| Sawarekh a întrebat:

Nu inteleg un lucru la Romani(conservatorii, in general).

Foarte multi sunt intrigati ca vezi Doamne, vin imigrantii (indieni, arabi, turci,etc) si ca o sa ne amestecam intre noi, ca o sa ne fure femeile, etc.

Bun, astia se numesc crestini? Ce ne invata Biblia despre bunatate, empatie?
Oare nu stiu ei, ca in fata lui Dumnezeu, toti oamenii sunt egali? El nu discrimineaza pe nimeni.

Deci imi e greu sa inteleg, de unde frustrarea aceasta.

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Religia in general e foarte discriminatorie și xenofobă. Vezi numai câte războaie a provocat.

| mODIN a răspuns:

Eu personal nu am nimic cu ei, dar inteleg perfect ura asta. Imigrantii au mereu rate mai mari de criminalitate decat localii, indiferent din ce tara vin si in ce tara se duc.

| ioana748 a răspuns:

Se numește ipocrizie.
Probabil ca acesta este viitorul. Ok, unde este problema?
Cat despre religie? Neimportant, Cerul este albastru pentru toti.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"( conservatorii, in general )."
Pun rămășag că nici nu știi ce-nseamnă conservator, dar mă rog.
"Oare nu stiu ei, ca in fata lui Dumnezeu, toti oamenii sunt egali? El nu discrimineaza pe nimeni."
E cea mai comună - și idioată - misconcepție legată de creștinism, că toți oamenii sunt egali. Nu sunt.

| Sawarekh explică (pentru MeisterSchnitzel):

Oke, nu sunt. si cu ce vina are palestinianul sau africanu ca vine la noi pentru un trai mai bun?
Sti de exemplu de acea discriminare de acum catva ani, niste nepalezi au fost pur si simplu umiliti de localnici ca nu vor ei sa manance paine facuta de acei nepalezi, domne ca au mana murdara...

| mODIN a răspuns (pentru Sawarekh):

Stict teoretic ai dreptate, dar uita-te, in practica, ce se intampla cand oamenii imigreaza in masa undeva. Romania a ajuns printre cele mai sigure tari de pe tot continentul, nu pentru ca noi ne-am civilizat, ci pentru ca cele din vest au primit imigranti cu sutele de mii.

Nu au nici o vina, in mod individual, oamenii care vin aici pentru un trai mai bun. Nu le doresc nimic altceva nici eu. Dar mi se pare absolut evident de ce nu ar vrea un roman sa vina oameni din afara aici.

| Sawarekh explică (pentru mODIN):

Da corect, inteleg!
Cred ca doar musulmanii comit orori, ei au singura religie extremista, sincer n-am auzit in viata mea de vreun indian sa faca rele sau sa ucida in numele cuiva...

| mODIN a răspuns (pentru Sawarekh):

Cate prostii ai putut sa spui intr-un singur comentariu, sunt socat laughing)

"doar musulmanii comit orori" - ca sa scoti asa ceva pe gura trebuie sa consumi mai multa propaganda decat consumi apa

"au singura religie extremista" - Zi-mi specific ce contine islamul dar nu se regaseste si in crestinism. Sunt exact aceleasi reguli si norme etice. Aceleasi! Doar ca in tarile musulmane inca se tine cont de ele.

"n-am auzit in viata mea de vreun indian sa faca rele" - Pogromul Sikh din 1984, Masacrul Jammu, Masacrul din Hyderabad, Partitia Pakistanului si toata istoria zonei Kashmir. Te provoc sa-mi dai un exemplu in care acesti extremisti musulmani au comis o oroare din care sa moara mai multi oameni decat in exemplele pe care ti le-am dat eu aici.

| Sawarekh explică (pentru mODIN):

Clar traiesti intr-o lume paralela, scuze ca iti zic.
sunt sute de orori cu zeci de victime, facute de musulmani radicali.
Cuata pe google te rog eu.

| Sawarekh explică (pentru mODIN):

Ma refer aici ca si prinicipiu, poate fi un atentat cu 1 mort sau zeci de morti, gestul conteaza, principiul lor sadic si cinic ca daca omoara oameni o sa fie raspaltiti in cer.
Da Islamul este cea mai radicala religie, la baza.
Da oke, e similara cu crestinismul, exista crestini radicali, diferenta e ca ei nu omoara oameni in numele lui Dumnezeu.

| Sawarekh explică (pentru mODIN):

Apropo, sti ca intre Pakistanezi si Indieni sunt diferente mari, nu?laughing
India este un stat laic și multireligios. Majoritatea populației este hindusă.
Iar Pakistan este majoritar religie musulmana.

| mODIN a răspuns (pentru Sawarekh):

Ok, eu care am prieteni musulmani si am studiat religia traiesc intr-o lume paralela si ar trebui sa caut pe Google ca sa-mi revin la realitate? rolling on the floor

| mODIN a răspuns (pentru Sawarekh):

Bun, scoatem exemplele pe care le-am dat despre ce se intampla la granita. Dar cu celelalte cum ramane?

| mODIN a răspuns (pentru Sawarekh):

Imi pare rau, dar esti informat din meme-uri si barfe legat de subiect. Inteleg perfect de ce ar fi in interesul europenilor crestini sa-i demonizeze pe musulmani, dar mie-mi place sa cercetez ce aud, nu sa-i cred pe altii cand acuza o populatie de peste un miliard de oameni ca ar fi barbari.

| nukeyly a răspuns:

1. "imi e greu sa inteleg"_da unii voi doar blonzi cu ochi albastrii si sange blu-STEIN
2. cum noi mergem afara pentru o viata mai buna, asa vin altii la noi si NU neaparat sa spurce zenul romanesc.

3. ex: cineva asculta la tv un om negru care canta opera, tipu avea voce BUNA, BETON nota 10, dar persoana ce se uita la tv sustinea FANATIC ca acel om negru nu are drept sa cante opera ca e negru si doar albiii au acest drept, un lucru ilogic din pct-ul meu de vedere, daca omu se stie, ce conteaza de unde vine si cum arata.

| andreiaurel232341 a răspuns:

Au venit alții la noi de mulți ani și trăiesc foarte bine.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Conservatorii se contrazic singuri constant. Sunt cei mai ipocriti oameni. Uita-te cum hartuiesc femeile si le spun constant ca a fi mama e cea mai mare implinire, ca isi rateaza menirea daca nu fac copii si tot ei demonizeaza mamele singure si le considera paraziti ai societatii. Am 101 exemple de genul asta. Cei mai rai oameni, manati de ura si egoism pur.