| Apokales a întrebat:

Ce ati prefera? O viata in care ai libertatea de a alege sau una in care nu ai libertate de alegere, dar nu ai nicio responsabilitate si nicio grija?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram copil aveam responsabilitati mai urate adica teme intrat in casa la ora fixa mers la scoala cateva ore si nu eram deloc fericit mi e scarba si acum
De cand am scapat de scoala aleg unde muncesc ce responsabilitati duc si e mult mai bine abia asta e viata
Asa e in cazul meu

38 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Contextul nu e complet ca nu stiu ce mi se da in varianta a doua.

| Apokales explică (pentru suntserios):

Ok. Gandeste-te ca ai de ales, sa zicem, intre democratie, care te lasa in voia sortii si o dictatura care-ti ia responsabilitatea si grijile de pe umeri si ce iti ofera aia e. Inainte sa dai raspunsul gandeste-te ca nu-s departe cele doua, nu-s foarte diferite, difera doar metodele de control.

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Pai asta e ca nu stiu ce imi ofera si ce resposabilitati imi ia
Adica nu mai merg zilnic la job da mananc doar orez fiert? NU
Nu mai merg zilnic la job da manca mancare seriosa, stau intr o casa confortabila si conduc o masina premium? Asa da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar nu ai nicio responsabilitate si nicio grija.
Asta nu se întâmplă nici dacă ești internat la azil.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai evident ca prima. Insa... ce este aia libertate, raportat deja la ceea ce exista in lumea?

| Apokales explică (pentru DoarBogdan):

Prin libertate (ma refer la ce traim astazi pe continentul nostru, nu la aia periculoasa) inteleg ca am voie sa fac orice si oricat, atata timp cat nu-i ranesc pe ceilalti.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Apokales):

Atunci daca aceasta este libertatea, presupun ca da, prima varianta happy

| Mosotti a răspuns:

Daca nu am nici o responsabilitate si grija dar imi e f bine asa, prefer sa nu aleg.
Depinde cum mi-ar fi mai bine, e relativ.
Ca pana la urma nu conteaza daca ai sau nu griji si responsabilitati sau daca alegi sau nu, conteaza doar daca iti e bine intr-una din situatii, atat.

Daca iti e mai bine sa ai dreptul sa alegi si sa ai griji si responsabilitati, decat invers, o sa vrei asa.
Daca nu, o sa vrei invers, depinde de sistemul de valori al fiecaruia.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Ok. Ai trait in comunism, nu? Sau imagineaza-ti asa, ce ai alege intre o dictatura in care te scuteste de toate grijile si nu te pedepseste cu brutalitate sau infometare, o duci bine, dar nu alegi pe plan politic nimic si nici cum te imbraci, cu cine te casatoresti, nimic. Ai voie sa mananci, sa te uiti la TV, sa calatoresti oriunde pe teritoriul tarii, sa costruiesti (unde zice statul, nu unde vrei tu), nicio grija, nicio responsabilitate pe plan social, economic, politic etc, insa daca alegi libertatea de alegere, atunci nu schimbi nimic din ce faci in viata de zi cu zi, ai griji (facturi, rate etc) si responsabilitati (la ce facultate merge ala mic, ai grija de ai tai, sa iti iei o slujba, sa investesti in tine ca sa fii compentent).
Ce ai alege?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Daca e sa o iau personal, cum nici nu voiam sa ma insor, si nici nu conteaza cu ce ma imbrac, aleg prima varianta. Daca am TV, calculator, telefon, prieteni, familie, e f bine asa, un job la care sa ma pricep, sa fiu platit okey, sa am loc de munca asigurat, e f bine.
Nu are sens sa-mi fac probleme inutil.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Si eu as fi ales la fel, insa este o chestie utopica pentru ca n-are cum sa fie mereu asa, iar o tiranie este greu de pus la punct, este un pret mare pe care trebuie sa-l platim cu sange.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Eu am zis sa fie bine, nu rau, ca daca e rau, normal ca n-as alege.
Eu sa fiu sanatos intai, sa am un job pe care sa-l fac bine si sa fie platit binisor aproape de casa cu program normal, sa am TV cu programe, calc cu de toate, telefon cu de toate, sa am casa mea sa nu dau chirie sa imbogatesc pe altul, sa am camera mea, caldura si ce trebuie, sa am familie deci si afectivul implinit si altceva nu am nevoie, nici de calatorii.
Si sa stiu ca nu ma da afara de la munca, desi daca stiu sa fac ceva bine, gasesc si in alta parte.

| T0T a răspuns:

Libertatea de a alege până unde? De exemplu, acum eu unul nu trăiesc în niciuna dintre cele două variante. Dacă nu am responsabilități și griji înseamnă că poate fi ok. Eu aș asocia acest fapt cu faptul de a fi satisfăcut de viață. Nici nu e nevoie să fac alegeri dacă tot ce mi se dă mă mulțumește. Oamenii de multe ori, prin propriile alegeri, își distrug viața. Oricum, întrebarea e mult prea vagă ca să fac o alegere clară. Nici nu cred pe deplin în libertate. Numim libertate doar opusul a ceea ce credem noi că ne constrânge.

| LoveSleep a răspuns:

Adica un fel de China vs Europa?
As prefera a 2-a varianta. Dar sa fie asa cum ai scris tu, fara nicio responsabilitate si nicio grija.

| Frank51 a răspuns:

Sună a pușcărie.

| gabicoo a răspuns:

Păi nu ai cum să faci o opțiune! Cel puțin din cele două variante propuse de tine!
Varianta a doua propusă de tine e o Utopie! Și după cum știi utopiile nu pot fi puse în practică!
Mai există o a treia variantă: nu ai libertatea de a alege dar ai multe griji și o groază de responsabilități. Îți sună cunoscut?

| Apokales explică (pentru gabicoo):

Ma rog, mai putine griji. Nu griji reale in care nu ai ce manca a doua zi.

| gabicoo a răspuns (pentru Apokales):

În oricare variană ai posibilitatea de a alege:
- democrația îți oferă dreptul de a alege să faci ceea ce vrei tu cu condiția de a nu afecta drepturile celorlalți,
- regimurile dictatoriale îți oferă dreptul de a alege între a accepta să trăiești în condițiile oferite de ei și lagăr ( așa este acum în Coreea de nord ).
Ce scrii tu mai sus despre lipsa posibilității de a alege fără să ai griji și responsabilități e aplicabilă fie în cazul Utopiilor, fie în cazul persoanelor alienate mintal internate în ospicii!

| Apokales explică (pentru gabicoo):

Rectific, libertatea de alegere atata timp cat nu-i ranesti pe ceilalti si libertatea de alegere, dar fara grijile ce iti pun in periclitate viata, cum ar fi foametea, serviciul, lipsa unei asigurari medicale, accesul la educatie superioara, etc. Prima sau a doua?

| Emma30555 a răspuns:

Libertatea întotdeauna. Dacă te simți cu adevărat liber și ști ce sa alegi nu mai simți grijile și responsabilitățile ca pe niște poveri. Dacă ești liber sa alegi obții și fericirea mai devreme sau mai tarziu

| CostinAlamariu a răspuns:

Logic ca aleg viata in care am libertatea de a alege

| raMLesS a răspuns:

Pai daca nu am libertatea de a alege sunt doar un manechin, o papusa, drept urmare nu fac rost de gagici bune, asa ca prefer sa am griji, dar sa am si gagici ca recompensa laughing laughing

| Apokales explică (pentru raMLesS):

Ok, dar mai este ceva. Ai libertatea de a alege de cine te indragostesti?

| Zuzu1991 a răspuns:

Wow, ti se pare ca avem libertatea de a alege?!?
ca mie nu mi se pare, ca sa alegi trebuie sa ai de unde si marea majoritate zdrobitoare a oamenilor NU au

a fost un film cu Nick Nolte, in care el fuge in jungla, cu japonezii pe urmele lui, si cand realizeaza ce aia jungla isi spune:
"da, dar sunt liber... liber sa fac CE?!?"
https://youtu.be/61zxZfwciq8?t=939

| Apokales explică (pentru Zuzu1991):

In ansamblu nu avem libertate. Dar libertatea are multe forme. Exista libertate periculoasa in care am voie sa fac orice, fara sa fiu tras la raspundere. Sunt liber sa bat, sa omor, sa comand si sa se execute. Dar libertatea standard, zic eu, pe care o avem si pe care o inteleg este aceea ca esti liber sa faci orice atata timp cat nu-i ranesti pe ceilalti. Alegi libertatea asta si iti asumi propriile responsabilitati sau renunti la ele si la libertatea de alegere si alege altcineva in locul tau.
Nu am formulat bine ideea, asa ca am de dat explicatii.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Apokales):

Incepe sa sune a filozofie... daca poti alege NUMAI ce ti se permite, aia nu e libertate, mai ales ca in definitia ta, pot sa spun ca "vreau sa fiu miliardar in euro", asta nu raneste pe nimeni, nu?

| Apokales explică (pentru Zuzu1991):

Nu si nici n-o sa se indeplineasca daca nu muncesti din greu sau daca nu ai noroc.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Apokales):

Sper ca iti dai seama ca imi confirm ideea: libertatea e o iluzie sau un noroc

| Apokales explică (pentru Zuzu1991):

O iluzie, dar asta in ansamblu, privita din ceruri, din spatiu. In societate, pe pamant nu este doar o iluzie.

| StrongHeart a răspuns:

Vreau sa pot sa aleg

| aumih16 a răspuns:

Pai nu exista viata fara a alege tocmai aia este!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara a alege nu e viata
Oameni cazuti la pat nu au alegere nu au responsabilitate si vezi vreunu fericit?

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Oameni cazuti la pat nu cuprind intregul spectru de oameni ce nu au responsabilitati si griji. Nu vad oameni cazuti la pat fericiti, dar vad oameni fara griji si responsabilitati ferciti, cum ar fi copiii. Aia nu-s cazuti la pat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Cand eram copil aveam responsabilitati mai urate adica teme intrat in casa la ora fixa mers la scoala cateva ore si nu eram deloc fericit mi e scarba si acum
De cand am scapat de scoala aleg unde muncesc ce responsabilitati duc si e mult mai bine abia asta e viata
Asa e in cazul meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu alegi, nu îți asumi responsabilitatea. Când apuci pe un drum, iplicit când iei o decizie, îți asumi anumite urmări, fie ele pozitive sau negative. Indiferent de cum ne am dori sa fie, viata e făcută din alegeri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grijile ți le faci singur. Prefer să aleg.

| nooneishereboo a răspuns:

O viață în care nu ar exista oameni deloc, doar animale.
Să poată săracele să trăiască în pace.
Dacă e să alegem o viață în care toți suntem liberi să facem ce vrem, lumea ar deveni un haos total. Dacă alegem să avem o viață în care nu aveam libertatea de a alege am deveni niste marionete manevrate după placul altora, chiar dacă n-am avea nicio responsabilitate și nicio grijă am fii nefericiți.

| MariusStefan25 a răspuns:

Omul in natura sa urmareste sa se reproduca asa ca cel mai usor e atunci cand nu ai nici-o responsabilitate si nici-o grija, astept medalia