| BLURREDLINES a întrebat:

Ce e tabla aia ouija?

Răspuns Câştigător
| c0l0rFuLLSkY a răspuns:

Ce este Ouija

Cand se vorbeste despre Ouija in general se face referire la tabla Ouija. Aceasta variaza ca model si design, dar toate au inscrise pe ele literele alfabetului, cifrele de la 0 la 9 si cuvintele DA si NU.

Cum se foloseste tabla Ouija

O persoana (sau mai multe persoane) pune degetul pe o mica planseta, lupa, sau alt obiect asemanator, si dupa cateva minute de concentrare, acesta se va misca spre o litera a alfabetului, apoi alta, in acest fel formandu-se un mesaj. Se presupune ca miscarea plansetei este indusa de un spirit aflat in incaperea unde se desfasoare experimentul. Din acest motiv, aceasta metoda mai degraba tine de spiritism decat de divinatie. Nu oricine poate face ca planseta sa se miste, persoana ce face acest lucru trebuind sa aiba calitati de medium.

Pe cine contactezi

La aceasta intrebare sunt mai multe raspunsuri. Poate fi vorba despre spiritul unei persoane decedate, ce ajuta alti oameni (un spirit "bun"). Poate fi insa vorba si despre o entitate malefica, deci un spirit "rau". Alte variante mai sunt contactarea unei persoane vii, dar al carui spirit se afla in afara corpului fizic (cineva care face o calatorie in astral), sau o persoana decedata, dar care nu stie acest lucru. Dupa cum vezi, faptul ca iei contact cu un spirit nu este lipsit de pericole, pentru ca nu intotdeauna cel aflat in partea cealalta este cineva ce doreste sa ajute, de multe ori fiind invers.

5 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Nimic. eu zic ca nu e nevoie sa te preocupe subiectul, e vorba de tipul de distractie pentru prosti, spiritism. de parca spiritul lui Napoleon sau Cezar ar ramine pe lumea asta ca sa raspunda intrebarilor tale.

| εїз a răspuns:

Este un ritual, destul de ciudat, caută pe google şi află şi tu mai multe detalii, acest ritual îl practică cei mai "curajoşi", incearcă şi tu.

| IngerashZapacyt a răspuns:

Un bord Ouija (eventual din franceză şi germană / cuvintele olandeză pentru "da", oui şi ja,[1], de asemenea, cunoscut ca un spirit de bord sau bord vorbesc, este o placă de plat marcate cu litere, numere, şi alte simboluri, presupune folosit pentru a comunica cu orice spiritele o. Ea foloseşte planchette (în formă de inimă mică bucată de lemn) sau a unui indicator mobile pentru a indica spiritul lui mesaj de ortografie-l pe bord în timpul unei şedinţă. degetele participanţilor şedinţă sunt introduse pe planchette , care apoi se mută cu privire la bord pentru a scrie în cuvinte sau devin manifeste fizic.
Ouija este o marcă comercială pentru o placa vorbesc vândute în prezent de către Parker Brothers.[2] Aceasta a devenit o marca care este deseori folosit generic pentru a se referi la orice bord vorbesc.
În urma introducerii sale comerciale de omul de afaceri Ilie Bond în la sfârşitul anilor 1890, consiliul de Ouija a fost considerată ca fiind un joc de salon inofensiv nu au legătură cu oculte până american spiritiste Pearl Curran popularizat utilizarea acesteia ca un instrument de radiestezie în timpul primului război mondial.[3] Mainstream Christian religii şi unii ocultisti au asociat utilizarea consiliului Ouija cu ameninţarea de posedare demonică şi unele au avertizat adepţii lor de a nu folosi placi Ouija.[4]
În timp ce credincioşii Ouija simt paranormale sau supranatural este responsabil pentru acţiune Ouija, poate fi mai parsimoniously explicate prin mişcări inconştiente a celor de control indicatorul, o psihofiziologice fenomen cunoscut sub numele de efectul ideomotor.[5][6][7] În ciuda faptului că demascat de eforturile depuse de comunitatea ştiinţifică, Ouija rămâne popular în rândul tinerilor mulţi oameni.[3]

Una din primele menţionează de metodă de scriere automată utilizate în consiliul de Ouija se găseşte în China jurul anului 1100 î.Hr., şi este prima dată în documentele istorice ale dinastiei Song. Metoda a fost cunoscut sub numele Fuji 扶乩"planchette scris". Utilizarea de planchette scris, ca o modalitate de contactare a aparent mort şi spiritul-mondială a continuat, şi, deşi sub ritualuri speciale şi supravegheri, a fost o practică central al Şcolii Quanzhen, până când a fost interzis de către dinastia Qing.[8] întreaga scripturile Mai multe dintre Daozang se presupune că sunt opere de scris planchette automate. Metode similare de scris spirit de medium au fost practicată pe scară largă în India antică, Grecia, Roma şi Europa medievală.[9]
[edit]jucărie
În timpul secolului al 19-lea, planşete au fost vândute pe scară largă ca o noutate. Oamenii de afaceri Ilie Bond şi Charles Kennard avut ideea de a brevetului o planchette vândut cu o placa pe care alfabetul a fost tipărită. Deţinătorilor de patente depusă la 28 mai 1890 pentru protecţia brevetelor şi astfel a inventat prima placa de Ouija. Data apariţiei pe brevet a fost 10 februarie 1891. Ei au primit US Patent 446054. Bond a fost un avocat şi a fost un inventator de alte obiecte în plus faţă de acest aparat. Un angajat al Kennard, William Fuld a preluat producţia de bord vorbesc şi în 1901, el a început producţia proprie de placi sale sub numele de "Ouija".[10] Kennard a pretins că el a învăţat numele de "Ouija" de la utilizarea bord şi că acesta a fost un cuvânt egiptean antic sensul de "noroc". Când Fuld a preluat producţia de plăci, el a popularizat larg acceptate etimologia mai mult, că numele a venit dintr-o combinaţie de germană şi franceză pentru cuvintele "da".[11] Numele Fuld ar deveni sinonim cu consiliul de Ouija, ca Fuld reinventat istoriei sale, susţinând că el însuşi le-a inventat. Vorbesc ciudat despre placi de concurenţi de la Fuld a inundat piaţa şi toate aceste placi sa bucurat de o glorie din anii 1920, prin anii 1960. Fuld a dat in judecata mai multe companii de peste "Ouija" numele şi dreptul de concept până la moartea sa in 1927. În 1966, lui Fuld Estate vândut întreaga activitate la Parker Brothers, care continuă să deţină toate mărci şi brevete. Aproximativ zece branduri de placi vorbesc sunt vândute astăzi sub diferite nume.[10]
[edit]Critici

[edit]Religioase
Cele mai multe critici religios al consiliului de Ouija a venit de la creştini, în primul rând evanghelici în Statele Unite ale Americii. În 2001 placi Ouija au fost arse în Alamogordo, NM de grupuri fundamentaliste alături de cărţi Harry Potter "ca" simboluri ale vrăjitoriei.[12][13][14] critică religioasă şi-a exprimat, de asemenea, convingerile că în consiliul de Ouija dezvaluie informatii care ar trebui să fie doar pe mâinile lui Dumnezeu, şi, astfel, este un instrument de Satana.[15] Un purtator de cuvant pentru Human Life International a descris placi ca un portal pentru a vorbi cu spiritele şi a solicitat Hasbro pentru a fi interzis de la comercializare lor.[16]
În proces de crimă lui Iosua Tucker, mama sa a insistat că el a comis crimele în timp ce posedat de diavol, care l-au găsit atunci când a fost folosind un bord Ouija.[17][18]
Episcopii din Micronezia solicitat pentru placi de a fi interzis şi avertizat congregaţii că au fost să vorbesc cu demoni şi diavoli atunci când se utilizează panouri.[19]
[edit]populare
placi Ouija au fost criticate în presă încă de la începuturile lor; au fost diverse descrisă ca "" vestigiale rămâne "primitive de credinţă-sistemele" şi un con de proşti parte cu banii lor.[20][21] Unii jurnalişti au descris rapoarte de Ouija constatările bord "şi jumătate" adevăruri şi au sugerat că includerea lor în ziarele naţionale scade discursul naţional general. [22]
placi Ouija au fost, de asemenea satirizat în cântec. Dick Valentine's lyrics Singer sugerează joc cu ei este comparabil cu "a" juca cu tiddlywinks şi nimic mai mult. [23]
[edit]Academic
The Ouija Fenomenul a fost criticat de multi oameni de stiinta ca o farsă în legătură cu răspunsul ideomotor.[24] Diferite studii au fost produse, recrearea efectele consiliului Ouija în laborator şi care arată că, cel puţin în condiţii de laborator, subiecţii au fost se deplasează la bord involuntar.[24][25] Criticii au descris utilizatori Ouija bord "ca fiind" operatori.[26] Unii critici remarcat faptul că mesajele aparent precizate de spirite au fost similare cu orice ar fi fost trece prin mintea subiecţilor.[27]
În anii 1970 Ouija utilizatorii bord au fost, de asemenea, descris ca "cult membri "de către sociologi, deşi acest lucru a fost grav controlat în domeniu.[28]
Ouija bord a fost criticat de către Heidegger, care a remarcat că: "se pare ca desi omul pretutindeni şi întotdeauna el însuşi întâlniri", şi sa spus că a descris utilizatorii de bord drept "arogant", în asumarea lor pe care le-ar putea învinge moartea pentru a vorbi cu spiritele.[29]
[edit]Utilizarea în literatura de specialitate

placi Ouija au fost sursa de inspiratie pentru operele literare, utilizate ca linii directoare în scris, sau ca o formă de channeling operelor literare. Ca urmare a placi Ouija a deveni popular în începutul secolului 20, 1920 de către mulţi "psihic" cărţi au fost scrise de diferite de calitate adesea iniţiate de utilizare bord Ouija.[30]
Mai recent, Sylvia Plathe poemul Ouija a fost influenţată de experimente ea şi Ted Hughes a făcut cu un consiliu. Ei Dialogul peste un Consiliu de Ouija, scrisă în 1957, include textul unuia dintre sesiuni.
Autor John G. Fuller a folosit o placa Ouija în cercetările sale sale din 1976 pentru cartea Ghost de zbor 401. Ca el a fost sceptic a eficienţei sale, a lucrat cu o medie şi au afirmat că au contactat ambele Don Repo, inginerul de zbor pe avion care sa prăbuşit în Everglades en drum spre Miami. Potrivit Fuller, informaţiile ghicit faptele descrise că nici el, nici mediu anterior ştia.
Premiul Pulitzer câştigătoare poet James Merrill a folosit o placa Ouija şi înregistrat ceea ce el a pretins au fost mesaje de la un număr de persoane decedate. El a combinat aceste mesaje cu proprii în poezia lui Light Schimbarea la Sandover (1982).
Autor Thomas Disch, în cartea sa de afaceri: O poveste de Terror (1984), a inclus o scena destul de plin de umor în cazul în care fantomele încercare de a manipula o sesiune de bord Ouija pentru a expune un criminal. Cu toate acestea, deoarece fantoma încercarea de a influenţa bord este dislexic, ele nu sunt în măsură să identifice pe criminal.
William Peter Blatty, în romanul său, The Exorcist, folosit consiliul Ouija ca dispozitivul prin care Regan, copil posedat, a devenit deschis la infestarea demonice.
[edit]utilizatori notabile

GK Chesterton a folosit o placa Ouija. Aproximativ 1893 el a trecut printr-o criza de scepticism si depresie, şi în această perioadă Chesterton experimentat cu placa Ouija fascinat şi a crescut cu oculte.[31]
Poet James Merrill a folosit o placa Ouija de ani de zile, şi chiar a încurajat intrarea de spiritele în corpul său. El a scris poemul "Schimbarea la Sandover Light", cu ajutorul unei comisii de Ouija. Înainte de a muri, el a recomandat ca oamenii folosesc nu placi Ouija.[32]
Fostul prim-ministru italian Romano Prodi a afirmat sub jurământ că, într-o şedinţă a avut loc în 1978 cu alţi profesori de la Universitatea din Bologna, la "fantoma" de Giorgio La Pira scris numele străzii unde Aldo Moro a fost ţinut de către Brigăzile Roşii într-o Ouija. Potrivit lui Peter Popham de The Independent: "Toata lumea aici a crezut mult timp că este Ouija poveste bord Prodi a fost nu mai mult decât un-a informat şi bizar mod bolnav pentru a ascunde identitatea adevarata sursa lui, probabil, o persoană din Bologna e departe-stânga subterane clocotitor pe care el a fost angajat pentru a proteja ".[33]
În 1994, la Londra, a fost condamnat Stephen Young avocaţi criminal a formulat recurs împotriva condamnării sale, după ce a aflat său că patru dintre membrii juriului au condus o şedinţă de bord Ouija şi a avut "contactat" omul ucis, care a numit Young în calitate de criminal lui.[34]
Bill Wilson, co-fondator al Alcoolicilor Anonimi folosit placa Ouija a contacta spiritele.[35] Soţia lui a spus că va primi mesaje direct, fără chiar folosind bord.[36] Pentru un timp, participarea lui la AA a fost profund afectat prin implicarea sa cu placa Ouija. Wilson a susţinut că a primit pas metoda de douăsprezece direct dintr-un spirit fără bord şi scris-o în jos.[37]
Pe 25 iulie 2007 a editie a show radio paranormale Coast to Coast AM, gazdă George Noory a încercat să efectueze un experiment live placa Ouija la radio naţionale, în pofida obiecţiilor puternic de unul dintre oaspetii lui, Jordan Maxwell, şi cu încurajarea alte invitatii sai, Dr. Bruce Goldberg, Rosemary Ellen Guiley, şi Jerry Edward Cornelius.[necesită citare] În zilele şi orele de conducere până la spectacol, evenimentele nefericite care au loc la păstrat prietenii lui Noory şi familială, precum şi unii dintre invitatii sai, dar aceste evenimente ar putea fi considerate coincidenţe. După povestind-o experienţă aproape de moarte în 2000 şi constatând evenimente bizare care au loc, Noory anulat experiment.[38]
Dick Brooks a Muzeului Houdini în Scranton, Pennsylvania, foloseste o placa Ouija, ca parte a unei sedinte de spiritism şi prezentare paranormale.[39]
Mars Volta au scris lor album Bedlam in Goliath bazat pe presupusa experienţele lor cu un consiliu de Ouija. În funcţie de povestea lor (scris pentru ei de către un autor ficţiune, Jeremy Robert Johnson), Omar Rodriguez Lopez achizitionat placa Ouija în timp ce călătoresc în Ierusalim. La început, consiliul a furnizat o poveste care a devenit tema pentru album. Ciudat ar fi evenimente legate de această activitate a avut loc în timpul înregistrării de album: studio inundate, unul dintre principalele album inginerii avut o cadere nervoasa, echipament au început să disfuncţionalităţi, şi Cedric Bixler-Zavalapicior ", a fost rănit. În urma acestor experiente proaste trupa îngropat placa Ouija.[40]
Alte legate de utilizări muzical: presa Early de presă a declarat că Furnier pe scenă a lui Vincent şi numele trupei "Alice Cooper"a fost convenit, după o sesiune cu o tabla Ouija, în timpul care a fost revelat că Furnier a fost reîncarnarea unei vrajitoare 17-lea cu acest nume.[41] Brandon Flowers, solistul de la The Killers, consideră că moartea sa va fi asociată cu numărul 621 (care este, de asemenea, ziua lui, 21 iunie) de la care au folosit o placa Ouija.[42] Cuptoare Fiery a spus că au folosit un consiliu de Ouija pentru a scrie versurile pentru albumul lor Widow City.[43]
[edit]

| mihai1674 a răspuns (pentru IngerashZapacyt):

Cat ti-a luat sa scrii asta?