| SG1995 a întrebat:

Întrebare pentru atei:
Ce înseamnă sintagma "ateu adevarat"?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand a stii ce inseamna ateismul, nu cum vad uni copii de pe Facebook care injura crestini,personaje biblice, si ei habar nu au ce e ateismul, eu unu vad un ateu o persoana care are cat de cat o cunoastere in ceea ce priveste stiinta,biblia,alte religi, un om deschis la minte,un om care nu are convingeri,credinte,dogme,un om care crede doar in ceea ce poate dovedi stiintific,un om care considera ca totul e relativ,scimbator, nimic nu e batut in cuie, totul se poate schimba, ateismul e o pozitie temporara pana cand se va dovedi ca exista un creator, dumnezeu, zeu etc

exista ateismul pozitiv =nu exista dumnezeu, nu am credinta fata de el
ateismul negativ =nu consider ca nu exista dumnezeu dar las o sansa sa existe, nu am credinta
ateismul agnostic =nu am credinta fata de dumnezeu -nu pretind cunoastere despre existenta lui dumnezeu

| Holiday a răspuns:

E doar un pleonasm.laughing

| syd2 a răspuns:

Inseamna sa ramai ateu chiar si intr-un avion care e pe cale sa se prabuseasca.

| Andrei2019 a răspuns:

Intreaba un adult.
Si sa nu fie de la tine din sat.