| LifeisALL a întrebat:

Ce ati alege dintre geniul trist si omul simplu si fericit? Oare oamenii cu o inteligenta ridicata simt mai profund totul fata de restul si nu se pot bucura de prezent? Credeti ca mediocritatea face oamenii sa nu simta durerea adevarata, chiar daca asta nu inseamna bucuria?

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/z9pD_UK6vGU
Mă simt atât de fericită azi...;;)

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

:)) merita şeruită reclama. Totusi, n-as lua-o, i-as prosti pe ceilalti, m-as imbogati si m-as muta: http://8tr.s3.amazonaws.com/i/000/269/491/because_fuck_everybody-4740.jpg dar la cati bani as avea, as avea conditii.

| Angel0 a răspuns:

Inteligenta este de mai multe feluri.
Iar unii se cred mai inteligenti decat altii.

| Wøodenpints a răspuns:

De ce un geniu nu poate fi fericit? Da, pentru că este mai inteligent observă mult mai multe defecte ale societății decât un om simplu.
Dar dacă-i pasă de defectele celorlalți și se gândește pea mult la ei, e un geniu idiot. Și merită să fie trist.

| ErrorFound a răspuns:

Http://media.tumblr.com/tumblr_m9nto4I21n1qiz7oa.jpg

In fine, nu geniile sunt mai receptive, ci sunt destul de receptive realitatii incat sa fie constienti de suferinta si prostia din lume.
Hai sa dam un exemplu: De mic ai avut impresia ca rasa umana exceleaza prin inteligenta si acum, fiind adult cu un intelect dezvoltat, ti-ai dat seama ca specia in sine este stupida si fiintele care au dat un nume acesteia au fost doar cateva "exemplare" care si-au putut folosi creierul.
Restul sunt atat de idioti incat nu pot vedea decat floricele si hipopotami roz. Dar si cand ii loveste realitatea...
http://24.media.tumblr.com/......o1_500.gif

| LifeisALL explică (pentru ErrorFound):

Nu sunt inca adult, dar intr-adevar acum imi dau seama ca ce spui e adevarat, in legatura cu faptul ca geniile nu sunt neaparat mai receptive.Ne invadeaza superficialitatea.

| OOOLEOOO a răspuns:

Un adevarat geniu ar cunoaste inteligenta emotionala, si nu se lasa prizonierul prorpiilor emotii.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Daca habar nu au sa isi foloseasca geniul, vor ramane sub cei simpli.

| Gabitzu246 a răspuns:

As prefera geniul trist, deorece daca esti un om simplu si fericit ca toti ceilalti inseamna ca ai trait pe degeaba

| sabrina103 a răspuns:

Este o gandire simplista. Caracterul e mult mai important decat IQ. Apoi ar trebui sa constientizezi ca oamenii sunt in general in zona gri. De asemenea toti oamenii pot fi inlocuiti(chiar si cei cu IQ mare), daca tu nu o sa faci ceva se va gasi altul care sa faca.

| Meaningful a răspuns:

Omul de geniu veritabil traieste doar prezentul.
E perfect ancorat in el si accepta totul asa cum e din simplul motiv ca e.
Omul de geniu este un om fericit cu adevarat fara sa fie nevoie de motive zilnice pentru asta.
El este fericit pentru ca este intelept.
Nu depinde de nimic si de nimeni pentru a fi fericit.
Geniul trist este doar o etapa intermediara intre nataraul fericit si omul de geniu fericit.
Asa cum nataraul fericit este o etapa intermediara intre nataraul nefericit si omul de geniu nefericit.

| Smo3keWeeD a răspuns:

Omul simplu si fericit

| dianaaa9 a răspuns:

Pana la urma toti o sa murim. Asa ca decat sa traiesti toata viata cu ganduri si sa consideri ca niciodata nu ti-ai indeplinit scopul, mai bine sa fii normal si fericit. Adica fiecare percepe in alt mod fericirea, dar merita sa ai momente placute, de bucurie in viata, chiar si in lucrurile marunte, care pentru un geniu nu ar insemna nimic.

| LifeisALL explică (pentru dianaaa9):

Da, mi-am dat seama ca micile bucurii conteaza pentru o viata frumoasa.

| ejbob a răspuns:

Nu cred că exită geniul trist deoarece și acesta are parte de bucurie atunci când vede ce oamenii simpli nu văd. Nu cred că există om simplu și fericit deoarece nu cred că există om fericit.
Există om fericit și trist în același timp așa cum viața are părțile ei frumoase și părțile ei urâte.
Și oamenii cu o inteligență scăzută pot fi profunzi uneori, pot simți ce un geniu nu poate.
Eh, nu poți alege între cele două tipuri pe care le-ai menționat deoarece nu sunt bătute în cuie. Ideal ar fi să fii undeva la mijloc, să poți privi lumea așa cum este ea dar să apreciezi și lucrurile simple pe care le oferă. Să te bucuri de viată și să te întristezi atunci când vezi partea rea a ei.