| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a întrebat:

Cum recunoasteti metaforele intr'un text? Deci eu pur si simplu nu pot sa imi dau seama.citesc definitia si incerc sa inteleg dar mi se pare imposibil.Nu le recunosc si nu stiu nici exemple sa daustraight face stiu orice alta figura de stil, dar metafora e inca o enigmastraight face ma puteti ajuta?straight face

Răspuns Câştigător
| stelinela a răspuns:

Din cite tin minte metafora pe vremea cind invatam eu era un fel de comparatie ascunsa sau subinteleasa. pentru a deosebi comparatiile de metafore poti atrage atentia la faptul ca in comparatie este folosita notiunea de comparare "ca si", de exemplu, iar in metafora acestea lipsesc. ar fi de exemnplu> regina luna, sau suflet de plumb, cum a fost spus mai sus. cred sa iti fie ceva de folos.

3 răspunsuri:
| PinkY a răspuns:

Metafora este un cuvant sau un grup de cuvinte care poate fi inlocuit sau poate exprima ceva anume. De exemplu, cuvantul "plumb" este o metafora pentru apasarea sufleteasca a eului liric, "ochi" = cunoastere, "buze" = iubire, adolescenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C sajileniu nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tra la la