| angel10 a întrebat:

Ce credeti despre diavol? Credeti in existenta lui sau il considerati legenda!?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

In diavolul interior, cred. Binele si raul sunt concepte care nu pot exista unul fara celalalt. Sunt parti din noi care pot trai in armonie, nu e nevoie sa le proiectam in exterior (intr-un drac cu coarne), doar ca sa ni se para ca am scapat de ele. Imi imbratisez si diavolul si ingerul interior.

16 răspunsuri:
| CrucifiedCountess a răspuns:

Totul e un bla bla blah... tu crezi? crezi si-n zana maseluta, iepurica ala de pasti.mocaciun? laughing)

| Elly4all a răspuns:

Acest subiect ar trebui sa nu fie dezvoltat..imi pare rau.

| wendy434 a răspuns:

Pai da cred oricum sincer parerea mea este ca cam putina lume ii este frica de el adica pe bune daca a ajuns si in desenele pentru copii gen tom si jerry ca in acel episod cu circul cand jerry sare in apa vine elefantul acela bea toata apa aceea il ia pe jerry aterizeaza tom rupe chestia aceea ce era cu apa apoi se duce in centrul pamantului si asta diavolul il ia cu chestia acea ascutita si il arunca la suprafata ma rog acolo e cu o barba neagra rosu si coarnele ii sunt rosu inchis. dar a fost amuzant episodul

| Klara a răspuns:

Diavolul este in toti laughing) laughing
Exista...si se numeste...om.
:-s

| Sara a răspuns:

Atata timp cat scrie in Biblie despre forta raului. Chiar si despre 666 scrie, deci ma conformez si cred. Sunt ortodoxa iar cartea de capatai a acestei religii este Biblia, si prin educatie, ma simt obligata sa ma cred in cuvintele Ei.

| eu_3271 a răspuns:

Cred ca exista spirite, dar in diavol nu.

| spiritul a răspuns:

Asta e un user nou? ca am mai vazut unu pe aici

| angel10 explică:

Nu! Pai sa o luam asa: Dumnezeu este iubire, nu? Din moment ce este iubire, diavolul nu are ce cauta, deoarece Dumnezeu nu a creat raul ci binele.
Cam pe aici se invart toate...

| noname1235454544554 a răspuns:

Dumnezeu ne a lasat libera alegere...

Divolul sarpele cel vechi...

Ioan 8:44. "Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigas; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii."...

Ezechiel 28:15. "Ai fost fără prihană în căile tale, din ziua, când ai fost făcut, până în ziua când s-a găsit nelegiuirea în tine."...

Ezechiel 28:17. "Ţi s-a îngâmfat inima din pricina
frumuseţii tale, ţi-ai stricat înţelepciunea cu strălucirea ta...

Isaia 14:12-14. "Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor! Tu ziceai în inima ta: "Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai pe sus de stelele lui Dumnezeu; voi şedea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miază-noaptei; mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt."...

| Misterious a răspuns:

Da diavolul a fost un inger"Lucifer" ce a dorit sa fie stapan in Rai ...si cum nu a reusit a fost izgonit si si-a creat propriul spatiu"Iad-ul". Daca ne luam dupa povesti exista. oricum fiecare crede ceea ce vrea. Oricum raul si binele tot timpul vor fi precum yng si yang.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu, crezi si in diavol. Daca exista bine, exista si rau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se da mereu exemple din biblie fara sa se mentioneze ca e simbolic dar ginditiva la ce a spus psihi caci, dupa parerea mea, la intrebarea asta alt adevar mai mare nu mai este.Deci ca sa fie in echilibru un om trebuiesa aiba jumate pozitiv jumate negativ polarizari ale aceleasi energii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupunand ca raiul si iadul sunt in noi. pune intrebarea asta te rog; ce faceti voi pentru a alunga iadul di voi si sa ramana raiul? fiindca asa va face si cel ce-si vrea imparatia curata? politica strutului nu e o rezolvare.niciodata nu a fost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucifer nu a fost izgonit din Rai pentru ca a vrut sa fie stapan straight face a fost izgonit pentru ca a urat creatia Lui Dumnezeu adica ne'a urat pe noi oamenii. El a crezut ca Dumnezeu ne iubeste mai mult pe noi.

| naya a răspuns:

Sunt multi draci pe strada.

| Ciprian271 a răspuns:

e rau.