| anonim_4396 a întrebat:

Ce este cu centura de radiații Van Allen? Este adevărat că nimic nu poate trece de ea?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sint radiatii puternice,daunatoare,dar pentru organismele vii,si pentru circuitele electrice si electronice,dar astea pot fi protejate.
De trecut poti trece si dezbracat doara ca n-o sa mai fii viu laughing nu te gandii ca e un zid si nul poti sari.
E ca si cum ai intra intr-un foc,arzi te duci de suflet,dar ia puneti un costum din ala ignifug sau cum eu mai zice,o sa vezi ca poti sta o vreme fara sa patesti nimic.

Sint ceva cum le zice,conspiratii,dar astea datorita ca unia nu isi explica anumite fenomene,sau nu vor sa accepte,sau iau dintr-o conversatie numa ce vor ei laughing
Cand sau dus prima data cosmnonauti in spatiu si au incercat sa treaca prin acele radiatii,au spus ca vedeau lumina si pe intuneric cu ochii inchisi,dar se pare ca au trecut,ca de nu ar fi trecut nu ar mai fi ajuns sa povesteasca nu?
Dar aia conspirationisti nu stau ei sa analizeze,sau analizeaza cum stiu si cred ei,asta e lumea.
Poate ca la incneput au murit oameni, asta nu stim noi, s-a aflat ce nivel de radiatii sunt, apoi sau luat masuri.
Deci orice satelit, statie spatiala din astea ce le trimit pe luna pe marte, astea cum au trecut?

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur ca nu, nici macar asa zisul program Apolo care a asa zis ajuns pe luna, dar suntem multi care avem dubii... SERIOASE ca asta s-a intamplat

| Dorotheea21 a răspuns:

Centura este buna, ne impiedica sa cadem de pe Pamantul plat. happy