| Alphawolf a întrebat:

Ce anume ar putea sa-l schimbe pe un ateu in crestin? Va rog sa argumentati!

47 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pai eu cunosc si am vazut cativa atei care au devenit crestini in urma unor miracole, in urma unor minuni care au avut loc cand au fost la suferinta.Da, si ateii au parte de miracole pentru a veni la credinta.Sunt multe relatari pe internet cum ca au devenit credinciosi si i-au multumit toata viata dupa lui Dumnezeu.
Si in legatura cu intrebarea ta, iubirea aratata de Dumnezeu in diferite forme unui ateu l-ar putea schimba pe ateu.

| Inferno a răspuns:

Un cutit ascutit, nici nu stii ce minuni poate face frica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Ca sa fiu in ton cu motivatiile date de tine proceselor cerebrale, frica este un proces chimic, deci este motivata de anumite reactii si nu de minuni. Minunile sunt de natura divina.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"frica este un proces chimic, deci este motivata de anumite reactii si nu de minuni."
Bun, si? Eu am spus ca frica poate intuneca ratiunea atat de mult incat te poate face sa crezi in Dumnezeu, indiferent daca acesta exista sau nu. Omul prin natura sa este dependent de de o asemenea entitate, motiv pentru care a si conceput-o.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca-ti bati joc de mine. Expresia "nici nu stii ce minuni poate face frica." folosea termenul de minuni cu alt sens decat cel de minuni divine.
Oare aceasta incapacitate a dvs. de a intelege expresiile sa fie cauza atator dispute?

| MasterOfDisaster a răspuns:

Este posibil ca o intamplare, sau un accident. De exemplu un accident de masina in care aproape isi pierde viata, si medicii ii dau sanse foarte mici de supravietuire si el(ateul) totusi supravietuieste.
Cred ca lucrurile de genul asta schimba oamenii. Eu stiu si un exemplu de genul asta. Erau 2 femei, curve in toata reglua. Se calareau cu cine si pe unde apucau, ca sa le aduca lemne, pentru tigari, sau doar pentru distractie. Au avut un accident la jumatate de ora de casa. Una dintre ele parca a stat si in coma cateva ore, ceva membre rupte, in fine, accident in toata regula. De atunci, pomenesc de Dumnezeu tot la 3 propozitii, merg la biserica, acum sunt crestine.

| Eron a răspuns:

Intr-o discutie cu un om bazat in domeniu, daca ateul ar privi detasat si obiectiv si cu mentalitatea si dorinta de a afla adevarul, ateul s-ar putea schimba.Ma gandesc ca ateul trebuie sa se gandeascabig grinar daca are dreptate celalalt, daca eu ma insel? Atunci isi poate deschide mintea si poate privi lucrurile altfel.Bineinteles, acest lucru nu se intampla.Ex:discutam cu un prieten ceva de genul si el nici nu astepta sa termin ce am de spus iar el dadea din cap in semn de dezaprobare si spunea ca orice i-as spune nu il schimb.Aceasta sigur nu e o incercare de aflare a adevarului.De obicei nu se discuta pentru a se afla adevarul si aici ma refer la ambele parti.Cred ca cel mai indicat sa incerci sa schimbi pe cineva este sa iti imaginezi ca tot in ceea ce ai crezut tu pana acum(Dumnezeu, Biblie, etc) este fals.Destul de greu pentru mine sa primesc asemenea lovitura.Iti imaginezi postura ta si vezi cam cum trebuie abordata situatia. Oricum, e foarte greu. Daca vrei sa incerci, mult succes! Vei avea nevoie.

| WR104 a răspuns:

Nimic, daca ar exista ceva care sa-l faca sa fie crestin nu s-ar mai numi crestin.

| Alphawolf explică (pentru WR104):

In sensul sa-i schimbe credinta.

| WR104 a răspuns (pentru Alphawolf):

Ce credinta sa-i schimbe daca el nu crede in nimic?
Un crestin daca ar avea dovezi ca tot ce spune preotul in biserica e adevarat nu il mai poate numi crestin, pentru ca are dovezi.

| VladSilviu a răspuns:

Eu sunt ateu si nici daca ar exista acel dumnezeu, sa-l vad, sa'mi arate ca exista, tot nu as crede. stii de ce? pentru ca viata mi-o fac singur, nu'mi trebuie ajutorul nimanui, decat al parintilor, ca fiecare din noi dealtfel. Eu cred ca peste 1000 de ani (sa zicem) nici nu se va mai sti de dumnezeu, exact cum acum 1000 de ani se credea in capre, boi etc. Omenirii ii trebuie un asazis ZEU pentru ca daca nu ar fi el lumea ar intra intr-un haos planetar si ne'am da in cap unu la altu fara nicio frica fata de nimeni. ESTE STRICT PAREREA MEA SI NIMENI NICIODATA NU O VA PUTEA SCHIMBA! PACE!

| onasis1961 a răspuns:

Să aibă un necaz, să ceară ajutor divin, să-l primească şi se va creştina sigur! La mulţi ani!

| Mădă0611 a răspuns (pentru onasis1961):

Ateul nu cere ajutorul divinitatii, asa cum tu nu-i ceri lui mos craciun nu stiu ce.

| onasis1961 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am zis să aibă un necaz la care este obligat, forţat să-i fie ultima oportunitate!

| Mădă0611 a răspuns (pentru onasis1961):

Ateul nu crede ca n-are in ce/cine, poa' sa aiba orice necaz, tot n-o sa creada.

| lolium a răspuns (pentru Mădă0611):

De obicei oamenii nu se nasc atei, si aleg sa fie asa din mai multe motive. cred ca un moment dificil din viata e un motiv suficient de puternic pentru a-ti schimba convingerile, sau macar pentru a refelcta mai mult asupra unor aspecte

| Mădă0611 a răspuns (pentru lolium):

Nu inteleg cum poate sa fie atat de greu de inteles. Ateu inseamna ca nu crezi in zei. Cand te nasti in cati crezi? Din cauza, sau datorita, evolutiei, oamenii sunt predispusi spre supranatural, asa cum e... teama de necunoscut, de exemplu, deci, ne nastem atei si picam usor in fata explicatilor simple/supranatural. Asta 1. 2, Daca nu iti pare credibil basmul cu dumnezeu, cauti raspunsuri logice, si gasesti, astea exclud zeii, deci, si sa vrei sa crezi, nu mai ai in cine/ce. Cu cat reflecta cineva mai mult asupra unor aspecte, cu atat se convinge ca nu exista prieteni imaginari.

Eu m-am gandit la a fi crestin sincer, adica sa fii convins ca exista dumnezeu, vad ca altii s-au gandit la altceva. Ei, asa poti obliga oamenii sa devina crestini, dar nu sa si creada, pentru ca fara dovezi, x nu exista, orice ar fi. Nu toti accepta minciuni doar de dragul confortului psihic.

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Un pistol la tampla, un sac cu banii, depinde acum.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Sa-l bati pana la inconstienta,dupa aceea il rastignesti pe o cruce facuta de tine,ii bati cuie la incheieturi(si-un cui in cap daca e nevoie,ca sa-si aminteasca cu adevarat cine e el,si ce bun crestin ar iesi din carnea lui). Cand se trezeste,ii aplici vreo doua galeti de apa sfintita de la nea Gogu,preotu',de peste drum(sa-l intrebi daca nu cumva e apa sfintita de caine,ca aia nu-si face efectul) pe tot corpul, ca sa simta raceala divina, iar daca se dovedeste a fi diavol, ii dai foc, si-l inmoi in excrement cald de sobolan.

| Vladuthz a răspuns:

In primul rand depinde de fiecare ateu in parte, de cat de slab e psihicul fiecaruia, si de cat de usor poate fi indus in eroare sau facut sa creada ceva in urma unei actiuni/eveniment.

| RAY a răspuns:

Eu find ateu o sasi spun ce mar transforma intr-un crestin

1 sa se dovedeasca ca exista dumnezeu
2 ca acel dumnezeu e crestin
3 si ca acel dumnezeu chiar a scris biblia crestina si sa mentioneze o singura religie care il reprezinta cu adevarat
dar ma indoiesc ca se va dovedi dovedi vreodata ca exista de asta sunt convins 100% ca nu exista

dumnezeu, creator, etc

baza unui ateu =dovada stiintifica, sincer eu nu pot crede in ceva ce nu voi vedea in viata mea nu-mi pasa daca voi arde o vesnicie eu nu cred pana nu vad cu ochii meu pe acel dumnezeu, atata timp cat nu pot percepe in nici un fel, nici stiinta nu detine vreo dovada despre existenta lui, nu voi crede, adica e fantezie pura fantezie sa crezi in ceva ce nu vei perce niciodata e ca cand ai crede in alba ca zapada, daca ar exista un creator sar arata nu sar ascunde de noi, nu sar arata prin dezastre, boli, razboaie etc

| doctorandus a răspuns:

Psilocibina. Afecteaza conceptia despre sine si sparge tiparele de gandire si comportament. Atentie! Substanta periculoasa!

| Seby90 a răspuns:

Dovezi, martori, fapte.

Nu o carte scrisa acum 2000 de ani care a fost tradusa de 100 de ori, de fiecare data pierdandu-i-se intelesul, sau fiind scos / adaugat cate ceva, dupa bunul plac al "inteleptilor" crestini.

Eu personal cred in cascaval, pe ala pot sa-l dovedesc.

| Eron a răspuns (pentru Seby90):

In iubire crezi? Sa te vad cum o demonstrezi:nu se vede, nu se atinge!

| Seby90 a răspuns (pentru Eron):

Ba da se vede si se si atinge, este un lant de reactii chimice la nivelul creierului.

Ciocolata (la femei) in principiu stimuleaza aceiasi parte a creierului ca in primele zile de "indragostire".

Presupun ca nu ar trebui sa cred in aer dupa tine nu?

| inaescu a răspuns (pentru Seby90):

"Ba da se vede si se si atinge, este un lant de reactii chimice la nivelul creierului."
Esti sigur ca te referi la iubire?

| VladSilviu a răspuns (pentru Eron):

Nu exista dragoste, doar senzatie de atasare!

| Seby90 a răspuns:

De ce e imposibil sa demonstrezi ca nu crezi in nimic ci doar in fapte/dovezi stiintifice, sau putem vorbi despre agnosticism, care la randul lor cred in ceva superior lor, asta poate fi de la un gandac urias pana la extraterestrii.

Si da vorbesc de iubire, ar trebui sa mai citesti inainte sa te exprimi.

Am sa revin la prima idee in care spui ca ateismul nu este demonstrabil si am sa te fac un christian troll, ce ar fi sa nu te mai iei dupa o turma intreaga si sa vii cu argumente proprii si idei pe care le detii ci nu al celor pe care ii "admiri"?

| Seby90 a răspuns:

Frumos argument ai.
http://serendip.brynmawr.edu/exchange/node/5492
Cel putin e mai bine explicat decat biblia.

Dar ce pot sa zic, iti urez incontinuare sa te rogi la zana maseluta si poate marea panseluta din gradina raiului o sa te ierte ca ai vorbit cu un ateu.

| dracu14 a răspuns:

Nimic,cel putin pe mine nimic nu mar mai putea intoarce la crestinism

| TheStory a răspuns:

De ce sa-l schimbi, de acea am fost creati si lasati pe Pamant sa ne creem singuri viitorul. Unii aleg sa fie atei unii crestini, asta este natura omului niciodata nu se aseamana cu celalalt de langa el.

| Alphawolf explică (pentru TheStory):

Eu nu vreau sa schimb nimic. Crestinii(unii dintre ei) ameninta cu pedeapsa si sustin ca ateii nu vor sa-si schimbe credinta. Ei zic ca ateii trebuie sa citeasca Biblia si sa accepte pe dumnezeu in inima lor, adica, ateul trebuie sa vrea sa creada.
Bineinteles ca eu nu pot fi de acord cu afirmatiile lor, motivul intrebarii mele. Omul nu isi poate schimba felul de a gandi doar asa, simplu, cum afirma ei.

| TheStory a răspuns (pentru Alphawolf):

Asta asa e omul nu poate fii schimbat asa usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostia.Nu-ti poti schimba asa de radical convingerea decat daca:
-fie ai fost prost initial cand nu ai inteles ce propovaduiau invatamintele crestine, fie acum cand fara un motiv logic te-ai intors la ce contestai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspunsul este simplu: să i se prezinte o minune, să vină Dumnezeu în față.
Și unii nici atunci nu ar crede, probabil din orgoliu că s-au înșelat, ar zice că e de la oboseală sau că cineva i-a pus droguri în pahar. Mereu se va găsi o explicație pentru care Dumnezeu există sau nu există, deci prefer să fiu neutră, adică deistă. Chiar nu mă interesează dovezile ștințifice.
Și mai e o variantă apropiată: dacă persoana respectivă nu a fost credincioasă înainte, sau dacă avea dubii, sau nu știa suficiente lucruri despre teism, ceva să îi spulbere tot ce credea până acum, un video sau o povestire de exemplu. Deși mulți atei au crezut înainte și sunt convinși, au răspunsuri la întrebări, iar pentru cele pe care nu le au, o pun pe baza viitorului științei. Așa fac eu.

| cristiiiiiii a răspuns:

Credinta in dumnezeu l-ar putea schimba

| kira30 a răspuns:

Doar daca i-ar da Dumnezeu o revelatie.

| Mareacluj a răspuns:

De ex. daca ar vedea cu ochii lui pe Dzeu, ingeri, minuni, exista posibilitatea. Nu uita ca Sf. Constantin intr-un fel din asta s-a convertit la credinta, el care anterior prigonea crestinii. Insa exista foarte multi atei pe care absolut nimeni si nimic nu i-ar putea schimba din punctul asta de vedere.

| alexclaudiu2003 a răspuns:

Sa existe o singura religie pe toata planeta sau sa vina papa de la roma sa faca un miracol, sa bage pe youtube si nu ar mai fi nimeni ateu

| danyshatAT a răspuns:

Pai Dumnezeu il indeamna sa ia calea cea buna happy

| GeorgeMihai a răspuns:

Doar daca i se va arata mantuitorul in fata si la-r indemna sa fie crestinraised eyebrows

| CryChristiAN a răspuns (pentru GeorgeMihai):

Nici asa. EI deja au inima-mpietrita. Daca s-ar intamplat asa ceva( si Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc), imi pare rau s-o spun, dar din spusele lor am ajuns la concluzia ca s-ar interna intr-un spital de psihiatrie.Nu ma judeca pentru ca asa reiese din afirmatiile lor.

| DigiMind a răspuns:

Ceva care ar intoarce lumea cu josul in sus. Nu exista ateu, asa cum nu exista crestin. Exista doar credinta, care vrei nu vrei iese la iveala. Iese, dar niciodata in cele mai fericite clipe ale vietii omului.

| sandel96 a răspuns:

Pai trebuie sa se gandeasca in primul rand ce este dupa moarte.

| AC251900 a răspuns:

Ateul a devenit ateu pentru ca a realizat ca prostia te face sa fi crestin.
Pur si simplu daca ii apare un inger in fata el va crede cu siguranta in Dumnezeu.

| inaescu a răspuns:

De ce in crestin? Poate alege budismul.