| Kosuchin a întrebat:

Ce ii determina mai mult pe oameni sa aiba propriul copil, decat sa adopte unul din si-asa plinele orfelinate?

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Sa fie rodul iubirii tale?
Sa fie sange din sangele tau?
Sa sti ca te mosteneste pe tine sau pe partener/a?
Sa sti cum o sa fie?
Sa sti ca o sa-ti semene tie sau partenerului/ei?
Pentru ca poti?
Nici mie nu mi-ar conveni sa cresc copilul altcuiva, cand pot sa fac unul.
Adoptia este ultima varianta ca de obicei.
Daca nu merge insarcinarea prin vechea metoda, iti faci analize sa vezi daca este totul in regula si incerci din nou, daca tot nu se reuseste atunci se merge si se incearca in vitro.
Nu ai mai auzit de cupluri care incearca de ani si nu reusesc sa conceapa?

18 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Desigur, apologeţii religioşi or să aducă argumente dintr-astea gen "Cred ca este cel mai minunat dar, cel mai sfant" plus altele cu greşeli gramaticale incluse de tipul "bucuria de a FII părinte".
În realitate, e pur şi simplu genetică şi instinct.
Suntem mamifere şi deci avem instincte. Aşa cum UNEORI vezi că şi alte animale "adoptă" puii altora dar de cele mai multe ori, NU; aşa şi la oameni: UNEORI, UNII adoptă copii din orfelinate, dar de cele mai multe ori nu.
Explicaţia nu e nici pe departe religioasă sau culturală. E pur şi simplu instinct primar de mamifer!

Salut.

P.S.: Scuze pentru cuvintele scrise cu litere mari însă TPU nu permite înclinarea sau îngroşarea unor cuvinte pentru a evidenţia.

| EmaS a răspuns:

Cred ca nimic nu se compara cu fericirea de a aduce pe lume un copilas care sa fie rodul unei iubiri pure, aceea fiinta care umple caminul cu bucurie, zideste casnicia, si te face sa te simti implinit si fericit.Cred ca este cel mai minunat dar, cel mai sfant.Copilul tau poarta genetic din caracterul tau si al partenerului de viata.Nimic nu se compara cu bucuria de a fii parinte.Dar pentru cei ce nu pot sa aduca pe lume un copil, exista alternative.

| Vizitiul a răspuns:

"Cand o sa ajung la batranete, o sa fiu si eu ingrijit, la randul meu."
"Mai bine-l fac, decat sa-l imprumut."
"Stiu ca-i al meu, nu al cine sti cui."

April
| April a răspuns:

Ei nu stiu, dar e din cauza ca vor sa fie nemuritori.Sa traiasca in veac transmitandu-si genele prin generatiile de urmasi. Iubirea e un mijoc, alaturi de arta, prin care omul poate fi nemuritor.Primordialii Adam si Eva exista in fiecare dintre noi; fiindca individul e efemer dar specia nemuritoare.Cel putin asa pare pana la adevarata apocalipsa, daca va fi sa fie...

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Probabil este doar această concepţie că este propriul tău copil. Creat de tine şi tot aşa.
Majoritatea doresc să aibă un copil, mai ales femeile, este ca un fel de împlinire. Ştii tu, moştenitor şi tot aşa-- laşi ceva pe lumea această după ce dai colţu'.
Whatever.

| Kosuchin explică:

NICUle, nu-i nimeni ca mine, daaaaaa' ca tine is multi... poate prea multi straight face, de-asta e nick-ul meu asa cum ebatting eyelashes.

| Thunder a răspuns:

Nu stiu. Am sa intreb tantarii de ce nu adopteaza "bebe-tantari" de la orfelinat. Probabil ca o sa dispara rasa tantareasca de pe fata planetei daca o sa faca asta, nu? Presupun ca e mai important instictul decat mofturile unora.

| ΔH a răspuns:

Tu ai vrea sa cresti copilul altcuiva?
E clar, cine are inima legat de partea astea poate sa-i surada ideea, dar crezi ca se compara cresterea unui copil care nu-i al tau cu cresterea copilului tau, care-a iesit din burta ta, care l-ai tinut 9 luni in pantece, care ii dai sa suga de la tata, etc?

Sa adopti un copil e aproape acelasi lucru cu adoptia unui caine.
Il iei gata facut si mai mult sau mai putin crescut...
Te duci si ai venit cu el...
Nu este al tau, din sangele tau, din carnea ta... nu este acelasi sentiment.
Nu-l iubesti la fel de mult ca pe propriul tau copil oricat de mult ai fi tu convinsa ca o sa-l iubesti.

| bogdan_5596 a răspuns:

sa imi bag dusman in casa? singele apa nu se face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

And yu ar stupid peoplewinking nu ma mira nick-ul tau,sau cumva esti facut din laba si acma ti-ai dat seama? bueeeeyyyyyy, capul sus, pieptul inainte, nu este ca tine nimeniwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ca nu as adopta, nu mi se pare rau, dar faptul de a da nastere, e total diferit de ceea ce zici tu. Deci? - daca n-am procrea, n-am mai ajunge la stadiul de-a mai infia un copil. Poate faptul asta, ma face sa ma simt mai implinita, ca fiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

It's just human nature!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@NICU, daca mai jignesti gratuit userii, o sa-ti faci atat de multe conturi noi incat o s-o lasi balta cu TPU. Ce zici, te conformezi sau pleci singur?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Udmr-istule,tu vorbesti ma,care dintre noi a jignit userii cel mai mult? ce trebuie sa fi tu consilierul altcuiva,te-ai simtit atins in cerul gurii? omul mi-a raspuns si nu il atac asa cum iti sta in caracter, in privinta conturilor iti spun ca nu e treaba magarului de unde beau oile apa, ca de nesimtire nu te intrece nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@NICU, nu-mi mai plagia postarile laughing In alta ordine de idei... sunt mai roman decat crede singurul tau neuron. Vad ca ai gura mare, ca o baba la pomana. Tu ti-ai facut cont sa si ajuti lumea (printre postarile tale infecte), sau doar navighezi sa-ti versi frustrarile? Dupa fata ta, pariez pe a doua varianta. Gingasule, care esti tu gingas laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kro, baaaaaaaaa baiatule baaaaa,daca ai ceva suparari in cuplu nu le revarsa la mine,te rog! auzii si eu oarece treburi, unde anume team plagiat? soroooooooooo, te rog eu sa-l ierti si de data asta!rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uitati-va si voi despre ce fapta nobila vorbiti,si mai mult va certati,pe conturi, care are mai multe, pareri personale si ajutor ioc.halal uneala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Principiul darwinian este acela al reproducerii folosind bagajul genetic existent pentru a favoriza selecția naturala. A adopta un copil este pur și simplu un fapt caritabil, dar care implica riscuri. Sper ca ți-am răspuns la întrebare. Succes în continuare!