| Cristian2003 a întrebat:

Ce inseamna piezoelectric? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Zanisoara a răspuns:

În 1880, Jacques si Pierre Curie au observat ca aplicarea de presiune asupra unui cristal de cuarț rezultă în apariția unei sarcini electrice în cristal. Cei doi fizicieni au denumit efectul observat piezo de la verbul grecesc piezein (a presa).
Deci piezoelectricitatea e de a creea electricitate prin presare.
Sper ca te-am ajutat, funda?

4 răspunsuri:
| Roメette a răspuns:

Care își modifică dimensiunile sub acțiunea unui câmp electric.

| miraabela a răspuns:

Piezoelectricitatea reprezinta o proprietate a unor substante cristaline, a unor cristale ionice care se polarizeaza electric sub actiunea unor factori exteriori. aplicarea de presiune asupra unui cristal de cuarț rezultă în apariția unei sarcini electrice în cristal, iar acest efect a fost numit piezo.