatAT a răspuns:

Pai Dumnezeu il indeamna sa ia calea cea buna happy

| dracu14 a răspuns:

Nimic,cel putin pe mine nimic nu mar mai putea intoarce la crestinism

| Seby90 a răspuns:

Dovezi, martori, fapte.

Nu o carte scrisa acum 2000 de ani care a fost tradusa de 100 de ori, de fiecare data pierdandu-i-se intelesul, sau fiind scos / adaugat cate ceva, dupa bunul plac al "inteleptilor" crestini.

Eu personal cred in cascaval, pe ala pot sa-l dovedesc.

| Mareacluj a răspuns:

De ex. daca ar vedea cu ochii lui pe Dzeu, ingeri, minuni, exista posibilitatea. Nu uita ca Sf. Constantin intr-un fel din asta s-a convertit la credinta, el care anterior prigonea crestinii. Insa exista foarte multi atei pe care absolut nimeni si nimic nu i-ar putea schimba din punctul asta de vedere.

| WR104 a răspuns (pentru Alphawolf):

Ce credinta sa-i schimbe daca el nu crede in nimic?
Un crestin daca ar avea dovezi ca tot ce spune preotul in biserica e adevarat nu il mai poate numi crestin, pentru ca are dovezi.

| onasis1961 a răspuns:

Să aibă un necaz, să ceară ajutor divin, să-l primească şi se va creştina sigur! La mulţi ani!

| Mădă0611 a răspuns (pentru onasis1961):

Ateul nu cere ajutorul divinitatii, asa cum tu nu-i ceri lui mos craciun nu stiu ce.

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Un pistol la tampla, un sac cu banii, depinde acum.

| onasis1961 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am zis să aibă un necaz la care este obligat, forţat să-i fie ultima oportunitate!

| Mădă0611 a răspuns (pentru onasis1961):

Ateul nu crede ca n-are in ce/cine, poa' sa aiba orice necaz, tot n-o sa creada.

| inaescu a răspuns:

De ce in crestin? Poate alege budismul.

| TheStory a răspuns:

De ce sa-l schimbi, de acea am fost creati si lasati pe Pamant sa ne creem singuri viitorul. Unii aleg sa fie atei unii crestini, asta este natura omului niciodata nu se aseamana cu celalalt de langa el.

| Alphawolf explică (pentru TheStory):

Eu nu vreau sa schimb nimic. Crestinii(unii dintre ei) ameninta cu pedeapsa si sustin ca ateii nu vor sa-si schimbe credinta. Ei zic ca ateii trebuie sa citeasca Biblia si sa accepte pe dumnezeu in inima lor, adica, ateul trebuie sa vrea sa creada.
Bineinteles ca eu nu pot fi de acord cu afirmatiile lor, motivul intrebarii mele. Omul nu isi poate schimba felul de a gandi doar asa, simplu, cum afirma ei.

| TheStory a răspuns (pentru Alphawolf):

Asta asa e omul nu poate fii schimbat asa usor.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Este posibil ca o intamplare, sau un accident. De exemplu un accident de masina in care aproape isi pierde viata, si medicii ii dau sanse foarte mici de supravietuire si el(ateul) totusi supravietuieste.
Cred ca lucrurile de genul asta schimba oamenii. Eu stiu si un exemplu de genul asta. Erau 2 femei, curve in toata reglua. Se calareau cu cine si pe unde apucau, ca sa le aduca lemne, pentru tigari, sau doar pentru distractie. Au avut un accident la jumatate de ora de casa. Una dintre ele parca a stat si in coma cateva ore, ceva membre rupte, in fine, accident in toata regula. De atunci, pomenesc de Dumnezeu tot la 3 propozitii, merg la biserica, acum sunt crestine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frica.

| Inferno a răspuns:

Un cutit ascutit, nici nu stii ce minuni poate face frica.

| CryChristiAN a răspuns (pentru GeorgeMihai):

Nici asa. EI deja au inima-mpietrita. Daca s-ar intamplat asa ceva( si Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc), imi pare rau s-o spun, dar din spusele lor am ajuns la concluzia ca s-ar interna intr-un spital de psihiatrie.Nu ma judeca pentru ca asa reiese din afirmatiile lor.

| RAY a răspuns:

Eu find ateu o sasi spun ce mar transforma intr-un crestin

1 sa se dovedeasca ca exista dumnezeu
2 ca acel dumnezeu e crestin
3 si ca acel dumnezeu chiar a scris biblia crestina si sa mentioneze o singura religie care il reprezinta cu adevarat
dar ma indoiesc ca se va dovedi dovedi vreodata ca exista de asta sunt convins 100% ca nu exista

dumnezeu, creator, etc

baza unui ateu =dovada stiintifica, sincer eu nu pot crede in ceva ce nu voi vedea in viata mea nu-mi pasa daca voi arde o vesnicie eu nu cred pana nu vad cu ochii meu pe acel dumnezeu, atata timp cat nu pot percepe in nici un fel, nici stiinta nu detine vreo dovada despre existenta lui, nu voi crede, adica e fantezie pura fantezie sa crezi in ceva ce nu vei perce niciodata e ca cand ai crede in alba ca zapada, daca ar exista un creator sar arata nu sar ascunde de noi, nu sar arata prin dezastre, boli, razboaie etc

| AC251900 a răspuns:

Ateul a devenit ateu pentru ca a realizat ca prostia te face sa fi crestin.
Pur si simplu daca ii apare un inger in fata el va crede cu siguranta in Dumnezeu.

| Eron a răspuns:

Intr-o discutie cu un om bazat in domeniu, daca ateul ar privi detasat si obiectiv si cu mentalitatea si dorinta de a afla adevarul, ateul s-ar putea schimba.Ma gandesc ca ateul trebuie sa se gandeascabig grinar daca are dreptate celalalt, daca eu ma insel? Atunci isi poate deschide mintea si poate privi lucrurile altfel.Bineinteles, acest lucru nu se intampla.Ex:discutam cu un prieten ceva de genul si el nici nu astepta sa termin ce am de spus iar el dadea din cap in semn de dezaprobare si spunea ca orice i-as spune nu il schimb.Aceasta sigur nu e o incercare de aflare a adevarului.De obicei nu se discuta pentru a se afla adevarul si aici ma refer la ambele parti.Cred ca cel mai indicat sa incerci sa schimbi pe cineva este sa iti imaginezi ca tot in ceea ce ai crezut tu pana acum(Dumnezeu, Biblie, etc) este fals.Destul de greu pentru mine sa primesc asemenea lovitura.Iti imaginezi postura ta si vezi cam cum trebuie abordata situatia. Oricum, e foarte greu. Daca vrei sa incerci, mult succes! Vei avea nevoie.

| Eron a răspuns (pentru Seby90):

In iubire crezi? Sa te vad cum o demonstrezi:nu se vede, nu se atinge!

| Seby90 a răspuns (pentru Eron):

Ba da se vede si se si atinge, este un lant de reactii chimice la nivelul creierului.

Ciocolata (la femei) in principiu stimuleaza aceiasi parte a creierului ca in primele zile de "indragostire".

Presupun ca nu ar trebui sa cred in aer dupa tine nu?