| NegruAlb a întrebat:

Ce este o harta a nuclizilor? si care e diferenta intre harta nuclizilor si tabelul lui mendeleev?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Tabelul lui Mendeleev se refera la elemente naturale aflate predominant in natura.
Nuclizii sunt o harta mai cuprinzatoare ce cuprinde (sa tautologizez)variantele elementelor generale.
Mai precis: un element gen Hidrogen are in stare normala, majoritara, naturala, un proton (sarcina +1) si un electron(sarcina -1).
Impreuna : NEUTRU!
Dar exista si exemplare de hidrogen care au si un neutron in Nucleu, mai rar natural.Neutronul neavand sarcina electrica, este doar masa, poate forma un Element stabil. Un Nucliz! Daci hidrogenul are pana acum inca o varianta! Avem 2 nuclizi! Mai exista si alte variante.
Concluzia: Tabelul lui Mendeleev este o forma mai veche dar care pastreaza 'spiritul' majoritar. Exceptiile elementelor, impreuna cu elementul asemanator, cel mai des intalnit, o constituie un Tabel al Nuclizilor! Mai complet!
Mai Precis: Elementele Mendeleeviene se separa prin sarcina electrica (+/_), comuna, echivalenta.Adica ai electroni cat si protoni.Ne referim la elemente stabile.
La nucleoizi apar mutatii.De masa, izotopi, etc.
http://www.physics.pub.ro/Cursuri/Emil_Petrescu_-_Fizica_2/Cap6.PDF
Ca sa intelegi mai in amanunt, citeste si asta!