| Saiko10 a întrebat:

Exista Dumnezeu? Vreau sa aud pareri pro si contra.
Plus niste dovezi, daca aveti.

24 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Există, stai liniștit. Îți dau exemple, tu te documentezi, eu nu pot scrie atât de mult. Exemple : Potopul, Sodoma și Gomora, lumina din mormânt, care apare odată pe an, fantome, demoni, îngeri, previziuni, evenimente paranormale, Iisus, designul inteligent al planetei și al omului, marea despicată, profețiile împlinite, Biblia este confirmată de arheologi, Matei 24 etc. Acestea sunt documentate și dovedite a fi adevărate. Poți să îi ceri semn lui Dumnezeu care să îți confirme existența Sa (acesta este al doilea factor pe lângă documentare).

| milan9 a răspuns:

Iata si unul mai greu de digerat dar simplu ca lumina zilei... happy

"Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei..."

| milan9 a răspuns:

Te întrebi care este probabilitatea apariţiei vieţii în mod accidental, spontan, în afara influenţei unui,, Creator"?

- Mai mulţi biologi au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică.

- Dacă se consideră că într-o trapă se află un amestec din toţi aminoacizii necesari din cele două tipuri (dextro şi levo) şi că probabilitatea de asociere este egală pentru ei, în vederea obţinerii unei legături corecte pentru realizarea unei proteine complexe, probabilitatea va fi de 1 din 2,, la puterea" 410, (s-a luat baza 2 pentru că sunt câte 2 cazuri şi anume dextro şi levo), adică de 1 din 10,, la puterea" 123!

- Este necesar să luăm în considerare faptul că fizicienii în prezent nu lucrează cu mărimi mai mari de 10,, la puterea" 40. De altfel, fizicienii au apreciat ca numarul de electroni în întregul univers cunoscut astazi ar fi de 10,, la puterea" 80.

- Astfel, câteva calcule simple pot demonstra faptul că probabilitatea apariţiei vieţii ÎN MOD ÎNTÂMPLĂTOR prin amestecul de aminoacizi, este foarte mică, practic imposibilă, chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde), sau după alte calcule - 13, 75 miliarde ani.

- Dacă s-ar considera că pe pământ, în mai multe zone ale sale, ar fi existat (în mod foarte optimist) un milion de locuri în care s-ar fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a tuturor celor 410 structuri de aminoacizi simultan (!), totuşi, probabilitatea de a se forma în mod haotic înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult peste „exponentul de 40" admis ca limită numerică de discuţie de către fizicieni! Deci şansa de apariţie în mod întâmplător, spontan a vieţii, este infimă, practic nu există!

| SG1995 a răspuns:

Cel biblic? În niciun caz, dovezi? Pentru ce, e un concept filosofic, fizic nu poate fi dovedit sau infirmat, e ca și când mi-ai cere dovedesc că există sau nu există Narnia, nu pot dovedi că există, dar cum dovedesc inexistența a ceva?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Aceasta întrebare se pune nu pentru cei care cred ci pentru cei care nu cred.Ei vor sa aducă argumente in plus la ceea ce au adus pana acum.Si daca ei nu au pe TPU categoria lor unde sa poată plasa argumentele lor conta, le expun la categoria religie poate si in speranta ca vor avea succes.Dar un creștin nu renunța la credință, mai degrabă un ateu devine creștin.

| Panamax a răspuns:

Cu ce te ajuta daca crezi ca exista sau nu? Asta trebuie s-o simti in adancul constiintei, fara sa poti fi influentat din afara de bigoti sau atei scapatati. Dumnezeu mai degraba prefera un ateu sincer decat un credincios ipocrit care a citit 5 pagini din Biblie si se crede Cecestietot.

| Nilsson a răspuns:

Eu consider ca exista nenumarate dovezi pentru a crede in Dumnezeu, toate puse cap la cap formeaza o imagine de ansamblu care spulbera orice indoiala:

Dovada #1
Biblia este o marturie puternica. Scrisa de-a lungul a sute de ani mesajul este unul unitar si arata planul de mantuire al lui Dumnezeu pentru oameni.
In ea gasim profetii implinite, o acuratete istorica a evenimentelor, descriere de finete a personajelor care sunt prezentate realist cu tot cu defecte, o simbolistica profunda a ritualurilor din Vechiul Testament.
Plus ca are puterea de a ii schimba pe oameni cum nu a reusit nicio carte si niciun scriitor pana acum.

Dovada #2
Complexitatea biologica, informatia codata din ADN, design-ul inteligent si legile Universului care ii permit sa existe asa cum este arata ca exista un Creator. Sansele ca viata sa apara intamplator sunt practic inexistente.

Dovada #3
Nevoia naturala a oamenilor de a crede intr-o forta superioara este intalnita in civilizatiile de pe tot Globul, oricat de izolate ar fi.

Dovada #4
Experientele din cazurile de moarte clinica ce sunt in mare parte asemanatoare in descriere.

Dovada #5
Existenta viselor premonitive

Dovada #6
Omul este singura fiinta care face raul si provoaca altora suferinta din placere. E o dovada indirecta, aceasta arata ca exista niste forte malefice si prin deductie ne dam seama ca exista si niste forte opuse ale binelui.

Dovada #7
Constiinta si discernamantul arata ca exista un reper moral mai presus de oameni.
Multi simt ca un lucru este rau fara sa le fi spus nimeni inainte si fara sa isi dea seama de ce este rau acel lucru neputand sa gaseasca argumente dar stiind ca nu e bine ceea ce fac.

| chuckmanson a răspuns (pentru Nilsson):

„Scrisa de-a lungul a sute de ani mesajul este unul unitar si arata planul de mântuire al lui Dumnezeu pentru oameni.„
Exceptând faptul că este plină de contradicții:
https://infidels.org/library/modern/donald_morgan/contradictions.html
„In ea gasim profetii implinite"
https://www.youtube.com/watch?v=5YPVtSaqwi4
„o acuratete istorica a evenimentelor"
Precum Exodul despre care s-a ajuns la o concluzie unanimă printre arheologi și chiar și printre rabini că nu s-a întâmplat. Nu există nici măcar o singură dovadă istorică cum că israeliții ar fi fost măcar în Egipt la vremea respectivă, darămite că povestea este adevărată.
„Complexitatea biologica„
Explicată foarte bine de teoria evoluționistă.
„informatia codata din ADN"
ADN-ul nu este un cod. Se spune cod pentru că ne este mai ușor să îl înțelegem dacă facem legătura cu ceva familiar nouă, dar ADN-ul este pur și simplu format din molecule organice, incredibil de complexe, dar nu este nimic supranatural la asta.
„design-ul inteligent si legile Universului care ii permit sa existe asa cum este arata ca exista un Creator. "
Precum faptul că viața s-a putut forma numai pe un singur corp ceresc într-o întindere de spațiu inimaginabil de uriașă, într-un Univers care este 99, 99999999999% de nelocuit
„Sansele ca viata sa apara intamplator sunt practic inexistente„
Ai uitat că numai în Galaxia noastră sunt cel puțin 100 miliarde de planete, iar în Univers sunt în jur de 200 de miliarde-2 trilioane de galaxii, deci o singură planetă să poată avea viață nu e nimic miraculos.
„Nevoia naturala a oamenilor de a crede intr-o forta superioara este intalnita in civilizatiile de pe tot Globul, oricat de izolate ar fi."
Asta nu are niciun fel de influență asupra existenței unui creator. Să nu uităm că sunt mii de religii diferite pe lume și mii de concepte diferite despre zei. Sunt multe religii care nici măcar nu necesită credința în zei. Faptul că mulți oameni simțeau nevoia ca cineva să aibă grijă de ei și că ceva îi așteaptă după moarte sau orice alte concepte supranaturale similare erau doar modul oamenilor de a înfrunta realitatea. Plus că i-a ajutat să se descurce mai bine în comunități, având credințe și practici comune. Dar să spui că un zeu există pentru că toți ceilalți oameni au un concept similar e ca și cum ai spune că creaturi hibride dintre oameni și animale există pentru că mai toate culturile au genul ăsta de legende.
„Experientele din cazurile de moarte clinica ce sunt in mare parte asemanatoare in descriere."
Verișoara mea a fost odată în moarte clinică și cand am întrebat-o dacă există viață după moarte, ea mi-a răspuns că din ceea ce a văzut ea nu. Este comun pentru oameni să halucineze când neuronii lor nu primesc oxigen.
„Existenta viselor premonitive"
Nu există nicio dovadă științifică clară cum că aceste chestii ar funcționa sau că ar exista vreun mecanism natural să permită așa ceva. De asemenea, multe din ceea ce se cred a fi vise premonitorii sunt de fapt dorințe subconștiente ale noastre și evenimente care s-ar fi întamplat oricum. Să îți dau un exemplu personal, acum un an am visat o fată pe care o cunoșteam doar de puțin timp. În acel vis ea m-a sărutat și mi-a spus că mă iubește. Acum sunt într-o relație cu ea. A fost un miracol? Categoric nu, a fost doar o dorință de a mea din subconștient și nimic mai mult.
„Omul este singura fiinta care face raul si provoaca altora suferinta din placere"
Adevărat, însă comportamentele imorale au explicații perfect explicabile științific, precum explicații evoluționiste sau medicale. A crede că astea sunt cauzate de un personaj mitologic este o dovadă de naivitate soră cu prostia.
„Constiinta si discernamantul arata ca exista un reper moral mai presus de oameni."
Aceste lucruri sunt rezultatul evoluției. La fel ca majoritatea animalelor sociale noi oamenii am dezvoltat empatie față de indivizii din societatea noastră. Pană și furnicile se ajută una pe alta atunci cand au nevoie de ajutor. Dacă pană și niște simple insecte pot avea moralitatea, de ce nu am putea avea noi. Conștiința este de asemenea un proces creat de evoluție. S-a dovedit că papagalii gri au un nivel de conștiință aproape la fel de ridicat ca al nostru.
„Multi simt ca un lucru este rau fara sa le fi spus nimeni inainte"
Cum am spus, empatie.
Nimic divin în treaba asta.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

1)"Exceptând faptul că este plină de contradicții:"
Doiar in ceea ce crezi tu ca ai pe umeri sunt contradictii si mi se pare normal ca avand doar un patinoar sa nu "ramana" nimic pe gheata, totul aluneca. laughing
2)"Nu există nici măcar o singură dovadă istorică cum că israeliții ar fi fost vreodată în Egipt, darămite că povestea este adevărată."
Daca te uiti doar pe NET cautand adevarul la altii cu aceleasi patinuare din teasta, normaal ca nu vei gasi nimic. Voi aveti acolo DOAR un gol profund. De citesti cretinisme din Wikipedia descoperi uimit ca avem o poza la sectiunea Exodul : "Statueta unui prizonier semit. Egiptul Antic, dinastia a 12-a (secolele 18–19 î.Hr.).[11] Muzeul Hecht." Statueta arata prizonier evreu in Egipt dar evreii NU AU FOST ACOLO dupa cum scrie pe net, TARE NEAMULE. Tot la cretinii de unde te informezi tu (NET) gasim: "Specialistii estimeaza ca numarul israelitilor in Egipt era atunci de 2-3 milioane... specialistul opteaza pentru teoria Exodului unui numar mult mai mic de oameni, nu de ordinul milioanelor, ci de doar cateva sute de mii de persoane eliberate din sclavie." Cum isi dau singuri cu tesla. Uite dovezile cerute dar tu vezi doar ce "prietenul" tau iti permite. Mai departe nu merita sa continuam fiindca habar nu ai ce vorbesti, chesti cosmice, planete in univers, etc.

| Irinel15123532 a răspuns:

Desigur, iti pot explica putin din ceea ce am dobandit de-a lungul anilor. Te rog sa ma asculti cu atentie. El este o persoana, are sentimente, si este omnistient si omnipotent, biblia spune ca si noi cand vom muri vom pleca de aici cu dragostea. Noi oamenii punem accentul pe trup, dar biblia nu spune ca suntem trup cu suflet, ci ca suntem suflet cu trup, accentul este pe suflet, fara suflet trupul este nefolositor, cu tot cu creier si inima, nimeni nu stie ce face inima sa bata, totul este prea complex ca sa le putem intelege, pana si faptul ca respiram involuntar, fara sa muncim la asta, daca vei privi in spatiu, vei vedea planetele cum se misca pe o axa imaginara, ne miscandu-se mai la stanga sau mai la dreapta pentru a intra in coliziune, exista legi ale fizicii, fara ele ar fi haos in univers, exista anotimpuri care ajuta vegetatia, si pe noi, iarna totul amorteste, totul este acoperit de o plapuma frumoasa alba, primavara totul invie, totul este verde si proaspat, daca astea nu sunt lucrarea unui intelect superior, ce sunt? O coincidenta?
Ai dovada Domnului in natura, Dumnezeu spune in biblie ca avem descoperirea Lui si in natura, fiecare floare are o alta aroma, alta culoare, albina polenizeaza, ciocanitoarea este doctorul copacilor, copacii dau oxigenul fara de care am muri cu totii, stam pe singura planeta cu strat de ozon care ne impiedica sa murim, suntem singura planeta pe care este viata, care poate sustine viata, iar coincidenta?
Stiai ca specialistii au dovedit ca singura culoare cel mai usor de acceptat pentru ochiul nostru este albastrul usor deschis si calm? Uita-te in sus, ce vezi? Informatia asta o poti verifica.
De ce nu a facut Dumnezeu cerul rosu, portocaliu, mov? Pentru ca totul a fost facut pentru noi.
Biblia spune ca Dumnezeu a creat mai intai lumina si apoi luminatorii, cum vine asta?
Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă. Având în vedere acest fapt este perfect normal ca viteza luminii în vid să nu depindă de obiectele care nu existau atunci când a fost creată lumina.Vedem astfel că teoria relativităţii oferă o nouă confirmare a relatării biblice privind facerea lumii, dar mai vedem ceva: teoria relativităţii e considerată o culme a cunoaşterii omeneşti, pe când Biblia abia de aici începe. În concluzie, consider că ar rebui să avem mai multă încredere în ceea ce ne spune Duhul Sfânt în Biblie şi să nu mai plecăm urechea la cei care o defaimă.
Răspuns la 23 Iunie 2019 23:27 pentru întrebarea:
Sunt ateu si serios vorbind, imi poate dovedi cineva faptul ca Dumnezeu exista sau macar sa ma faca sa iau in calcul posibilitatea ca acesta ar putea sa existe?

| Theo94 a răspuns:

Nu cred ca exista, nu exista nici o dovada.

| slayer09 a răspuns:

Daca exista Dumnezeu, numai tu vei sti de El prin credinta, daca tu vei vrea sa crezi atunci va exista si ti se va afla, daca nu, atunci poate Dumnezu va fi milostiv si ti se va arata in necredinta ta. Daca tu vrei sa il descoperi pe Dumnezeu, cerceteaza: ai scripturile, ai biserica, ai rugaciunile, ai internetul, ai tot felul de informatii pe internetul asta despre Dumnezeu, important e sa crezi in ele, daca nu crezi, inseamna ca pentru tine Dumnezeu nu va exista. Chiar daca pentru noi crestinii El exista si este viu. Tot ce se scrie si se arata, daca nu ai credinta, El nu are cum sa ti se arate, pentru ca e ca si cum ai crede ca sora ta a murit, ea fiind vie si chiar daca ti se va arata tu nu vei crede, pentru ca tu stii ca ea a murit. Asa si cu Dumnezeu. El nu obliga lumea sa creada in El, El exista pentru cei ce cred. Restul sunt plini de patimi, credinte deformate, si tot felul de credinte, pentru ca atunci cand esti plin de viforul pamantului este greu sa crezi in ceva ce pentru tine nu exista, pentru asta iti trebuie vointa si multa silire ca sa crezi in ceea ce nu crezi. Dovezi pentru mine sunt multe, pentru cei necredinciosi sunt, sa zicem: lumina de la Ierusalim, schimbarea cursului apei a Iordanului, povestile oamenilor reveniti din moarte clinica..toti vorbind despre acealasi lucru, despre viata de dupa. Dar cum am zis, daca nu crezi vei spune ca trebuie' sa axiste ceva stiintific care sa ateste asta si oamenii sunt nebuni ca zic asta, este alegerea fiecaruia sa creada in ce vrea.

| Celcestietot a răspuns (pentru slayer09):

Prin lumina de la Ierusalim, sper că nu te refereai și la mine, nu-i așa happy?

| slayer09 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca si tu esti o lumina pentru ceilalti, sa le faci ziua mai buna, atunci si la tine ma refeream: si tu esti un motiv pentru care Dumnezeu exista big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru slayer09):

Wow mulțumesc! Oricum pentru atei numai lumină nu sunt (ei bine, pentru majoritatea). happy

| slayer09 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu putem sa ii multumim pe toti, oricum pe atei nu ai cum sa ii multumesti, tu trebuie sa iti faci datoria pentru oricine, mai ales pentru cei ce au nevoie de tine. Pentru atei daca nu reusesti sa le inmoi sufletul, nu are rost sa te zbati, pentru ca te lupti cu morile de vant si te tulburi singur.

| Celcestietot a răspuns (pentru slayer09):

Da, cam ai dreptate. Mă bucur că am auzit asta și de la alta persoană înafară de minewinking.

| Daniel323 a răspuns (pentru slayer09):

Steregoi alias Celcestiepoc ca o lumanare necesara sa dai un part in intuneric.

| slayer09 a răspuns (pentru Daniel323):

Fiecare avem lumina noastra, important e sa nu o pierdem ca devenim sterpi de bucurie.

| sadrian46 a răspuns (pentru slayer09):

Ignor.

| Daniel323 a răspuns (pentru slayer09):

Ai cazut cumva in cap cand ai fost mic?
Sau esti analfabet functional?
Vezi ca ai lumina stinsa idiotule. Indoctrinati ca tine au distrus adevarata spiritualitate.

| Helper07 a răspuns:

"Poporul Meu* piere din lipsă de cunoştinţă. Fiindcă ai lepădat cunoştinţa, şi Eu te voi lepăda şi nu-Mi vei mai fi preot. Fiindcă ai uitat Legea Dumnezeului tău, voi uita şi Eu pe copiii tăi!"
(Osea 4:6)

Citeste si invata, poate vei spune ca oamenii destepti nu cred in Dumnezeu insa nu e asa, cu cat cunosti mai mult, cu atat intelegi mai mult si mai bine. Inteligenta poate fi mai strans legata de intelegerea ta cu privire la Dumnezeu decat ai crede fiindca atunci cand nu cunosti, crezi ce ti se spune si poti fi usor amagit, insa cand cunosti, crezi ce sti. Insa credinta nu tine de dovezi caci altfel nu s-ar mai numi "credinta". Un om a spus odata ca daca n-ar exista Dumnezeu si ai credein El, n-ai pierde nimic, dar daca ar exista Dumnezeu si n-ai crede in El, ai pierde totul.
Citeste biblia, si lui Isus i s-au cerut dovezi (semne), afla cum le-a raspuns El.

| AG777 a răspuns:

Intrebarea asta s-a mai pus de 1024 de ori cel putin, ai fi putut sa cauti, exista casuta de search.

| slayer09 a răspuns (pentru AG777):

Tu esti IT-ist..nu? Ca vad ca te joci in sitem binar cu numerele big grin