| Mario1994 a întrebat:

Credeti ca exista diavol?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu

| Holiday a răspuns:

Diavolul este doar un personaj din povestea religioasa iudeo-crestina. Iar cum aceasta naratiune nu are nici o legatura cu realitatea, evident acel personaj este unul fictiv.

| DeyCj a răspuns:

Nu.Nu există diavol, mai ales cum îl descrie beserica.Detalii dacă vrei.
De curios doar(şi dacă vrei să-mi răspunzi). Care din cele două fete eşti tu? happy

| xerxes1 a răspuns:

Eu cred ca exista dragoni, zmei, balauri si diavoli doar in cartile de povesti.

| Mclaren12 a răspuns:

Diavolul este o inventie a evreilor asa cum este si yehova. Satan este un Zeu antic calomniat de evrei si transformat in antagonistul stafiei lor supreme care este pusa in ipostaza de bine absolut, lucru care pare a fi o alta contradictie pentru ca pana si in biblie yehova macelareste pe cine are chef din motive total idioate.

| NGheorghe a răspuns:

Diavolul sau diavolii pot exista sau poate nu, dar nu are nicio importantă. Însă minți diabolice sigur exista. In trecut se zicea: "are draci" si cei care aveau draci făceau crize; in prezent se zice: "are nervi" si cei care au nervi fac crize. Este aceeași chestie dar cam greu de observat deoarece se folosesc alte cuvinte. Cam toți mincinoșii si răufăcătorii, când sunt prinși,... fac crize! Ce altceva sa facă?
Mințile diabolice se pot naște oriunde in jurul tău, si te-ai putea considera vinovata si tu de acest fapt, deoarece lași acele persoane sa creadă ca nu vor fi prinse, sau dacă vor fi prinse nu vor pății nimic ( câteodată prin faptul ca taci in loc sa le opresti, câteodată prin faptul ca le acorzi încredere exagerata lăsând expres acele persoane sa își încerce "norocul" ca apoi tu sa ai de cine sa râzi).
Si așa, toate fenomenele ciudate din biblie si alte cărți vechi se referă la realitate, dar unii ce se distrează lasă lumea sa creadă ca... acele fenomene nici nu mai exista. Numai realitatea si discernământul te mai poate ajuta sa faci un update la nivelul limbajului.

| Theo94 a răspuns:

Nu, nimeni nu a vazut ceva concret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povesti de speriat copiii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.logic că exist, sunt chiar aici.

Răspuns utilizator avertizat
| Bobby711 a răspuns:

Ai facut ceva ce nu ar fi trebuit sa faci si acum te supara constiinta? smug Din experienta mea de cate ori ma rugam la Dumnezeu pentru ceva m-a ajutat deci tind sa cred ca exista, iar daca asta e adevarat atunci probabil ca exista si ghiavoli tongue

| Fantastic7 a răspuns:

Nu exista nici dumnezeu, nici diavol, nici alte creaturi fantastice pe care le poti gasi doar in universul de basm

| RandomStudent a răspuns:

Nu

| Al_Ella_1986_HVKt a răspuns:

Diavolul nu exista. Este doar o inventie a evreilor. Tot ei au inventat si iehova.

| sara29 a răspuns:

Da

| Salajan_Azaleea_1996 a răspuns:

Din păcate da.De asta este și păcatul.
.