| rapp2020 a întrebat:

Ce inaltime trebuie sa aiba o oglinda plana ca sa vad in ea intreg.Am 1,70 Argumenteaza!

Răspuns Câştigător
| matrix100 a răspuns:

happy Inaltimea pe care trebuie sa o aibe oglinda ca tu sa te vezi intreg in ea depinde de distanta la care stai tu de oglinda... pe urma depinde daca oglinda sta jos pe podea sau nu... si mai depinde si de unghiul pe care oglinga il face cu solul (dar banuiesca ca o sa pui oglinda perpendiculara). Un raspuns exact nu o sa primesti la intrebarea asta. Necesita cunostinte de fizica (optica mai precis) si matematica (geometrie ) Succeswinking