| InocentDarkMoon a întrebat:

Ce inseamna proverbul omul cum-se-cade nu se cauta dupa vesminte?

Răspuns Câştigător
| kurinkita a răspuns:

Se refera la faptul ca nu infatisarea unui om conteaza, ci caracterul, sufletul si inteligenta sa ar trebui sa fie un mijloc de clasificare, nu doar aspectul.

4 răspunsuri:
| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Cati ani ai ma tu copile de nu poti deslusi acest proverb atat de evident? Oamenii nu trebuiesc catalogati dupa infatisare.

| 军超好听海 a răspuns:

Nici nu cred ca o fata are cum sa-si dea seama. straight face

Omul cumsecade(adica bun) nu se cauta dupa vesminte
=
Nu recunosti un om bun dupa felul cum se imbraca.

| Азбука a răspuns:

Cumsecade!