| Annasash a întrebat:

Astazi am matematica si nu stiu ce inseamna arie si perimetru. :'( Ma puteti ajuta? Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| ayosmdk a răspuns:

Aria unei suprafete inseamna cat de intinsa este acea suprafata.
- patrat - l*l
-triunghi - b*h/2
-dreptunghi - L*l

Perimetrul inseamna suma lungimilor tuturor laturilor formei geometrice
-patrat - 4l
-triunghi - l1+l2+l3 ( l1 l2 l3 - laturile triunghiului)
dreptunghi - 2(L+l)

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Îmaginează-ţi un teren de fotbal.
Arie ( suprafaţă) este tot ce este verde pe acel teren. Suprafaţa pe care se dispută meciul de fotbal.
Perimetrul este lungimea tuşelor terenului de fotbal, cea care trece prin toate fanioanele de colţ.
Mai exact, terenul de fotbal este un dreptunghi care are o lungime şi o lăţime.Aria este egală cu lungimea înmulţită cu lăţimea.
Dacă lungimea este de 100 metri iar lăţimea 75 metri, aria este egală cu 100x 75 = 7.500 m pătraţi.
Suprafeţele se exprimă în unităţi de lungime la pătrat.
Perimetrul va fi egal cu suma celor patru laturi ale terenului : adică 100 +75 + 100 + 75 ( adică cele două lungimi plus cele două lăţimi).
= 350 m liniari.
Poligoanele ( figurile geometrice cu mai mult de două laturi - triunghi, pătrat, dreptunghi, trapez, romb, paralelogram, pentagon, hexagon, şamd ) vor avea perimetrul egal cu suma laturilor.
Cam asta e!

| AliGab a răspuns:

Vai de mine... cum sa nu stii lucruri asa de elementare? Invata si lucreaza la matematica altfel nu o sa ai sanse sa termini clasa si este pacat ca eu cred ca ai potential sa inveti.
Aria este suprafata care este cuprinsa intre laturile unui poligon si se masoara in cm patrati sau m patrati sau ari etc (cauta unitatile de masura pentru arie in manual.
Perimetrul este lungimea tuturor segmentelor unui poligon (fie el triunghi/patrat/dreptunghi etc.) si se masoara in unitati de masura pentru distanta.
Ca un sfat: ia in serios matematica caci iti va trebui la examenul de capacitate din a 8-a