| TrăieşteClipa a întrebat:

Geneza 2:17. dar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci in ziua in care vei manca din el vei muri negresit."
Geneza5:5. Toate zilele pe care le-a trait Adam au fost de noua sute treizeci de ani; apoi a murit.

Deci Adam a mai trait 9 secole dupa ce a mancat din fructul interzis.
Este posibil ca dumnezul evreilor sa fi creat mai intai alcoolul?

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

...sau ceva etnobotanice.hee hee

| RAY a răspuns:

Saracu adam a mai trait 9 secole cu eva, isi dai seama cate tentative de sinucid, normal ca se imbata zilnic

| BogdantheDreamer a răspuns:

Este banal sa iti raspund, dar o fac.

Nu se referea la moartea fizica si imediata. Dar ma rog, intelegi ce te taie capu'.

| TrăieşteClipa explică (pentru BogdantheDreamer):

Ok,acum am inteles.
Moartea in Biblie are alt sens.
Cand Dumnezeu zice omorati barbati, femei, copii, batrani, animale dar virginele sa le tineti pentru voi, nu se referea la moartea fizica si imediata.
Ma gandeam eu ca un dumnezeu iubitor si omnipotent nu ar fi zis asa ceva.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ia spune tu mie acuma sincer, ce vrei sa demonstrezi? Inexistenta lui Dumnezeu sau severitatea lui?

| TrăieşteClipa explică (pentru BogdantheDreamer):

Inexistenta dumnezeului biblic.

| TheImpaler a răspuns:

Rachiul de mere laughing

| Lucică1998 a răspuns:

Nu se refera la moarte instantanee ci la faptul ca a devenit muritor. Daca nu ar fi mancat din pomul acala, ci din cel al vietii care ii era permis omul ar fi trait vesnic, si ma refer in trup ca sufletul oricum e vesnic.
O alta interpretare ar fi ca in acel moment omul a primit ca posibila destinatie a sufletului iadul, acesta initial nefiind destinat omului ci diavolului si ingerilor cazuti.

| Oxymorone a răspuns:

Pufoaica.