| gabubu1 a întrebat:

Ce inseamna apa pentru tine? Dau funda. Intreb doar de curiozitate rolling on the floor

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Organismul uman este in proportie de 60-70% apa; 75% din compozitia creierului este apa; 80% din compozitia celulelor de sange este apa.
Apa transporta nutrientii si oxigenul catre celule organismului.
Apa are un rol esential in corecta fluidizare a vaselor sanguine;
Ajuta digestia si previne constipatia;
In cazul in care nu este consumata in cantitati suficiente, lipsa apei creste riscul de aparitie a pietrelor la rinichi si a infectiilor urinare;
Detoxifierea naturala a organismului se realizeaza cu ajutorul apei, care este catalizatorul acestui proces;
Cantitatea apei consumate este la fel de importanta ca si calitatea apei.

Daca consumam apa care contine substante chimice, atunci ne fortam ficatul si rinichii sa filtreze aceste
substante, rezultatul fiind riscul crescut de aparitie a bolilor la aceste organe;
Nivelul de vitalitate al organismului este in directa legatura cu cantitatea de apa consumata;
Cantitatea de apa recomandata spre a se consuma este de 2-3 litri pe zi;
Un consum de apa regulat si de calitate corespunzatoare, va permite corpului sa intre in procesul natural de autovindecare
. Fără apa nu se poate găti si nici spala hainele.

6 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Viața

| Legion7X a răspuns:

Să îmi spui tu, după ce stai nebăut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Supraviețuire.

| gabubu1 explică (pentru anonim_4396):

Se poate in mai multe cuvinte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabubu1):

Organismul uman este in proportie de 60-70% apa; 75% din compozitia creierului este apa; 80% din compozitia celulelor de sange este apa.
Apa transporta nutrientii si oxigenul catre celule organismului.
Apa are un rol esential in corecta fluidizare a vaselor sanguine;
Ajuta digestia si previne constipatia;
In cazul in care nu este consumata in cantitati suficiente, lipsa apei creste riscul de aparitie a pietrelor la rinichi si a infectiilor urinare;
Detoxifierea naturala a organismului se realizeaza cu ajutorul apei, care este catalizatorul acestui proces;
Cantitatea apei consumate este la fel de importanta ca si calitatea apei.

Daca consumam apa care contine substante chimice, atunci ne fortam ficatul si rinichii sa filtreze aceste
substante, rezultatul fiind riscul crescut de aparitie a bolilor la aceste organe;
Nivelul de vitalitate al organismului este in directa legatura cu cantitatea de apa consumata;
Cantitatea de apa recomandata spre a se consuma este de 2-3 litri pe zi;
Un consum de apa regulat si de calitate corespunzatoare, va permite corpului sa intre in procesul natural de autovindecare
. Fără apa nu se poate găti si nici spala hainele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lichidul vital.