| Pichakchiu a întrebat:

Ce credeți voi că semnifică proverbul,,fiecare pentru sine, croitor de pâne,,?

4 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Înseamnă că fiecare își urmărește interesul. Practic că trebuie sa ai încredere doar in tine însuți și să nu aștepți de la alții să îți rezolve problemele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Eu as considera acest proverb sinonim cu "Cine are carte are parte ", adică fiecare în funcție de strădania sa în viața își atrage avutul.

https://youtu.be/m7NuVjpi72c

Sper să te inspire și să-ți răspundă la intrebare.

| Pichakchiu explică (pentru anonim_4396):

Wow! Super videoclip. Eu l-aș asimila cu proverbul,, cum îți așterni, asa dormi,,, știi? Și asta e valabil în toate domeniile, nu numai în invatatura. Dar și al tău este bun, pentru ca din invatatura ajungem sa ne permitem un trai decent.