| deeutzza a întrebat:

Ce este un intrerupator

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Un intrerupator, asa cum ii spune si numele, este un dispozitiv pentru intreruperea (sau reglarea) unui circuit electric sau de un flux fluid, gaz, radiatie sau alta forma de energie etc.
Se foloseste pentru cuplarea / decuplarea mediului pentru care a fost destiinat.
Poate fi de comanda locala (manuala sau prin mecanism intermediar) sau la distanta (prin telecomanda + mecanism de actionare intermediar).
In functie de domeniul de utilizare, mai poate avea si alte denumiri "specifice".