| vyov8ydf a întrebat:

Ce inseamna catalizare si electroliza la chimie si acele sagetele dupa elemente? Va rog dati si exemple.Dau funda

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Reactia chimica.-Este un proces prin care se modifica proprietatile chimice ale unei substante, sau se formeaza o noua substanta.Cu alte cuvinte amesteci VIN cu APA deci doua substante si obtii SPRIT adica o noua substanta.Acum aceasta obtinere de noi subtante sau de modificare au loc intr-un anume timp.CATALIZA este procesul prin care grabesti viteza de reactie, adica grabesti timpul de obtinere sau modificare.Asta e catalizarea. ELECTROLIZA este un termen, un nume dat unor schimbari chimice.Acest termen arata schimbarile chimice care se petrec cand curentul electric trece printr-un lichid care contine ioni.De ex intr-o baterie ai o solutie si ceva metale si acolo se petrec schimbari chimice.Dar pentru asta trebuie sa stii ces aia ioni si multe altele.Ai nevoie de cineva sa iti explice mai pe inteles si musai cu ceva exemple la indemina sau sa zic asa cu exemple sau comparatii cu ceva din viata de zi cu zi.Ala este adevarat profesor care face ca orice elev sa inteleaga un anume fenomen.Fiecare om are o viteza de reactie diferita, deci poti fi lamurit mai rapid sau mai greu, ca urmare este nevoie de un catalizator, adica un bun pedagog.Sagetile dupa elemente nu stiu la ce anume te referi. Elementele nu au nici o sageata dupa sau nu sunt reprezentate cu sageti.FII mai explicit ce despre ce anume sageti vorbesti.

| vyov8ydf explică (pentru relian):

Multumesc mult. M-a ajutat. Cat despre sageti am inteles. Ma refeream la evaporare si depunere

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cine poate sti decat cartea de chimie? Oricum este ilegal aici.

| vyov8ydf explică (pentru Salontanul):

Ce e illegal? am pus o intrebare despre chimie si pe site ul asta at trebui sa iti explice cineva

| Salontanul a răspuns (pentru vyov8ydf):

Temele scolare sunt ilegale. http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12
Banuiesc ca nu te-au intrebat de chimie la crasma?!

| vyov8ydf explică (pentru Salontanul):

Frate aproape toti de pe site ul asta pentru asta sunt aici dar in fine cum zici tu...