| antoniamorar a întrebat:

Ce credeti ca semnifica proverbul latinesc " Nulla est medicina sine lingua Latina= Nu e medicina fara limba latina" DAU FUNDA PENTRU CEL MAI CREATIV RASPUNS!

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este o maxima care are acoperire in realitatea stiintifica.Prin traditie aproape intreaga terminologie medicala este de origine latina.Romanii o inteleg mai usor, dar cei ce vorbesc limbi din alte familii fac eforturi pentru a o memora.

| Zataki a răspuns:

Cred că proverbul e o anecdotă, referindu-se la denumirile în limba latină prezente în biologie și medicină.