| MindBlowing a întrebat:

Ce este adevarul? Geneza spune asa: "Din toţi pomii din rai poţi să mănânci, dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit!".
Nietzsche a murit innebunind, se credea Iisus. Ce revelatie sa fi avut Nietzsche inainte de moarte? Putem face o paralela intre cele doua intamplari? A ajuns la adevarul suprem? De ce nu putem cunoaste adevarul suprem?

Funda si voturi.

Răspuns Câştigător
| cosmin2344 a răspuns:

Atunci cand Pilat l-a intrebat pe Isus cine e? i-a raspuns k el este adevarul.ce este adevarul a intrebat stupefiat Pilat.Ma bucur k inca mai exista oameni in lumea ce au timp sa-si puna asemenea intrebari. SA STII K NIMIC NU E NOU PE PAMANT SI TOT CEEA CE ESTE A MAI FOST.nu crede ca sunt lucruri ascunse de ochii si mintea noastra, toate raspunsurile la intrebarile ce par k incretesc fruntea sunt si traiesc intr-o stransa relatie cu noi si viata noastra. aduna in minte toate lucrurile bune si compune-ti mental o lume asa cum ai vrea tu sa fie.si cu siguranta vei descoperi adevarul.pare asa de simplu nu?!

7 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Suntem in 2011 cred ca avenit timpul sa nu ne mai ghidam dupa colectia aia de legende vechi numita Biblie. Nu mai sunt actuale.

| MindBlowing explică:

@ramona30 Am amintit Biblia doar ca pe o introducere si ca sa fac o paralela. Esenta intrebarilor se referea la ultimele zile de viata a lui Nietzsche si daca acesta a avut o revelatie atat de intensa incat i-a provocat nebunia si apoi moartea.

| Wehrmacht a răspuns:

Deci,daca ai ajuns in rai...esti mort, da? Si daca mananci din pomu' ala d-acolo...moare mortu'?

| BRG a răspuns:

Deci din toti pomii din grădină poți mînca. Asta i a spus Dumnezeu lui Adam, dar din pomul cunoștintei binelui și răului să nu mănînci, căci în ziua in care vei mînca vei muri negresit, acel pom însemna dreptul lui Dumnezeu de testa omul perfect Adam, dacă Adam nu ar fi mîncat din pom acum noi nu muream și nu știam ce înseamnă suferința. Pentr u Adam acel lucru însemna un test, el dacă nu mînca dădea dovadă de ascultare, și ținea cont de Dumnezeu în tot ce făcea el, dar Adam a vrut să se conducă singur fără Dumnezeu, și vedem actiunile lui că au dus la dezastru. Deci porunca lui Dumezeu era și este clară și acum, dacă Adam din clipa în care a mîncat din pom, a fost izgonit din Eden, și a început să îmbătrînească și în final să moară, astăzi noi dacă nu ascultăm de legile Creatorului nostru, facem exact ceea ce a făcut strămoșul nostru Adam, și pățim exact ca el, dezaprobarea lui Dumnezeu.

| Paulla a răspuns (pentru BRG):

Dar zeul iudeo-creştin e atotştiutor, deci ştia că Adam avea să mânânce din măr oricum. De ce l-a mai testat?
Plus că, dacă prin absurd am considera povestea adevărată, dacă Adam nu mânca din pom noi nu ne mai năşteam...

| negru30 a răspuns:

Adevarul suprem - nu crezi ca tinzi prea departe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un raspuns care tine de neascultarea unei prunci, si a unor indrumari ale oamenilor de stiinta; nu traiti in desfrau si nu preacurviti.e bine sa va folositi fetelor gaurile pentru intrebuintarea lor fireasca si nu sa schimbati voi asta, de placere viciu sau pentru bani.fiindca RAMONA? santem in 2011 si asta inseamna,sida,boli venerice,nasteri nedorite,copii malformati,avorturi, divorturi si multa nefericire.ce e rau in aceasta porunca si in sfatul medicilor de a trai curat? sa nu-mi vii cu anticonceptionale ca-ti dau exemple de femei sageti care, luind asa ceva s-au trezit cat balenele in urma dereglarilor hormonale.si parere ai fa ramona de impletirea asta frumoasa a bibliei cu stiinta acu in 2011?