| Lolalol a întrebat:

Ce credeti despre senzatia de deja vu?

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Enervanta, ti se pare cunoscut, parca ai sti, dar nu sti de unde, ti se pare familiar, dar nu sti de ce.
Iti vine sa strigi la cer "de unde?!", "cum de stiu?", "de ce parca te stiu, dar nu te stiu?".
Daca esti si ciudat ca mine, si vrei sa stii totul... nu este ceva ce vrei sa simti, o sa fi bantuita de "de ce, unde, cand, cum" prea mult timp.
Ii ceva je ne sais quoi, ceva de neexplicat si cateodata ceva fals.

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu exista. S-a demonstrat stintific, ca senzatia de deja vu este doar o intarziere de reactie a creierului
Tu ai vazut imaginea dar creierul a reactionat mai tarziu.

| Eatmygun a răspuns:

Intrebare formulata gresit.

| deea221 a răspuns:

Am facut curand un referat despre aceste senaztii la o ora deschisa, bineinteles ca parerile sunt impartite, unii cred ca aceste senzatii provin dintr-o viata anterioara, uni ca sunt produs al subconstientului, alti ca exista universuri paralele cu care noi interactionam pe rând sau simultan, alti spun ca ca senzatia de déjà vu sa nu este reala, autentica, ci indusa de unele informatii, descrieri, imagini la care am avut acces la un moment dat
altii spun ca sunt amintiri din viitor,
parerea mea:
creierul nostru este invadat zilnic de milioane de informatii care raman undeva in subconstient, o singura privire aruncata intr-un anumit loc stocheaza foarte multe informatii(detalii, fete ale oamenilor, cladiri, s.a.m.d pe care subconstientul le pune cap la cap si intr-o experienta asemanatoare, ni le rada), deci sunt un produs al subconstientului, desi senzatiile de deja vu apar pe toata durata vietii varstele critice sunt cele cuprinse in intervalul
15 - 19 ani -reactia creierului in fata unor experiente noi si intense pe care subiectul nu le-a mai trait,
35-40- criza varstei mijlocii.

| dewtsa a răspuns:

Mi se pare interesant intr-un fel. e ca si cum faci ceva ce in subconstientul tau a avut loc deja. mi se intampla si mie :X imi place blushing

| Abandoned2 a răspuns:

O eroare in matrix, ce poate sa fie? big grin

| Mindreader13 a răspuns:

Am avut-o de foarte multe ori, e ciudată, dar plăcută, mai ales când știi ce se va întâmpla și chiar se întâmplăhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut-o de cateva ori. E oarecum... infioratoare.

| Andrei07565486 a răspuns:

Am patit de cateva ori sa am senzatia de deja vu, ti se pare ceva familiar, prin care ai trecut odata dar nu iti vine sa crezi ca mai faci inca odata aceleasi lucru

| JasminJ a răspuns:

De cate ori mi s-a intamplat... eu cred ca este un fel de viziune. Sa-ti dau un exemplu: m-am vazut o data trecand pe o strada, si era un stalp care nu stiu de ce dar imi atragea atentia, apoi fara macar sa stiu exact unde se afla acea strada, mi s-a intamplat sa trec exact pe acolo unde eram in acea viziune, dar viziunile le uiti si ti le aduci aminte doar atunci cand ti se indeplinesc.

| Iuliiiiii a răspuns:

Cum ar veni ca ai facut flicu pe spate si il mai faci iarasi la fel. asta inseamna si cred. Funda!

| cocacola_7093 a răspuns:

Este ciudata(in sensul bun), interesanta, cateodata ma ajuta sa-mi amintesc unele lucruri... funda?happy

| iulian92 a răspuns:

Da.eu am patit de multe ori