| anonim_4396 a întrebat:

Ce este conștientizarea de sine?

Parere personala

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este știință de sine. Nosce te ipsum, nu cognosce te ipsum.
Astfel este o judecată, prin dedublarea în tine și sine, o re evaluare a tine însuți, în raport cu evoluția ta în viață, să îți recunoști, greșeli, limite, potențial, aspirații, ce vrei să faci, ce poți să faci. multe.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Si cum reusesti asta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Așa cum scrie în Filocalia.
Nu se va despărți omul de păcatele sale fără plângere amară. Ceva de genu.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Daca scriu intr-un jurnal sau ascult de cei care imi fac auto critica nu e mai bine?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Ambele sunt bune, dar nu sunt suficiente. Mai este nevoie de ceva.
Ca realitatea să te izbească.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Cum se intampla asta? sa regreti ceea ce ai facut? sa iti dai seama de greselile facute? sa vrei sa numai repeti trecutul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Nu, chiar nu regret. Trecutul nu îl repet niciodată. Studiu îl fac pe atitudinea care am avut-o, ce anume m-a făcut să procedez așa, ce am vrut de fapt, să câștig, să reușesc, unde a fost defectul pentru care nu am reușit. Criteriul major? Mai vorbim.

| SG1995 a răspuns:

O stare psihologică.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Dar cum te de descoperi pe tine insati?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Nu te descoperire, constienzarea de sine, adică faptul că ești conștient că ești o ființă e ceva intrinsec mamiferelor. Orice mamifer care are viață psihologică este conștient de propria existență la un anumit nivel. Diferența unică între noi și mamifere este capacitatea de-a gândi și a înțelege concepte abstracte precum conștiința.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Nu vorbesc despre starea de existenta

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Păi ai întrebat "ce e conștientizarea de sine".
Hai să definim conștientizarea: Conștientizarea este capacitatea unui individ, de-a prelua informația, a o analiza și a procesa.
Constienzarea de sine este capacitatea de a fi conștient de tine, de propria existență și propriile acțiuni.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Ma refeream in mod psihologic, a te cunoaste pe tine, uite un test https://www.16personalities.com/ro/test-de-personalitate-gratuit