| andraspune a întrebat:

Ce credeti despre urmatorul lucru:"destinul este"scris" sau destinul ti-l faci singur?". voi cu ce sunteti de acord?

Răspuns Câştigător
| luana1 a răspuns:

Ai simtit vreodata ca ai ajuns intr-o situatie la care tu nu ai contribuit cu nimic? Credinta in destinul scris il desfiinteaza pe D-zeu pentru ca in acel moment ar fi inutila creatia pe care a infaptuit-o.Suntem niste marionete sau niste fiinte capabile sa creeze la randul lor? Fiecare pas pe care il facem e rezultatul unei alegeri pe care ne-o asumam.Corect? Dupa foarte multi pasi vedem in urma drumul pe care am hotatrat sa mergem.

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Destinul in mare parte ti-l faci singur dar la acesta contribuie si mediul in care te desfasori.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu exista destin. Dumnezeu a dat oamenilor libertatea de a alege insa El stie ce vom alege si viitorul nostru.Totusi nimeni nu poate sti exact si bine viitorul unui, decat Creatorul.Destinul ti-l faci singur are un inteles pentru mine, ca omul lucreaza la soarta lui, la viitorul lui insa la cel lumesc, la cel material si profesional dar nu si spiritual/sufletesc.

| Bacemi a răspuns:

Destinul ti-l faci tu singur. E drept ca drumul ti-e calauzit oarecum si influentat de altii dar poti oricand sa mergi in ce directie crezi tu ca e mai bine.

| Marcian a răspuns:

Sunt de acord ca sunt stapan pe propria viata dar asta nu inseamna ca nu pot fi influentat.

| MuadDib a răspuns:

Nu aleg nimic... Gandesti prea simplu draga mea happy O sa explic foarte simplu.
Destinul este format din alegerile pe care le facem noi, numai ca alegerile noaste sunt deja stiute.
Asta e abordarea simpla, dar daca intrii in domeniul filozofiei - pentru ca numai un filosof redutabil te-ar putea lamuri - intelegi ca Dumnezeu a creat niste fiinte carora le stia decizile, contesti ideea de libertate pe care o avem, era un fel de povese pe care a facut-o reala, dar aici contesti iubirea lui Dumnezeu... e gresit sa patrunzi pana la intrebarea asta daca nu esti suficient de puternic sa intelegi divinitate - ceea ce e apropare imposibil -... ma rezum (te-ai plictisit deja, nu?:p) la ce am spus mai sus :
Destinul este format din alegerile pe care le facem noi, numai ca alegerile noaste sunt deja stiute.

| Himura a răspuns:

Nu ne alegem unde ne nastem in aceasta viata, dar noi ne alegem cum vrem sa o traim, facand binele sau facand raul. Caci si sarac ori bogat, si in durere ori fericire tot tu esti cel care raspunde pentru faptele si actiunile pe care le face. Nu suntem niste roboti teleghidati si niste papusi cu ata, Dumnezeu nu a creat asa ceva, caci altfel viata nu ar mai avea sens, insa El vrea sa il iubim din propria noastra vointa cu care ne-a inzestrat sa dispunem de ea dupa cum credem, fara a fi constransi in vreun fel, caci cel ce vrea sa faca rau face rau, Dumnezeu nu il opreste, caci El i-a dat liber arbitru, insa acela va raspunde pentru faptele si actiunile sale. Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea sa, dar omul va ajunge la asemanarea cu El daca va face cele ale lui Dumnezeu.

| eu..sh doar eu a răspuns:

Pai eu cred ca ti'l faci tu singur prin propriile decizii.
dar pentru acest lucru e nevoie sh de ajutorul Celui de sus.
depinde foarte mult de faptele noastre.de deciziile luate. daca sunt bune sau rele...
papa.kiss

| happiness a răspuns:

Clarr ti`l faci singur. daca stii sa iti creezi propriul drum asa cum trebuie imposibil sa nu ajungi acolo unde vrei.

| adry_4721 a răspuns:

Eu asi alege " destinul ti-l faci singur ". Tu pe care l-ai alege? pupkiss.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai destinul ti-l faci tu singur dar sa zicem ca ai vrut sa te faci prezentatoare si ai reusit. T-i l-ai facut tu singura dar poate asa iti era scris destinul sa ajungi prezentatoarebig grin.

| andraspune explică:

Sunt de acord cu destinul facut de tinewinkingdar am vrut sa aflu si parerea celorlalti ...nu sa mi se raspunda cu "gandesti prea simplu draga mea"

| danaflorentina a răspuns:

Din punctul meu de vedere, faptul ca"destinul este scris", este ceva adevarat.Acest lucru depinde de fiecare persoana in parte, de ceea ce crede, depinde de principiile dupa care se ghideaza, dar uneori destinul ti-l poti face si tu singur...prin faptele tale, deciziile si hotararile tale pe care le iei in viata. Ceea ce este cel mai imortant este sa iei cele mai bune decizii in viata care sa te reprezintewinking