| LidiaDora a întrebat:

Ce autori de filosofie si spiritualitate ati citit si recomandati?

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Dacă ești complet nouă în domeniu, obligatoriu începe cu Platon, e fundația filosofiei europene. Citește mai întâi dialogurile de tinerețe ("Apologia", "Euthyphron" și "Criton" sunt must-read), continuă apoi cu "Phaidon", "Phaedrus", "Banchetul", "Gorgias" și "Republica" (preferabil în ordinea asta). Dacă te interesează poți citi și cele patru dialoguri socratice ale lui Xenofon ("Memoriabilia", "Despre economie", "Apologia" și "Banchetul"). Continuă cu "Metafizica" lui Aristotel, urmată de "Politica".
Dacă vrei te poți interesa și de neo-platoniști, cum ar fi Proclus și Plotin, dar dacă nu te interesează poți sări direct la scrierile patristice (de consultat mai ales Sfinții Trei Ierarhi, Dionisie Pseudo-Areopagitul și Sf. Ioan Damaschin, apoi Toma de Aquinas și Sf. Grigorie Palama).

| LidiaDora explică (pentru MeisterSchnitzel):

Mi se par cam plictisitori filosofii greci. As fi vrut filosofi din sec 19-20.
O sa mai incerc sa ii citesc oricum.

Din crestinism nu am citit. Sper sa nu fie plictisitori si astia.

Mersi de recomandare.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru LidiaDora):

Probabil nu i-ai înțeles foarte bine. Încearcă să-i recitești, cu răbdare, revenind asupra pasajelor pe care nu le înțelegi. Edițiile de la Humanitas au și multe note de subsol utile. Nu citi când ești obosită, că citești degeaba.
De curiozitate, ce ai citit din filosofii greci?
Ai și filosofi din ultimele două secole cu duiumul, dar n-am vrut să te încarc prea mult. Søren Kierkergaard și Friedrich Nietzsche ("Știința veselă" și "Așa grăit-a Zaratusthra") ar fi de început.
Nietzsche mai ales va fi interesant, pentru că filosofia lui este practic opusul lui Platon. Cine a spus chestia asta și mi-a plăcut foarte mult: "Pe când Platon ar fi ieșit din peșteră pentru a vedea adevăratele forme, nu doar umbrele lor pe un perete, Nietzsche ar fi căutat să se adâncească cât mai mult în peșteră". Asta pentru că Nietzsche nu credea în adevărul obiectiv, nu credea că există niște forme ideale imateriale și considera căutarea adevărului de prisos - chiar a spus, în "Genealogia moralei", că Platon și Socrate au fost evrei în spirit, pe când sofiștii erau greci adevărați.

31 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ha ha rizi ca prostu

| doctorandus a răspuns:

K.R. Popper. W. Van Orman Quine. Etc.

| relian a răspuns:

E bun, ai trecut de la sex la filosofie si credinta, banui ca vrei sa stii ca nu esti pacatoasa laughing, ori ca nu ai pacatuit.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Liviu (Guță) laughing

| Drake21 a răspuns:

Dalai Lama

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Drake21):

Ah! Marele înțelept și filosof budist, care din întâmplare este și un marxist pedofil nenorocit! Bună alegere, într-adevăr!

| Drake21 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Trebuie invatat din toate culturile

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Drake21):

Nu știu dacă avem ceva benefic de învățat de la tipul ăla, învățătură pe care n-o putem lua din altă parte decât de la el.
Tu ce-ai învățat de la Dalai Lama?

| Drake21 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Sa dau lama

| Drake21 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Scopul vietii este fericirea, mori pentru ce te face fericit, eu am m ai spus sa nu intram in razboi cu chinezii

| Drake21 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Russia o fost numarul 1 Mondial, Usa o fost numarul 1 Mondial, acum posibil Dumnezeu sa ii lase si pe Chinezi sa fie numarul 1 mondial Sa vada cum merge omenirea

| Drake21 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Biblia chinezeasca

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Drake21):

Nu există așa ceva

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Drake21):

Nu neapărat. Dacă scopul vieții tale este fericirea, nu numai că vei deveni un scalv al clipei și al poftelor carnale, dar în același timp îți va fi de o mie de ori mai greu să treci prin suferință, suferință care va sosi în mod inevitabil.
În plus, de ce ai vrea fericirea? Care este raționamentul din spatele propoziției tale? Care sunt argumentele pentru primatul fericirii?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Drake21):

Rusia n-a fost niciodată numărul 1 mondial.
Despre chinezi nu putem zice nimic sigur, dar mă-ndoiesc.

| doctorandus a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Fericirea, in sensul lui Aristotel si Epicur, nu e un ideal asa de rau precum spui tu.

Bine, eu nu cred in acest ideal, dar altii sunt liberi sa creada.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru doctorandus):

Într-adevăr, dacă considerăm fericirea drept "practicarea perfectă a virtuților", cum o făcea Aristotel, atunci este un scop demn de urmat.
Mă îndoiesc că tipul cu care vorbeam îl avea pe Aristotel în minte când și-a scris comentariul, totuși.

| Drake21 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

O fost pe timpul lui Napoleon se intindea pe 3 continente dar ia invins franceziirolling on the floor o fost razboi mare Franta vs Russia Austria Anglia rolling on the floor ce alianta tare aveau Rusii cu Anglia si Austria

| Drake21 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Napoleon i-a invins pe rusi si austrieci la Austerlitz in 1805 si i-a zdrobit pe rusi din nou la Friedland in 1807

| Drake21 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Astia francezii sunt singurii care au ocupat Moscova

| Drake21 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Noi cu Germanii doar pana la Stalingrad