| Fifylici a întrebat:

Ce facultati ai putea face in afara de medicina si farmacie daca in liceu ai facut stiinte ale naturii? dar daca ai facut educator-invatator si nu vrei dupa liceu sa lucrezi in invatamant ce gama de facultati ai putea avea dar care sa nu aibe legatura cu scoala( de exemplu facultatea de psihologie si stiintele educatiei).

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
www.alegefacultatea.ro
Pa, pa.

| Bunny a răspuns:

Voi nici acum nu ati inteles ca nu exista legatura intre liceul facut si facultatea dorita? Poti sa faci orice liceu si poti sa intri la orice facultate.Conteaza sa treci examenul si sa ai banii necesari sa platesti taxa anuala(plus carti si meditatii-daca e necesar). Poti sa faci si facultate de mecanica, dar daca iti permiti(adica daca ai bani) poti ajunge si la drept.Conteaza sa iei examenul de admitere si sa te descurci financiar. Lasa profilele liceelor, mai bine gandeste-te ce facultate vrei sa faci.Fii sigura de meseria care vrei s-o ai.Si gandeste-te bine ca mai tarziu sa nu realizezi ca ai dat-o-n bara.

| Shery a răspuns:

Eu am terminat stiinte ale naturii si sunt la drept. Mie mi-a placut profilul pentru ca nu te omorau cu matematica, dar faceai suficient ca sa iti dezvolti o gandire logica.

| Bullweif a răspuns:

Facultatea ar trebui sa depinda mai mult de vocatia ta si de capacitatea/vointa de a invata decat de pregatirea anterioara, pentru ca tinand cont cat invata elevii in majoritatea liceelor, pregatirea e sub standarde. Dar daca vrei si crezi ca poti, mergi unde crezihappy

| andreeeeea a răspuns:

La prima intrebare iti pot raspunde.de la profil de stiinte poti mere Absolut unde vrei, si nu glumesc.De la medicina pana la drepthappy
acum depinde si ce vrei tu sa faci.sunt si facultati de limbi straine, de drept international, politica, management, inginerie si asa mai departe.prima oara hotarastete pe ce vrei sa te axezi.si dupa aia cauta in acel domeniu mai multe facultati:*

| Cosmin_7024 a răspuns:

Profilul in sine(stiintele naturii) nu iti da prea multe posibilitati(stiu pentru ca si eu am terminat tot asa ceva)poti face orice facultate vrei atata timp cat ai incredere in tine.Dar in tara asta facultatea e asa de forma. oricum mult succes pe viitor!