| anonim_4396 a întrebat:

Ce este acela un complex de superioritate?
Daca un om are complexe de superioritate inseamna ca este narcisist sau narcisismul inseamna ceva diferit?

Răspuns Câştigător
| pusculitameastiicaensaltealabunica a răspuns:

E o diferenta. Narcisismul e o trasatura de personalitate, ceva ce tine de personalitatea ta si nu prea depinde de context: asa esti tu pur si simplu: ai o parere excesiv de buna despre tine. Chestia asta e si o tulburare de personalitate.
Complexul de superioritate inseamna ca te crezi superior celorlalti: poate sa fie in diferite domenii si sa depinda de context: te crezi superior financiar( sau frumusete trupeasca, inteligenta etc etc), spre exemplu. Complexul de superioritate provine din nevoia de a depăși sentimentele de inferioritate, pe care un narcisist nu le simte.

5 răspunsuri:
| VasileRapidistu13 a răspuns:

E un om care n-are incredere in el si cu un ego mare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Complexul de superioritate îl au majoritatea bugetarilor care lucrează cu oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru pusculitameastiicaensaltealabunica):

Adica narcisistii se simt fericiti cu narcisismul lor?

| EliLeli a răspuns:

Narcisismul este diferit.

| pusculitameastiicaensaltealabunica a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei mai multi nu sunt constienti de narcisismul lor