| Estranged a întrebat:

Nu inteleg deloc operatiile cu numere intregi. Dati-mi exemple.Dau funda!

Răspuns Câştigător
| OQdpNet a răspuns:

Nu e nimic complicat. Aparitia numerelor intregi in mintea ta ar trebui sa le asociezi cu datoriile ( atat timp cât nu le ridici la pătrat happy Ai 16 lei datorie și primești 25 de lei bani de buzunar -16+25=9. În rest, respecți regula semnelor, respecți regula ridicării la putere. Matematica aplicată pas cu pas, cu toate teoremele si axiomele ei.
Înaintea fiecărui exercițiu trebuie să intelegi ce operație e prioritară (desfacerea parantezelor, ridicarea la putere,, inmulțire si împărțire, adunare și scădere)

4 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Un prost intreg minus un analfabet - oricare ar fi multimea gandurilor lor adunate, inmultite, scazute o sa faca o ceata de impotenti [intelectual] si lenesi.

| pisicutzaanna a răspuns:

1+1=2

| Estranged explică:

Lasati 1+1 pentru ca stiu si eu ca face 2. De ce uneori nu se pune semn la rezultat?

| rolynight a răspuns (pentru Estranged):

Pentru ca e subinteles.
Hai sa-ti arat:
-3+(+3)-(+3)= -3+3-3= -3
Si ca se usureze la scris( s-au pus prea multe paranteze, daca observi, si se pun paranteze pentru ca un semnele n-au voie sa se atinga intre ele)
Si de accea se mai si scrie gen:
-3+3-3=-3
Observi? Scrisul si-a mai pierdut din greutate, si este corect matematic pentru ca +(+3) logic e +3, iar -(+3) este logic -3, pentru ca se schimb semnele cand in fata parantezei este -.
Inmultirea si impartirea sunt aceleasi, doar trebuie sa retii regula, cand 2 numere se inmultesc( sau se impartesc) si au aceleasi semn, produsul va fi unul pozitiv, in caz contrar, cand cei doi factori, au semne diferiti, atunci
rezultatul va fi unul negativ.
Rdicarea la putere: orice numar negativ ridicat la o putere para, da un numar pozitiv.
Orice numar negativ la o putere impara da un numar negativ.
De ce? Totul se bazeaza pe regula semnelor:
(-)*(-)*(-)=(+)*(-)=(-)
(-)*(-)=(+)
ATENTIE!
nu te confunda intre (-2 la puterea 2) si (-2) la puterea 2.
Gandeste la scrierea subinteleasa de care ti-am povestit mai sus:
(-2 la puterea a 2) adica minus numarul 2 la 2, deci este minus 4.
Deci daca exponentul este in paranteza inseamna ca nu ridici dupa regula.
Iar daca exponentul este in afara parantezei inseamna ca ridici dupa regula.
De ce iti ridic atentia la asta? Pentru ca este usor confudabil.
Noroc in continuare.