| SweetSacrifice a întrebat:

Ati intampinat vreodata problema de a nu va putea schimba pe voi insiva chiar daca ati vrea?

9 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Să te schimbi pe tine, e unul din cele mai grele lucruri.

| Kaℓi a răspuns:

Cred ca aproape toata lumea a intampinat problema asta. Majoritatea vrem sa fim mai buni, dar e grea si dureroasa schimbarea happy

| Wøodenpints a răspuns (pentru Kaℓi):

Mai buni în ce sens? MAi buni în ceea ce faci (pentru cei care fac ceva unde progresul este necesar), sau stereotipul ala cretin de "om bun" la care încearcă să ajungă majoritatea oamenilor destul de incapabili pentru a face ceva pe bune?

| lolium a răspuns (pentru Wøodenpints):

Pai sunt multe tipuri de schimbari, si nu neaparat int-un om mai bun, mai matur, sau ce ne mai zic noua profesorii si parintii. spre exemplu, un om prea timid sau fara caracter mereu isi va dori sa isi poata controla emotiile, sa nu mai fie manipulabil sau vulnerabil in fata celorlalti. mai 'bun"nu inseamna intotdeauna "mai bine".sau, cum ai zis si tu, schimbarea mai inseamna si progres, perfectionare

| lolium a răspuns (pentru Wøodenpints):

Inainte sa ajung sa cred ca intr-adevar e ceva" rau "la mine eram extrem de multumita si fericita. totul s-a terminat in momentul in care am inceput sa aud critici din partea celorlalti, m-am lasat influentata si voiam si eu sa fiu ca ei, eu chiar credeam ca e ceva in neregula cu mine. am reusit sa ma schimb (nu pot sa spun ca in bine sau rau, pana la urma nu era nici inainte ceva in neregula cu mine). critici inca aud, din partea persoanelor care, dupa cum afirma ele imi vor doar binele si ma iubesc. si chiar daca uneori imi dau seama ca felul in care ma comport eu nu e cel promovat de societate, nu imi pasa. e gresit sa ne comportam intr-un anume fel doar fiindca asa zic ceilalti ca e bine. schimbarea ar trebui sa se produca doar pentru ca noi vrem asta.

| lolium a răspuns (pentru lolium):

Asta nu era un raspuns pentru tine ....greseala mea

| Kaℓi a răspuns (pentru Wøodenpints):

Nu, nu m-am gandit la sintagma "om bun". Am folosit termenul "buni" in mod generic pentru a prescurta raspunsul.
Mi s-a parut un pic retorica intrebarea si de aia am raspuns asa... cam pretentios happy

| Wøodenpints a răspuns (pentru lolium):

Da, progres care ţine doar de persoana în cauză, fără a te raporta la progresul celorlalţi.

| Purgatoriu a răspuns:

Da... Dar schimbarea nu a fost dureroasă în sensul că ma duceam acasă, mă închideam în baie şi mă apucam de plâns ci dureroasă în sensul că nu eram în stare să mă schimb. Cel mai uşor să te schimbi e atunci când conştientizezi cu adevărat ce persoană de rahat eşti şi îti spui că aşa nu se mai poate, lol.