| siwel a întrebat:

Ce dovezi aveti ca NU exista Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Gospell a răspuns:

Nu exista dovezi care sa-l nege pe Dumnezeu.
Daca ai tu vreo dovada : Uimeste-ma!

39 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Daca unul vine si te loveste noaptea, de vazut nu-l vezi, dar simti lovitura, este?
Ceva similar este si cu Dumnezeu, unele lucruri nu se vad, ci se simt.

| Alphawolf a răspuns:

@anita: Exemplele care le dai aerul, oxigenul, le simte toata lumea pe cind divinul il simte doar unele persoane(ce simte?, daca simte?,...) acele persoane care nu pot fi sincere cu propria persoana.
Referitor la "Eu iti zic doar ata si tu gandeste-te daca e in folosul tauaca crezi si nu exista nu ai pierdut nimic, insa daca nu crezi si exista ai pierdut TOTUL." tu uiti ca El este Adevarul Absolut si cu siguranta nu-i plac oamenii care se coordoneaza dupa o logica ca cea din exemplul tau, asta fiind in cazul existentei divinului asa dupa cum este descris in Biblie. Daca este sa ne luam dupa Biblie D-zeu a creat totul inclusiv logica de existenta. Logica ta, a mea, si a oricarui om, sunt limitate sub logica creata de El, iar felul tau de a gindi nu cred ca este valabil pentru El

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Anita, dovezile tale sunt pur emoţionale, de fapt sunt simple lozinci, fraze inventate de teologi pentru a îndoctrina masele ignorante.

Numai o persoană influenţabilă, sau care nu are spirit critic poate credea în asemenea absurdităţi.
Iată una din contradicţiile majore ale religiei:
Dacă Dumnezeu este atotputernic, de ce nu îl poate învinge pe Satana (pe care de fapt tot el l-a creat!).
Să înţeleg că Dumnezeu este un crud, un cinic. Cine a creat bolile, războaiele, nu el? Că doar ''nimic nu se clinteşte fără voia lui''.

Nu încerca să mă contrazici cu fraze de tipul ''nu te pune cu Dumnezeu'', că nu mai ţine.
Nu evita logica prin lozinci de tipul ''voia Domnului e greu de înţeles''.

Cred că singura scuză a lui Dumnezeu este aceea că nu există. Poate doar în imaginaţia credincioşilor.

| daddy a răspuns:

Am mai spus asta de mii de ori
o dovada presupune a demonstra un adevar, a valida ceva...
nu poti sa ceri dovada pentru inexistenta unui lucru, decat pentru existenta lui
si deci cum nu sunt dovezi ca el ar exista imi este de-ajuns sa spun ca nu exista
corect?

| daddy a răspuns:

@omudinliftutau
ai auzit de evolutie? si da este dovedita spre deosebire de creationsim
da si tu un search pe google ca eu unul m-am saturat sa tot le insir aici le-am tot spus de nenumarate ori.
si daca ti se pare putin probabila evolutia ( asa cum majoritatea creationistilor li se pare ) atunci de ce asumi ca trebuie sa fii fost neaparat o deitate care ne-a creat?
totul are o explicatie logica

| liviu00 a răspuns:

Pentru a spune ca dumnezeu exista, trebuie sa existe mijloace de a-i atesta existenta, trebuie sa poata fi cuantificat, masurat.
Dumnezeu e doar o notiune ambigua, care nu tine de realitate in niciun fel. E doar in mintea unora.

| DeeDee28 a răspuns:

Eu nu am niciuna...sa ma anuntati si pe mine cand gasitiwinking...nu prea aveti sanse

| cristiancristir a răspuns:

Nu sunt dovezi nici ca exista nici ca nu exista. De asta iti trebuie credinta.

| AGGA a răspuns:

Crne.hai ca iti zic eu o dovada ca exista Dumnezeu
1.aerul, oxigenul nu il putem vedea, atunci de unde sa stim ca exista? pentru ca il simtim, fara el am muri...asa e si cu Dumnezeu nu il putem vedea dar il simtim, poate ca tu de multe ori cand ti s-a intamplat ceva ai spus:ce noroc am sau ce ghinion, ala nu e nici noroc, nici ghinion e mana lui Dumnezeu care te constientizeaza ca exista si ca este creatorul tau, in ziua de azi putem dovedi ca cerul e vrede asa putere de convingere au unii insa asta nu inseamna ca chiar e verde insa daca vrei tu poti crede. Eu iti zic doar ata si tu gandeste-te daca e in folosul taubig grinaca crezi si nu exista nu ai pierdut nimic, insa daca nu crezi si exista ai pierdut TOTUL. acum eu te intreb ":Merita sa pierzi TOTUL doar pentru ca nu ai crezut? si sunt foarte sigura ca, cand vei fi pe patul de moarte sau in momente grele te vei intreba:Oare ce se va intampla cu mine dupa ce mor? exista cu adevarat Dumnezeu?

| AGGA a răspuns:

Cei care nu cred se plang ca nu au pace si liniste, nici motive de fericire si asta pentru ca traiesc in medi ostile si mai degraba s-ar ruga la un dumnezeu de hartie pe care sa il vada, nu sa il simta...asta este chiar dureros, cand vezi lipsa de intelepciune.sad

| Klara a răspuns:

Nu l-am vazut, si eu nu cred pana nu vad happy

| cîrne a răspuns:

Zi-mi tu una ca exista.doar una, atat.

| cîrne a răspuns:

@anita, in primul rand multumesc ca te-ai obosit sa scrii atat pentru mine
2.eu n-am spus ca si nici acum nu spun ca nu cred in d-zeu, ci doar mi s-a parut foarte categorica intrebarea lui @siwel, in sensul ca.crestin autopronuntat, manifesta o foarte mica toleranta religioasa
3acum ma rezum sa raspund doar la exemplul tau.
pentru ca tot ai pomenit de mult prea amintitul dicton "daca crezi in d-zeu si nu exista, nu ai pierdut nimic, iar daca nu crezi si exista, ai pierdut totul", dupa mine ce-i care se ghideaza in credinta lor dupa acesta sunt doar niste lasi, ci nu adevarati crestin, cu dragoste pentru d-zeu si pentru aproapele sau. dar mi_e mult prea somn sa mai continui acum

| Dominicc a răspuns:

Exista. motivu? traim cu ajutoru Lui.

| Oanny a răspuns:

Nu exista dovezi...altfer cine ne-a creat?

| Alice_6278 a răspuns:

Nici o dovada. Dumnezeu a existat, exista si va exista mereu.:*

| mersifrumos a răspuns:

Toate lucrurile din jurul nostru vorbesc despre Dumnezeu. Totul! Nu exista dovezi ca NU exista El, exista numai dovezi ca exista. Orice altceva e blasfemie.

| đąиiعℓ a răspuns:

Nici una, exista

| omudinliftutau a răspuns:

Buun deci, voi spuneti ca nu exista Dumnezeu, buuun...
Si cine ne-a facut pe noi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea multe. Mi-e frica sa nu te dezamagesc. Am aceleasi dovezi care dovedesc ca Mos Craciun exista, sau Cenusareasa. Cum poti dovedi ca nu exista? Poti? Toti exista. Daca vrei sa-ti recomand carti care dovedesc ca Dumnezeu nu exista, sa-mi spui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu ce dovezi ai ca EXISTA?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Istoria religiilor, ai citit-o? eu am citit Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descarcati de pe internet documentarul ''Zeitgeist '' si vedeti acolo motive pentru care Dumnezeu nu exista. Tot acolo va arata de ce biserica e cea mai mare inselatorie din lume... DUMNEZEU NU EXISTA. ( punct )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista nicio dovada ca Dumnezeu nu exista, nu este nimic dovedit pentru acest fapt, dar sunt multe dovezi care atesta la faptul ca Dumnezeu exista. Vrei una? Biblia. In Apocalipsa sunt scrise profetii de apostolul Ioan.Profetiile scrise de el au inceput sa se implineasca cu sute de ani inainte de timpurile in care traim noi acum, arata dovezi clare despre semnele sfarsitului ca vor fi vremuri grele foamete, boli, cutremure si multe alte lucruri si spune ca se vor inmulti. Uitati-va in jur ce se intampla in lume. Ceea ce se intampla a fost profetizat de Ioan cu ajutorul Divinitatii.Cum ar fi stiut el singur ca aceste lucruri se vor intampla acum? Au fost scrise ca omul sa-si dea seama si sa fie pregatit atunci cand va veni sfarsitul. Ps:pentru cei care cred ca sistemul solar a luat nastere de la o explozie si viata la fel, think a bit, un lucru orice lucru nu se poate face singur, trebuie sa fie cineva care sa-l fi creat nu? asa si cu sistemul solar, trebuie sa aiba un creator. Poate o sa intrebati dar Dumnezeu de unde este, mintea omeneasca se poate gandi ca El este din vesnicie nu stie de cat timp.Vedeti suntem inzestrati cu darul de a gandi de a ne da seama de ceea ce trebuie sa ne dam si de ceea ce este bine.Ganditi ca niste oameni normali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai de capul vostru cei care zic ca nu exista! E clar.sunteti pe alta lume...am vazut cu ochii mei exorcizari.la o manastire... dar nu mai scriu aici. oricum v-ati cam dus la vale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si crezi ca sunt adevarate? Va lasati prostiti asa usor. Exorcizari fac si musulmanii, asta inseamna ca Allah exista sau cum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de unde stii tu ca il simti pe dumnezeu si nu pe allah sau alta zeitate? si musulmanii il simt pe allah, si egiptenii il simteau pe ra la fel cum tu il "simti" pe dumnezeu... got it?
Daca te nasteai sa zicem in Iraq mai stiai tu de dumnezeu? Il slujeai pe allah...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare interesant topicul asta. Eu cred ca exista Dumnezeu, deoarece nu am amintiri dinainte de a ma fi nascut! Cred ca este o chestie destul de interesanta. Cum de vedem, auzim, simtim, gandim? Cum de ne-am nascut?! De ce exista materie si de ce nu traim in nimic?! Va imaginati cum ar fi nimic, eu nu... deci exista un creator care a trecut de la plan ideologic la plan material sau ceva de genul asta, cred ca asa a fost creat totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=u6J_Zr0-PaY&NR=1

totul depinde de tine.