| anonim_4396 a întrebat:

Poate omul sa isi schimbe soarta?(argumentati)

3 răspunsuri:
| Bunicul62 a răspuns:

Omul are minte lasata de la Dumnezeu numai primitivii cred in predestinare.Eu cind plec cu caruta la braila stiu ce am de facut nu plec in dorul lelii ma uit la potcoavele cailor,oistea sa fie intreaga si toate cele, bita linga mine ca mai am nevoie de ea, ciocan cleste cuie sirma.felinarul si caldarea sa dau apa la cai si traista cu graunte pentru ei si mincare pentru mine pusa de baba mea.Fata mosului cum asterni asa dormi deci alegerea este a ta. Daca nu alegeam bine si Dumnezeu nu punea mila astazi cu baba mea dormeam in bordei si nu aveam acareturi pe linga casa nici ciine sa se linga sub coada cum zicem noi taranii.Eu am aplicat ce spuneau parintii mei si ce ne invata Parintele la Biserica si cu nadejdea in Dumnezeu am razbit.Pe la tiganci sa te duci pierzi banii de pomana, gunoiul nu il dai afara bagind in suflet o caruta de gunoi de la porc. Decizia este in mina omului si nadejdea la mila Domnului."Coincidenta este felul in care Dumnezeu ramine anonim" Albert Einstein

| Skylerx a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva, soarta noastra ne-o decide Dumnezeu. Dar, daca te gandesti la o soarta de genul ca sunt 2 drumuri si o iei pe cel gresit, da, normal ca ti-ai schimbat-o (drumul gresit e ceva de genul comportament urat si nota scazuta la purtare laughing).

| claudiu89 a răspuns:

Modul in care poti sa-ti schimbi soarta, destinul ii sa nu cred ca exista asa ceva si sa actionezi mereu, sa nu te gandesti ca soarta isi face treaba si te va duce unde esti sortit sa te duca. Daca crezi in soarta se poate sa crezi ca esti sortit sa obtii ceva, dar nu esti GOD sa stii ce te asteapta, nimeni nu-si cunoaste soarta.