| Biggiesan a întrebat:

Ce e mai periculos, sa ai idei sau obsesii?

20 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Ce-a avut Hitler, tot obsesie s-a chemat...

| carminaburana43 a răspuns:

Pentru rivali e periculos sa ai idei pentru tine ca persoana e periculos sa ai obsesii.

| Chris a răspuns:

Suntem sclavii propriilor obsesii.

| ExistaMosCraciun a răspuns (pentru Chris):

Poate tu, nu mai generaliza.

| Chris a răspuns (pentru ExistaMosCraciun):

Tu iti poti controla obsesiile?

| ExistaMosCraciun a răspuns (pentru Chris):

Mai, in primul rand ca nu am obsesii si cand simt ca ma cuprinde un sentiment sau un gand care nu e in regula, fac eforturi sa il corectez.

| Chris a răspuns (pentru ExistaMosCraciun):

Probabil esti una din exceptii. Eu cred ca obsesiile sunt incontrolabile; desi stim ca nu e in regula, vorba ta, nu ne putem abtine.

| bamse a răspuns:

Din idei se nasc obsesiile. Insa fara idei nu am exista. Deci raspunsul strict la intrebare ar fi "obsesiile" nu sunt bune.

| elasexygagica a răspuns:

Fantezii sexuale bunokulelove struck mai ales fantezii cu tinelove struck

| angel74dm a răspuns:

Obsesii, clar. Să ai idei întotdeauna este o idee bună, ca să zic aşa...

| DonAnonymius a răspuns:

Obsesiile duc la extrem. Extremul duce in agonie.Agonia duce in disperare. Disperarea in nebunie.

| GenetiX a răspuns:

Sa ai idei obsesive

| urmuz a răspuns:

Cred ca obsesiile sunt mult mai periculoase decât ideile, deoarece ele pot controla creierul unei persoane si sufletul, si ele pot duce la o mulţime de efecte negative nu numai pentru persoana care este controlata de ele, dar, de asemenea, pentru cei din jurul persoanei respective. Ideile pot fi, uneori, constructive şi benefice, dar în cazul în care se transforma în obsesii ele pot ruina sanatatea unei persoane si chiar duce la nebunie, deci chiar dacă am aprecia oamenii cu idei noi şi interesante, am să spun totusi, că prea multe idei nu sunt bune, daca acestea pot duce la obsesii şi, de aici, nu poate fi decat o linie subţire între obsesii şi problemele mentale grave.

| Biggiesan explică:

Atentie! Aici nu este vorba despre categoria sanatate!

| totmike a răspuns:

Obsesii pentru ca obsesile pot duce la pierderea controlului,dar ideile,ideile pot ramane doar simple idei uitate pe undeva prin adincul mintii.pot fi idei care sa se uite,nu-i musai sa fie puse in practica. spre deosebire de obsesii,ideile le poti uita sau scoate din minte mai usor, dar daca unele idei sunt puse in practica, pot fi la fel de periculoase precum obsesiile.

| Pawy a răspuns:

Obsesii,cred...

| cantemir13 a răspuns:

Sa ai o idee e foarte elegant.Este un gand care poate avea o finalitate fireasca. Obsesia este un gand repetitiv de cele mai multe ori fara finalitate sau cu urmari nefiresti

| Someonelikeyou a răspuns:

Pentru mine, cel mai periculos lucru e sa am obsesii. Crede`ma ca atunci cand sunt obsedata de un lucru, sau de o persoana, raman mult timp asa. Si cel mai "grav" lucru e atunci cand nu poti avea acea persoana aproape de tine sau acel lucru. Devine la un moment dat ceva dureros, de care poti sa scapi de el, lasand timpul sa treaca. sad

| ppr a răspuns:

Obsesiile duc la idei nebunesti happy

| gigel13 a răspuns:

Obsesia nu este si stadiul avansat al unei pasiuni?!