| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna "abanos"?

Ca tot il vad in expresii de genu':"Alba-ca-Zapada avea parul negru ca abanosul."
Funda

7 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Un copac ce traiesti in padurile tropicale ce are culoarea lemnului neagra.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Greu sa dai un search pe un dex online, greu tare

ABANÓS, abanoși, s. m. Lemnul din specii de copaci exotici, greu, tare, foarte durabil, de culoare neagră, folosit pentru fabricarea unor mobile de lux,

| Mayhem666 a răspuns:

Abanosul este un lemn al unor arbori exotici. Lemnul de abanos este negru, de aceea in Alba-ca-Zapada, parul ei este comparat cu abanosul.

| AndreeaCr a răspuns:

Buna! Abanosul este un tip de lemn foarte inchis la culoare, de acolo si aceasta comparatie.

| Andreiiliescu89 a răspuns:

Atunci cand spui de ceva ce este negru ca abanosul inseamna ca este de un negru foarte intens.

| OTILIA00 a răspuns:

Abanosul este un lemn de culoare neagra.Cand zici par ca abanosul se refera la o culoare de par foarte inchisa, negru-lucios