| roxystomp a întrebat:

Ce este un paradox din perspectiva voastra? Puteti da si un exemplu.

Răspuns Câştigător
| Decrepit a răspuns:

Eu sunt un paradox umblator. Daca cineva cauta exemple de paradoxuri, la mine le poate cauta.Nu ma laud, ba chiar cred ca e un mare defect sa ai atat de multe elemente contrare in tine, in acelasi timp. Spre exemplu, sunt ateu (desi eu ma prezint drept pagan cand sunt intrebat de orientari) dar sunt mai intolerant decat un musulman fundamentalist afgan.Nu dorm mai mult de patru ore pe noapte, fumez ocazional, beau multicel, la mancare sunt butoiul fara fund, stau cu ochii in ecrane si carti cel putin 10 ore pe zi,sunt mereu plin de energie,desi am si o conditie psihica,ce,in mod normal,ar trebui sa ma faca incapabil de munca,efort si motivatie si nici nu sunt gras, cum ar fi normal, in conditiile mele de "sanatate".Nu in ultimul rand, sunt un mizantrop dragastos, un entelectual cu limbaj de mahala.

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O parere, o afirmatie, un enunt care contrazice un adevar/punct de vedere unanim acceptat.
Un de exemplu de paradox care ii apartine lui La Rochefoucauld : "Mai degraba ii iubim pe cei care ne urasc, decat pe cei care ne iubesc mai mult decat vrem noi"--- paradoxul contrazice un punct de vedere unanim recunoscut:"ii iubim pe cei care ne iubesc, ii uram pe cei care ne urasc "

| Hombre a răspuns (pentru alessia5158):

Sau "te iubesc ca pe un dop in cur". laughing

| Seby90 a răspuns:

Si treaba cu oul sau gaina este tot un paradox.
Dar cel mai reprezentativ este:

"The below affirmation is true;
The above affirmation is false."

| DyNo a răspuns:

Un paradox este atunci cand doua sau mai multe idei se contrazic una pe cealalta, ele avand legatura cu un anumit domeniu, sper ca ai inteles.
De exemplu, paradoxul cretanului mincinos, care a scris despre cretani, ca fiind mereu niste oameni mincinosi, paradoxul este ca cel care afirma acestea era cretan.
Un alt paradox legat de viata cotidiana a elevilor din gimnaziu este atunci cand un elev, vrea sa mearga la profilul mate-info ( dau un exemplu ), dar nu este deloc bun la matematica si nici la informatica, si nici macar nu se simte atras de aceste materii.

Un alt paradox expresiv este urmatorul, care a mai fost postat la aceasta intrebare, de altcineva, infara de mine.

"The below affirmation is true;
The above affirmation is false."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti merge si pe absurditati cand te referi la paradox.
De exemplu eu postez acum pe TPU, iar vecinul meu ofticat imi scrie cu spray pe peretii casei... observi paradoxul?

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Hahhaalaughing). Nu ai 1 caramida sa arunci dupa dansul?laughing

| Gabriela_Siminutza_1997 a răspuns:

Un paradox este o afirmație, un argument sau o situație autocontradictorie sau contraintuitivă.
exemplutonguearadox MUD, joc online de tip „fantasy". Sper k ti-am fost de ajutor happy

| Sultan a răspuns:

"Sunt un mincinos notoriu." - spun adevarul sau mint?
"Nu ar trebui sa intri in apa pana nu inveti sa innoti."
"eu sunt nimeni"
"stiu ca nu stiu nimic"
"nu vei ajunge niciodata de la A la B daca va trebui sa parcurgi mai intai jumatate de drum, apoi jumatate din acea jumatate, apoi jumatate din ultima si tot asa."

| Animefan13 a răspuns:

1 nu
2 nu