| Bbbloxber a întrebat:

Ce este repetitia fonetica (ca figura de stil) - definitia daca puteti si un exemplu ca sa pot sa inteleg!

Răspuns Câştigător
| sand a răspuns:

Aliteratia, adica atunci cand o litera ori un grup de litere se repeta pentru a ilustra mai bine, a reda un sentiment, un fapt... ex: :"Sa ma mai lasi/Sa mai raman/Ca un cosas/In niste fan" ori "Clopote de-alarma, clopote de arama!/ Ce fantastice terori tulburarea lor proclama!/ Si-ntr-al noptii aspru vant/ Cu ce spaima ne-spaimant"

2 răspunsuri:
| facebook01 a răspuns:

Este figura de stil care consta in folosirea de mai multe

ori a aceluiasi cuvant sau a mai multor cuvinte, pentru a sublinia sentimente, idei, impresii, insusiri.

Ex: In poezia Scrisoarea III de Mihai Eminescu, repetitia "vas de vas" releva multimea turcilor care au trecut Dunarea in anul 1394 pentru ai ataca pe romani la Rovine.

| facebook01 a răspuns:

Este figura de stil care consta in folosirea de mai multe

ori a aceluiasi cuvant sau a mai multor cuvinte, pentru a sublinia sentimente, idei, impresii, insusiri.

ex:furnica, furnicuto