| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna proverbul "Omul sfinteste locul"?

8 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Omul sfinteste locul, nu locul pe om – Homo locum ornet, non ornat homonem locus.

"Omul sfinteste locul" - atat de multa intelepciune si adevar exista in aceasta zicatoare transmisa din strabuni!
Simbolizeaza omul gospodar, care transforma in mod vizibil locul in care traieste.

| Siracuzia a răspuns:

Pe unde trece picior de om, se schimbă întregul loc(ba îşi construieşte o casă, ba lasă mizerie-de exemplu).

| euwik a răspuns:

Eu cred ca inseamna ca omul dintr-un loc murdar sau un obiect murdar curatandu-l il poate face sa arate ca nou

| nossa a răspuns:

Proverbul inseamna caci omul este sfant deoarece oriunde merge, el schimba locul. Adica consrueste o casa, planteza ceva sau ajuta la protejarea naturii.
Si mie mi-a dat tema asta la scoala si am luat 10. Te asigur ca este bun.

| Blaga_Adina_1985 a răspuns:

Eu,as denumi această expresie că pe un lucru divin de care fiecare om trebuie sa aibă grijă. Este foarte important să lași lucruri bune in urma ta, aici nu este vorba despre construcția materială ci de cea culturală și spirituală.A sfinți un loc nu este la îndemâna oricui, din păcate in urma noastră lăsăm mai multe pagube decât moșteniri valoroase.Ideea este cea a transmiterii de valori culturale și tradiționale generațiilor viitoare. Daca ești un om iubitor de oameni și ai grijă de ceea ce îți oferă natura, atunci poți spune că vei primi recunoștința sufletească a celorlalți și pe cea personală. Dupa părerea mea o casă nu schimbă sufletul și nici caracterul unui om.Lasa in urma ta lucruri bune și atunci locul tău va fi sfințit de către urmașii tai. Fiți oameni demni de exemplu!

| danuttzz a răspuns:

Eu cred ca inseamna ca unde omul calca construieste o casa, cladiri, si alte lucruri frumoase.CA si in poveste fata babei si fata mosului unde fata mosului a sfintit pe unde a trecut ingrijind copacul, curatand fantana si cuptorul si avand grija de copii sfintei duminici.In concluzie omul sfintetste locul inseamna ca Unde calca omul face numai lucruri folositoare si frumoase.

| kytymik a răspuns:

Omul potrivit, la locul potrivit!

| Stefania_Andrei_1996 a răspuns:

Elena are dereptate in legatura cu proverbul Anei.