| Adynanana a întrebat:

Ce inseamna in matematica E(x)? [si da il stiu pe x ]

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
E (x) (se citeşte "e de x") reprezintă o expresie. De exemplu, dacă expresia este egală cu E (x) = x^2 + 5, E (2) va fi egal cu 2^2 + 5 = 9.
E un fel de regulă care se aplică în funcţie de valoarea lui x. Sper că ai înţeles.

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Notația curentă este F(x), dar poate fi și E(x), deci o funcție de variabilă x și x ia diverse valori iar E(x)=0 este o ecuație.
Depinde de autor și de context!

| Chris a răspuns:

E(x) este o expresie ce variaza in functie de x.
ex. E(x)=x+2
E(1)=1+2=3
E(2)=2+2=4 si asa mai departe. (ca la functii)

| bluebios a răspuns:

E este o functie care depinde de o variabila x.

| LifeFail a răspuns:

Ceva asemănător cu funcţiile. O expresie ce variază în funcţie de x.
Baftă!

| cristinna23 a răspuns:

E(x) -expresie matematica care il contine pe x

| Narcis196 a răspuns:

Expresie(x)

| Narcis196 a răspuns:

Revin x-ul respectiv reprezinta numarul care trebuie sa til dea dupa egal:d

| lylo a răspuns:

Se citeste " e de x " este o ecutie si rezultatul ecuatiei este "x"

| BogdanFnky a răspuns:

Iti zic mai oncolo.