| 非有神论者 a întrebat:

Ce inseamna sa fii ateu?
as vrea un raspuns cat mai personal, si intrebarea este mai ales pentru cei care sunt atei.

Răspuns Câştigător
| syme a răspuns:

Vad ca nu se prea inghesuie ateii sa raspunda.
1. Un ateu este o persoana care pur si simplu nu crede in existenta lui Dumnezeu.
2. Un ateu considera de obiecei mai rationala pozitia de "a nu crede in Dumnezeu" decat pozitia de "a crede in Dumnezeu".
3. Prin contrast un agnostic, care in termeni tehnici tot nu crede in Dumnezeu, nu va considera "a nu crede in Dumnezeu" ca fiind o pozitie superioara fata de "a crede in Dumnezeu". Agnosticul adopta pozitia "nu stiu".
4. Exista o diferenta intre "nu stiu daca exista" si "nu cred ca exista".
5. Dupa alte definitii, agnosticul este incadrat in pozitia de "ateu" pentru ca in mod clar nici el nu crede in Dumnezeu. (chiar daca pozitia lui este diferita fata de cea a ateului descris la punctul 2).
6. Si sigur ca ateii sunt si ei oameni. Multi chiar oameni mai cinsiti si mai morali decat religiosii.

48 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, nu sunt ateu dar am sa iti spun ce inseamna a fi ateu, cel putin din perspectiva mea... a fi ateu inseamna a nu crede ca exista Dumnezeu sau o alta fiinta care sa fie mai presus de noi, care sa ne fi creat si sa nu fi un om credincios, sa te crezi ca esti singurul tau stapan.

| myname1s a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/ateu
Deci a fi eteu inseamna sa negi existentza lui Dumnezeu sau a oricarei divinitatzi.sa nu crezi in existentza Lui si/sau tot ce inseamna El.

| Anecherry a răspuns:

JeSsYkA sa stii ca satanistii pe langa faptul ca in cultul lor este idolatrizat satana, nu neaga existenta lui Dumnezeu, pe cand ateii neaga si existenta lui Dumnezeu si existenta satanei;

| faranume a răspuns:

A fi ateu inseamna a u avea un dumnezeu

| catthshshshs a răspuns:

Nu sunt atee, dar sa stii ca acestia sunt cei care neaga existenta unui Dumnezeu.Fiecare face atunci ce vrea si ce il taie capul, fara sa se gandeasca la pacate sau ca exista un Dumnezeu.Ateismul este echivalent cu negarea lui Dumnezeu.

| SunShine_3102 a răspuns:

Pacat ca nu m-am nascut ateu

| Zøєy a răspuns:

Cum dracu' puteti unii dintre voi sa dati `Răspunde` inanite sa va verificati?! Oricum nu mai are rost sa raspund la intrebare da' totusi...Pt atei, satanistii sunt tot ca si credinciosii, numai ca au un ALT CONDUCATOR!

| Engel a răspuns:

A fi ateu inseamna a nu crede in nimic(a nu crede in vreun Dumnezeu).

| ioanabanana a răspuns:

A fi ateu inseamna sa negi orice forma de divinitate. crezi in tine si in puterea ta. crezi in liberul arbitru. asa ca daca e s-o iai logic a fi ateu nu inseamna sa nu crezi in nimic. practic tu esti propriul tau dumnezeu. asta nu inseamna ca omori oameni. ateii stiu sa distinga intre bine si rau. doar ca nu cred ca exista cineva sus care verifica asta. in general cei mai mari atei au fost, si sunt, marii matematicieni si fizicieni care au inteles lumea in functie de calcule si legi ale naturii. astfel incat ei nu mai au nevoie ca muritorul de rand sa se lege de ceva.

| rotrezestete a răspuns:

Din ce am citit, ateii spun despre ei ca nu cred in existenta acelui Dumnezeu personificat pana la existenta unei dovezi. Exista si atei care nu cred deloc, dar in general ateii se bazeaza pe logica. Un ateu este o persoana care iti cere sa ii aduci in acest moment o dovada ca Dumnezeul acela care a vorbit cu oameni exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu crezi in existenta unei divinitati. Eu cred in mine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragilor. Ateul nu crede in zei, indiferent de numele acestora, Dumnezeu, Alah, Buda... De asemeni nu poate fi catalogat nici ca fiind satanist, deoarece satanismul este un cult prin care se accepta existenta lui satan si implicit ar insemna si admiterea existentei lui Dumnezeu. Deci ateul nu este credincios, dar nu este nici satanist. Ateul crede doar in el, in viata si in ceeace stie ca exista, vede ca exista si poate demonstra stiintific ca exista. In momentul in care Dumnezeu s-ar arata si si-ar face cunoscuta nu numai prezenta, dar si puterea lui, vor fi si ateii convinsi ca exista o asemenea entitate. Pina atunci, cum stiinta nu poate explica multe lucruri referitoare la Divinitate si cum logica nu ne ajuta in privinta asta, nici ateul nu o sa creada. Asta nu inseamna ca trebuie sa ne culcam pe o ureche, pentru ca stiinta nu poate explica multe lucruri, cum ar fi telepatia, telekinezia, sau existenta unor universuri paralele, ori a mai multor dimensiuni decit cele trei deja stiute de noi. Este posibil sa existe Divinitate, la fel cum este posibil ca universul nostru sa nu fie tridimensional ci cvadridimensional. Problema este ca noi sintem prea limitati si prea subevoluati sa intelegem si sa demonstram anumite lucruri. Nu avem dovezi certe ca exista Divinitate, dar nici nu putem dovedi contrariul si in consecinta, problema ramine deschisa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragi crestini. nu stati prea mult in sfatul nebunilor si pierzatorilor.de fapt nu stati de loc. sfatul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ateu, pentru ca cei care sustin ca exista vreo entitate divina, nu au adus dovezi concrete, clare, pentru a sustine acea afirmatie.

pace & respect...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi ateu inseamna pentru mine sa fii total indiferent fata de religie si sa nu crezi in dumnezeu. Citehste www.ateismmd.blogspot.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kutakutoka

| ImpotrivaSistemului a răspuns:

Ateu inseamna sa nu crezi in Dumnezeu in zei sau alte chesi, inseamna sa crezi ca nu e nimic mai presus decat oameni care pot influenta viata

| acblabla a răspuns:

@JeSsYkA Cum poti sa consideri echivalent ateismul cu satanismul? Ateii nu cred in nici-un zeu, in timp ce satanistii, cred in Lucifer/Satana/Diavol, spune-i cum vrei, ca fiind ZEUL lor.
Mai apoi, ca ateu, daca ai crede in Satana, atunci implicit ai crede si in Dumnezeu si alte zeitati, ceea ce ar insemna ca practic nu esti ateu. Ziceai mai apoi ca ateismul este impotriva lui Dumnezeu, si ca duce spre rea-credinta, aici te inseli enorm. Tu chiar nu intelegi ce este un ateu. ateul este o persoana care pur si simplu IGNORA existenta unei zeitati. A ignora nu inseamna a fi impotriva a ceva. Sa-ti dau si un exemplu teoretic, poate asa intelegi mai usor: Doi prieteni se cearta, iti povestesc amandoi variantele lor, si tu ai de ales pe care dintre ei sa-l crezi. Ei bine tu alegi sa fi NEUTRA si sa nu-i crezi pe nici unul dintre ei. Cam aceeasi treaba e si cu ateismul, a fi ateu inseamna a fi neutru, si a nu crede in nimic. Concluzie: ATEISM = NEUTRALITATE, si in nici un caz ceea ce ai incercat sa demonstrezi tu luandu-te in gura cu majoritatea celor care au postat aici.

Si DA, sunt ATEU! Nu cred in nici-o divinitate, care mi-a dat nastere, sau care imi controleaza viata si ceea ce fac. Cred in teoria evolutionismului, si in stiinta. Nu pot sa cred in ceva despre care nu am nici-o dovada clara ca ar exista. De ce as crede intr-o carte amarata[biblia] care a fost rescrisa si tradusa de zeci de mii de ori, si in special scrisa de mana omului?
As scrie mai multe dar nu mai pot sta, poate revin mai incolo cu mai multtongue.

| catalinmircea a răspuns:

Ateu este omul care nu crede in Dumnezeu.
Teu vine de la latinescul Deus care inseamna Dumnezeu sau ceva de genul.
Adeus-Ateu-necredincios, necredeinta intr-o fiinta superioara, atotputernica, atotstiutoare, atotprezenta etc.
Ateu=cel ce nu crede in Dumnezeu