| biabluey a întrebat:

Ce credeti despre oamenii care se simt cei mai puternici atunci cand ii umilesc pe ceilalti? A existat ceva anume care sa ii determine sa se comporte astfel?

7 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Sunt indiferent, acei oameni sunt invidiosi.

| Razvan a răspuns:

Posibile traume din copilarie, tulburari de personalitate sau lipsa de logicahappy

soothe
| soothe a răspuns:

Madria prostului. E veche decat lumea. Sunt si de-astia, asta e. Daca nu ar fi fost, eram toti in Rai pana acum.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

1.Traumele din trecut. Cineva i-a facut sa sufere si nu au avut curajul sa se infrunte cu acea persoana si nici nu au trecut peste problema aceea. Atunci ei umilesc alte persoane ca si cum ar umili persoana care le-a facut rau si le da o stare de bine momentan. Neconfruntandu-se insa cu persoana cauza, rana nu are insa cum sa se vindece.
2.Complexul de superioritate. Au fost crescuti sa creada ca sunt cei mai destepti cei mai frumosi si au ajuns sa aiba o parere extrem de buna despre ei. Cum acele persoane se cred cei mai cei, este normal ca ceilalti, in inchipuirea lor, sa fie mai prejos, comportandu-se cu ei cu superioritate.

| Lilik a răspuns:

Cu siguranta a existat si se numeste frustrare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Ceea ce ii determina sa se comporte astfel este ca vad ca persoana de langa ei este mai slaba decat sunt ei si cred ca au voie sa isi bata joc pentru ca sunt mai puternici.Asemenea persoane au o lasitate imensa in ei pentru ca nu se i-au niciodata de persoanele de aceeasi categorie cu ei ci de cei mai slabi. Sper ca am inteles bine intrebarea:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii se simt cei mai puternici cand isi umiles apropiatii? Nici chiar asa.
Se simt satisfacuti, cu un grad de intelegenta cu mult peste cei din jur. Sunt incurajati si ar fi in stare sa se bage in discutii fara sa aiba habar despre subiect.