Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

Ce inseamna, de fapt, a fi intelept?
Care este diferenta si care este asemanarea intre inteligent, istet si intelept?

11 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici explică:

@yuli10 ce tip de inteligenta implica intelepciunea?
@pepenerosu daca esti intelept cunosti multe locuri? Bunicul meu a fost una dintre persoanele cele mai intelepte pe care le-am cunoscut si singurul loc in care a fost- razboiul. Evident ca acesta a implicat multe experiente, insa nu era o persoana de o inteligenta extraordinara: nu avea decat 4 clase, parintii sai murind cand era inca un copil si avea alti 4 frati mai mici. Nu sunt de acord ca intelepciunea implica intelegerea intuitiva, intelegerea da, insa nu intuitiva; si un copil intelege intuitiv astazi sa planga sa ii cumpere parintii prajitura sau jucaria pe care o vrea: asta se numeste manipulare. Cunosc oameni care sunt intelepti fara sa fie inteligenti in sensul de a fi titrati si vice-versa.

@denisa0906 oricine incearca sa gandeasca inainte de a face un lucru.

| Ianna33 a răspuns:

N-are nimic de-a face una cu alta... poti sa fii foarte intelept fara sa fii inteligent.Intelepciunea= a vedea diferenta dintre bine si rau, dar nu prin ratiune, ci prin ochii sufletului...

| pepenerosu a răspuns:

Daca esti intelept cunosti foarte multe locuri, ai experienta multa de viata, implica înţelegerea intuitivă, împreună cu capacitatea de a aplica aceste calităţi în vederea găsirii de soluţii pentru problemele vietiihappy

| denisa0906 a răspuns:

Buna.happy intelepciune inseamna a fi mai sus de inteligenta dar nu se poate obtine numai prin aceasta. deci ca sa fi intelept trebuie sa fi si inteligent. sa fi intelept mai inseamna si sa iei lucrurile cu calcul sa gandesti inainte sa faci un lucru...happy

| yuli10 a răspuns:

Intelept implica atat inteligenta cat si experienta.

| DeDe_8338 a răspuns:

Intelepciunea si inteligenta nu sunt unul si acelasi lucru. Daca o persoana este inteligenta nu inseamna ca automat trebuie sa fie si inteleapta. De exemplu: cineva care absolveste o universitate sau cv de genul nu inseamna ca este intelept, sau, daca cineva stie sa cante la un instrument foarte bine, asta inseamna ca acea persoana este inteligenta si prinde foarte repede...

Intelepciunea vine odata cu varsta, traind tot felul de experiente, luand numai ce este bun si invatand din propriile noastre greseli!

Cum spune si Albert Einstein:

Înţelepciunea nu este produsul şcolarizării, ci al încercării de o viaţă pentru a o căpăta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi inteligent inseamna a crede jumatate din ce ti se spune, a fi intelept, inseamna sa stii care jumatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi intelept inseamna a fi un om care este bun si cinstit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intelepciunea este puterea de a vedea si inclinatia de a alege cele mai inalte obiective

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai mare intelepciune a unui om, este BUNATATEA.

| R1deR a răspuns:

Inteligent si istet pot fi sinonime, dar intelept inseamna cu scaun la cap, om invatat, trecut prin viata cu, cunostinte.