| MeisterSchnitzel a întrebat:

Ce înseamnă, pentru voi, a fi liber?

9 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

A nu fi pus intr-o situatie in care trebuie sa-mi compromit principiile pentru a supravietui.

| MeisterSchnitzel explică (pentru mODIN):

Dar dacă ai fi pus în situația respectivă, ce ai face? Ți le-ai compromite, sau nu?
Iar dacă nu ți le-ai compromite, n-am putea spune că tot liber ești, din moment ce nimeni nu are vreo putere asupra ta și nu te poate forța să faci nimic, nici măcar amenințându-te cu moartea?

| Hyperion7 a răspuns:

Pentru mine,libertatea nu se rezuma la valuta, pentru că banii,oricâți ar fi, niciodată nu ar fi de ajuns,iar fuga asta continua după bani este epuizantă.
Pentru mine, libertatea înseamnă să mă dezvolt pe ce plan doresc, sa simt că nu sunt îngrădit de nimeni sa fac ceea ce vreau, sa admir natura, sa iubesc și să fiu iubit.
Eu așa definesc libertatea.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pentru mine a fi liber, inseamna sa gandesc si sa imi traiesc viata fara nici un fel de constrangere. Daca vreau sa ma duc la un botez in slapi si in tricou hawaian, ma duc in slapi si in tricou hawaian. Nu vreau sa fiu constrans de societate incat sa port clasicul pantalon la dunga si camasa alba.

Daca vreau sa rezolv o problema intr-un fel ales de mine, o rezolv cum vreau eu. Nu vreau sa fiu constrans in a rezolva problema dupa un anumit sablon.

| LisaJulie a răspuns:

A nu te lasa influențat de nimeni

| ILikeBlackCats a răspuns:

Deocamdata, a fi liber inseamna a-ti trai viata dupa bunul plac

| MrAM a răspuns:

Omul nu se vrea liber. Astfel el a creat un sistem de simbioza care sa-i asigure atat protecție cat si comfort. Ca sa mai castigam libertate trebuie sa ne raportam la independența insa e in natura noastra sa formam legaturi ( sociabili), reguli si ierarhii de conducere. Acum depinde la ce anume te referi cand vorbim de libertate?

| StimabiluI a răspuns:

Pornind de la principiile biblice, a fi liber înseamnă a trăi în Adevăr (Iisus Hristos).

| Trinitatea12 a răspuns:

S-a pot s-a traiesc linistita si s-a pot sa fac alegerile cele mai bune posibile.