| Smile_9049 a întrebat:

Ce'ati schimba mai degraba? Lumea din jur sau pe voi insiva?

Răspuns Câştigător
| bamse a răspuns:

Daca as reusi sa ma schimb pe mine, sa ajung sa fiu fericit cu adevarat, toata lumea din jurul meu ar parea frumoasa. Mi-ar placea chiar si de sharky oricat de ingust la minte ar fi, as iubi la fel pe toata lumea. Amintiti-va de rarele momente cand ati fost fericiti. In clipele alea vroiati pace cu toata lumea, nu mai aveati nimic cu nimeni. Rare momente dar mai exista.

Apoi, prin fericirea mea, automat as schimba si lumea din jur in bine, caci vedeti si voi ce mult inseamna sa mergi pe strada si sa nu mai vezi aceleasi fete gri si posomorate ca la noi in tara.

Ai intrebat ce am schimba. Eu pe mine. Sa speram ca voi reusi, caci deocamdata este foarte dificil

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Lumea. Dar as incepe cu mine.

| EmaS a răspuns:

Schimbarea trebuie sa inceapa cu mine! Asa ar trebui sa gandeasca fiecare dintre noi, si atunci lumea ar deveni mai buna.Noi ne scuzam si spunembig grinaca x sau y ar fi mai bun si eu as fi mai buna.Gresit.Daca eu am o inima buna,trebuie sa dovedesc aceasta prin comportamentul si atitudinea mea,independent de imprejurari si evenimente. Daca fiecare dintre noi am fi mai buni,am avea familii sanatoase,mai putine divorturi, mai putini copii cu inimioarele zdrobite pusi in situatia de a alege cu care dintre parinti vrea sa ramana, am avea o societate mai buna.Haideti sa devenim un pic mai buni.Aceasta ma motiveaza sa rup zilnic din timpul meu sa intru pe TPU si sa dau un sfat bun, un cuvant de incurajare si mangaiere.

| Vizitiul a răspuns:

Eu as schimba doar hainele de pe mine.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Lumea.

P.S: Şi eu fac parte din lume.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu am puterea de a schimba lumea, iar la mine nu sunt multe de schimbat! Cu toate acestea cineva spunea: " Daca vrei sa schimbi lumea, incepe cu tine insuti!"

| DorelSudoru a răspuns:

Lumea din jur pentru ca asa vreau eu

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Degeaba oamenii spun că se vor schimba pe ei însişi, nu prea este aşa de uşor. Nu poţi să zici asta, să pocneşti din degete şi poc! totul să fie altfel şi tot aşa. Nici măcar nu te poţi schimba în totalitate, tot mai păstrezi ceva din ceea ce ai fost, aşa că. happy
Dacă nu eşti capabil să te înţelegi pe tine, pentru a putea schimba acel lucru cu care nu eşti de acord, nu ai absolut nici o şansă să schimbi lumea din jur.
Nu e vorba de schimbare, asta are loc zi de zi, dar la alt nivel. Aici este vorba de înţelegere.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

Situatia economica sa am un loc de munca macar.

| dexro a răspuns:

Lumea evident! eu sunt perfect laughing

| Alyra a răspuns:

Bună Emptysmile!
Eu le-aş schimba pe amândouă:
Deşi lumea chiar are nevoie de o mare schimbare,aş începe prin a mă schimba pe mine(căci chiar ar trebui şi asta) m-aş strădui să capăt încredere în mine,să fiu propria mea persoană,să fiu mai bună, mai utilă celorlalţi. Într-un fel m-aş strădui să devin un exemplu pentru ceilalţi.Aş vrea să pot schimba lumea, având atitudinea cea mai potrivită. Să reuşesc să îi determin pe ceilalţi să devină mai buni.
În fine...Adevărul e că nu prea e posibil să schimbi lumea fără a te schimba pe tine mai întâi, şi nici atunci nu e garantat că reuşeşti, însă nimeni nu ne poate împiedica să încercăm! love struck

| ZEU93 a răspuns:

As schimba lumea inconjuratoare

| Edd_4925 a răspuns:

Pe mine insumi, pentru ca, la fel ca toti ceilalti am si defecte. Iar daca eu m-as schimba inseamna ca aceeasi posibilitate ar avea-o si cei din jur...numai ca totul tine de constiinta si perseverenta. Oricum pentru mine ambele variante ar fi imposibile deocamdata.

| cristiancristir a răspuns:

Omul in general nu este niciodata multumit de nimic. Nu e multumit de el, nu e multumit de lumea din jur iar daca toate astea s-ar schimba omul tot nu ar fi multumit. Fiindca asta e firea omului. Asa ca e mai bine sa ramana toate asa cum sunt.

| ostea a răspuns:

Dacă schimbi lumea din jurul tău tu vei fii același.
Dacă te schimbi pe tine însuți și lumea se schimbă odată cu tine pentru că o percepi în alt mod.

Eu m-aș schimba pe mine insămi.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Hmmm...buna intrebare.Pai, in primul rand pentru a schimba lumea e nevoie sa te schimbi pe tine, iar asta e mai greu. Dupa ce te schimbi pe tine, pot incerca(nu zic ca si voi reusi)sa schimb lumea.

| Lluvia a răspuns:

M-as schimba pe mine. Sa pot fi mult mai egoista, sa nu-mi pese de cei din jurul meu pentru ca am descoperit ca nu merita straight face

| MarinaElena a răspuns:

Ambelebig grin

| alinac a răspuns:

Pe mine m-as schimba in primul rand ca sa pot vedea lumea schimbata!winking

| sensa a răspuns:

Daca as raspunde lumea din jur, as fi considerata o.ingamfata poate care nu-si vede propriile defecte.totusi,consider ca lumea trebuie schimbata. o lume mai buna ma poate"determina" sa fiu si eu buna, insa daca eu as fi buna nu-s"suficienta"pentru.a "determina"lumea sa fie buna.
bamse nu poti fi fericit cu adevarat cand vezi ce lucruri se petrec in jurul tau:copii orfani, cersind, traficanti de droguri, de carne vie, crime etc. si crezi tu ca bunatatea si fericirea ta o sa-i inmoaie pe traficantii de droguri, pe mamele care-si arunca copiii nou-nascuti etc?
chiar daca se spune ca schimbandu-te pe tine poti schimba lumea.mi se pare putin cam.imposibil. poti schimba 2-3 oameni, insa nu pe totihappy

| egjrewiogjaeifjaepfpjagfegwregeyhrt a răspuns:

LUMEA din jur ca eu is cuminte si si sufletu meu pur si inocent

| sugarlips5 a răspuns:

Pai e logic ca daca vrei sa schimbi lumea din jur te schimbi tu mai intai... Funda?big grin

| BuBuRuZaForEver a răspuns:

Amandoua dar privind ca lumea nu se schimba facand orice efort! Incepem sa ne schimbam pe noi, ca e mult mai usor!

| dannyfiba a răspuns:

Asta este o intrebare cam grea toti suntem diferiti toti o sa raspunda ca pe cei din jur dar parerea me este ca sa te schibi pe tine insusi si apoi sa incerci sa schimbi pe alti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am nimic de schimbat, sunt perfect sau macar tind spre perfectiune!batting eyelashes Lumea din jur imi place, daca nu ar exista atatea contraste in gandire, viata ar fi booring, pfff.Sa gandim toti la fel si sa ne iubim intre noi, foarte naspa!

| Anonima007 a răspuns:

Eu sunt asa cum sunt! As schimba lumea din jur si i-asi invata sa se poarte normal` sa traiasca viata mai ales sa fi eei insisi.happyEu sunt asa cum vreau si cum imi doresc.Visez la lucruri inexplicabile si greu de realizat.Nu ca lumea din jur care se fac` ca sunt cineva pentru. ca asa sa fie la moda...nu pentru. ca asa sunt ei! Funda?straight face