| usuk a întrebat:

Cum se imbina spatiul cu timpul?

21 răspunsuri:
| Cetateanulturmentat a răspuns:

Frumos.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Spațiul face ca timpul să existe.

| RAY a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ce e spatiul?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru RAY):

E vid.Dar din vidul ăsta s-a format materia.

| RAY a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pe ce stau planetele?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru RAY):

Forța gravitațională face posibil acest lucru.

| RAY a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ce este tesatura spatiului?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru RAY):

Ți-am răspuns la întrebarea postată de tine.

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca exista timpul si o spun dupa multe cercetari, ce ne face sa credem ca timpul trece?
in partea logica a creierului receptionam trecerea unor evenimente ca fiind timp, avem si un ceas biologic al nostru care indiferent cu cat te-ai deplasa tu tot ai imbatrani,
timpul e o unitate de masura si atata tot

| dragos9234 a răspuns:

Tind sa cred ca timpul a fost inventat de om.

| GrimReapper a răspuns (pentru dragos9234):

Adica daca omul nu s-ar fi gandit la timp atunci lumea ar fi ramas incremenita?

| dragos9234 a răspuns (pentru GrimReapper):

Nu ai inteles ce am vrut sa spun...
Omul a inventat timpul ca unitate de masura.
Timpul ca dimensiune nu exista.

| usuk explică (pentru dragos9234):

Si atunci, ce trece de fapt?

| dragos9234 a răspuns (pentru usuk):

Noi.
Nu timpul ne imbatraneste.Incapacitatea noastra de a ne regenera face asta.

| usuk explică (pentru dragos9234):

Si aceasta incapacitate este cauzata de? sau nu are o cauza anume

| dragos9234 a răspuns (pentru usuk):

Daca as sti probabil as incerca sa o si rezolv.

| GrimReapper a răspuns (pentru dragos9234):

Ca unitate de masura desigur.Doar nu a aparut ea pam pam.

| suffarstar a răspuns:

Sunt doua dimensiuni diferite si finite ce ne caracterizeaza perfect.Ele nu se imbina,ele sunt limitele noastre, timpul este o dimensiune mai complexa, ar fi greu sa ne imaginam o lume fara aceasta limita, tocmai de aceea apar altercatiile teisti-ateisti.
Este imposibil pentru noi sa concepem dimensiuni infinite unde timpul si spatiul nu ar fi insemnat nimic, pentru ca noi suntem blocati in spatiu si timp.
Am repetat unele idei, dar asta ebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin locul unde te aflii acum de ex daca stai pe pc, timpul trece mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin viteza (miscare).

| Darius_Daniel_1993 a răspuns:

Miscarea prin spatiu iti afecteza miscarea prin timp... citeste despre teoria relativitatii!